Után

Írta:
2011. február 13. 14:20 (vasárnap) /

Takarítják a kairói Tahrir teret, bontják a barikádokat, részben helyreállt a közlekedés. Szombatra virradóan milliók ünnepelték Egyiptomban, hogy a negyedik elnök, Hoszni Mubarak, „a fáraó” kénytelen volt meghajolni a nép akarata előtt, és távozott, hisz már jól felszerelt, népes hadserege sem támogatta. Aki átélte 1989 decemberét Romániában, tökéletesen megérti a leírhatatlan eufóriát.

Az első csatát dicsőségesen megnyerte, a háborút azonban még nem az egyiptomi nép. A folytatás mikéntjére távolról sincs érvényes forgatókönyv. Az ország ügyeinek intézése – diktatúrákban nem szokatlan módon – egyelőre a fegyveres erők legfelsőbb tanácsának kezébe került – az alkotmány szerint a parlament elnöke lett volna soros a hatalomban –, az pedig a kormány leváltását, a kétkamarás parlament feloszlatását, a Mubarak által is beígért szabad és tisztességes államfőválasztás garantálását, az alkotmány megváltoztatását jelentette be. A nyugati vezetők azt remélik, hogy az arab világ vezető hatalma elindul a demokratikus átalakulás útján, tudva tudják azonban, hogy az átmenet nagyon nehéz lesz, a váratlan és nemkívánatos fordulatok sem kizárhatók.

A népe által diktátornak tekintett, a rendkívüli állapotot közel három évtizedig fenntartó Mubarak biztos bástyája volt a közel-keleti stabilitásnak, az Izraellel kialakított békének, kemény ellenfele a szélsőséges iszlámnak, az Egyesült Államok, az EU mindenben számíthatott rá. Távozásával azonban bizonytalanná és kiszámíthatatlanná vált a helyzet.

Vajon sikerül-e a Nyugat számára legkívánatosabb elképzelés, a demokrácia győzelmét hozó átalakítás egy demokráciáról leszokott országban? Nem gátolja-e majd maga a (távolról sem egységes) hadsereg a demokratikus reformokat? (A jelenlegi legfőbb vezető Mubarak legbizalmasabb embereinek egyike volt!) Mekkora lesz az arab világ több országában a Tunéziát és Egyiptomot már elért diktátorbuktatás hatása? – Algériában, Jemenben máris megmozdult a nép. Ki kerül hatalomra a beígért szabad választásokon? Mubarak megbuktatóinak nincsenek igazi elismert vezetőik és közös elképzeléseik, a hatalommal tárgyalni kívánó ellenzék csak most kezd szervezkedni. És mikor lesz választás?

A kérdés számtalan, a következő néhány hét, hónap sorsdöntő lehet. 

Hozzászólások