Röviden az iskolaérettségről
Kedd, 2010. március 02., 15.18
A napokban nagy az izgalom az óvodákban, hiszen az arra érett ovisok már beiratkozhatnak az első osztályba. Ez gyermeknek és szülőnek egyaránt nagy esemény.S míg a kicsiket kizárólag a büszkeség keríti hatalmába, hogy szeptembertől ők is már iskolába járnak, a szülőket számos kétség gyötri. Különösen azokat, akiknek gyermeke még nem tölti be idén szeptemberig a 7. évet, tehát gondolkodni lehet még azon: menjen-e idén ősszel iskolába vagy maradjon még egy évet óvodás.
A döntésben fontos szülői szempont szokott lenni az őszire ígérkező első osztály összetétele, a tanító személye. Ha népszerű pedagógus, és jó képességű osztálytársak mutatkoznak a láthatáron, a szülő fokozottan ragaszkodik az iskolába való beíratáshoz. Kérdés azonban, hogy valóban iskolaérett-e a gyermek.
E kérdésben pedig a legmérvadóbb választ maga az óvónő tudja megadni. Érdemes tehát kikérni és szem előtt tartani a véleményét, akkor is, ha a szülő egészen másképp vélekedik saját gyermeke fejlődési stádiumáról. Az iskola ugyanis valóban komoly kihívás a kisgyermek számára és nem mindegy, hogy önhibáján kívül, kudarcként, vagy sikerként éli meg ezt a változást.
Íme néhány jellemvonás, amiből a szülő is megítélheti: iskolaérett-e a gyermeke?
Mindenekelőtt a testi fejlettségre kell figyelni (a genetikai adottságok figyelembevételével). Elérte-e a 18-20 kg-os testsúlyt? Elbírja-e a gyermek az iskolástáskát? Harmonikusan tudja-e irányítani a mozgását? Tud-e biciklizni, labdázni, gyurmázni stb.? Megállapítható-e már jobb- vagy balkezes hajlama?
Lelki, szellemi fejlettségének jelei pedig főleg a kommunikációban nyilvánulnak meg. Tud-e társas kapcsolatot kialakítani? Érthető, tiszta-e a beszéde? Képes-e már bővített mondatokat megfogalmazni, elmesélni a vele történteket? Tud-e számolni és érzékeli-e a menynyiségbeli különbségeket? Képes-e részből összerakni egészet (egyszerű puzzle vagy egyéb kirakós)? Térbeli tájékozódás (fent-lent), illetve időbeli eligazodás (este-reggel, tegnap-ma-holnap). És természetesen alapvető kérdés, hogy képes-e már folyamatosan koncentrálni 15-20 percig.
Ha mindez nagyjából már működik gyermekünknél, és életkora is megfelelő (betölti a min. hat évet) akkor valószínűleg az óvónő is szorgalmazni fogja az iskolai beíratást. Ha mégsem, akkor se essünk kétségbe.
Hiszen minden gyermeknek megvan a maga fejlődési ritmusa, amit érdemes tiszteletben tartani!
















