Természetes immunerősítők télen

2018. december 19. 17:09 (szerda) /

A téli időszak némi felkészülést igényel mindannyiunk számára, hiszen a kórokozók elterjedése mellett a legalább három hónapig tartó napfény és szezonális gyümölcsök és zöldségek hiánya komoly igénybevételt jelent szervezetünknek. Amikor kórokozó hatol a szervezetbe (antigéneknek nevezzük), az immunrendszer felismeri, betolakodó ellenségnek tartja azokat, felveszi velük a harcot, s arra törekszik, hogy mihamarabb elpusztítsa, csapdába ejtse, közömbösítse, lebontsa őket, nehogy elszaporodjanak és fertőzést okozzanak. Szervezetünk a kórokozók „inváziójára” a fehérvérsejtek aktiválásával és az antitestek többszörös képzésével reagál. Az immunrendszer speciális sejtjei elraktározzák a behatoló kórokozók legyőzéséhez szükséges információkat, és ezzel nagyszabású védekező reakciót mobilizálnak a szervezetünkben.

Akinek gyógyszeres kezelésre van szüksége, a családi, vagy a szakorvos felírja, de szerencsénkre számtalan természetes módszer áll rendelkezésünkre, hogy immunrendszerünket – legfőbb testőrünket – óvjuk és erősítsük. A természetes immunerősítők könnyen, olcsón beszerezhetők, és szinte minden háztartásban megtalálhatók. A megelőzésen kívül a már kialakult nátha, influenza vagy légzőszervi megbetegedések esetén csillapítják a tüneteket, és gyors javulást eredményeznek. Szervezetünk védelmében, elsősorban, kerüljük a felesleges stresszhelyzeteket, csökkentsük a vegyi anyagok használatát, teljes értékű, vitaminokban, ásványi sókban, nyomelemekben gazdag táplálékokat fogyasszunk. Télen ajánlott a savanyú káposzta (és annak a leve is), vagy más tejsavas erjedéssel tartósított zöldségfélék, illetve a joghurt, mivel ezek elősegítik az egészséges bélflóra kialakulását. A fokhagyma, és a vöröshagyma is nagy segítség az immunrendszer számára, hiszen köztudottan csiraölő hatásúak, és segítenek a bélbaktériumok egyensúlyának rendezésében. Ajánlott a húsadag csökkentése (persze ez nem könnyű disznóvágás után), a szervezetünk számára szükséges aminosavakat inkább hüvelyesek, illetve tejtermékek fogyasztásával pótoljuk. Immunerősítők között említhetjük: a zöldpaprikát (magas az A és C-vitamin tartalma), a lédús grépfrút (pektin rostokat, C-vitamint tartalmaz), az  aromás gyömbért (amely kiváló görcsoldó és fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő is), a megfázás, influenza ellen napi 3-4 alkalommal ajánlott fogyasztani kevés reszelt gyömbért mézzel, a csipkebogyó az egyik legismertebb C-vitaminforrás, amely fokozza a szervezet védekezőképességét, de fontos antioxidáns is. Az antioxidánsok között megemlíthetjük – ami sokak számára a legkellemesebb – a napi egy maximum két dl. vörösbort, a francia kutatók szerint ez a mennyiség teljesen egészséges.   A búzacsíra a magvaknak csupán kis részét alkotja, tápértéke azonban igen kiemelkedő, mivel magas vitamin (E-, B-vitaminok, folsav) és ásványi anyag (foszfor, kálium, magnézium és cink) tartalmának köszönhetően hozzájárul a betegségek megelőzéséhez. A spenót, rostokban, vasban és B-vitaminban gazdag, a zöld tea számos vitamint (C, B2, D, K), ásványi anyagot (fluorid, alumínium és réz), valamint antioxidánst tartalmaz, a méz (komplex összetevői révén) bizonyítottan erősíti szervezetünknek a védekező képességét.

A mínuszok idején különösen oda kell figyelni az öltözködésre tetőtől talpig. A sapka és kalap viselése igen ajánlatos, mivel a fejbőrön keresztül történik az egész test hőleadásának csaknem harmada. Ajánlott a réteges öltözködés, az izzadt bőrfelszín hőleadása sokkal nagyobb a szárazénál. Ne hordjunk szűk lábbelit, ruházatot, kesztyűt, mert ez rontja a vérellátást, és nem hagy helyet a szigetelő levegőrétegnek a bőr és a ruházat között. Fontos, hogy vérkeringésünk is jó állapotban legyen, hiszen ennek révén jutnak a sejtek tápanyagokhoz, oxigénhez, és az biztosítja a mérgek és salakanyagok elszállítását is. Ezért ajánlott a kocogás, séta a szabad levegőn, kerékpározás, kirándulás, és ha lehetséges a szaunázás is, de fontos a jó közérzet, örüljünk az életnek, ne rágódjunk feleslegesen minden apróságon. Jó, ha mindnyájunkban tudatosul, hogy egészségesnek lenni és maradni csak jól működő immunrendszerrel lehet.

 

Dr. Vajda Sándor főorvos

Hozzászólások