Magtárban várják a magasabb árakat

Írta:
2011. július 14. 19:45 (csütörtök) /

Arad megyében javában zajlik a kenyérgabona aratása, amiről Ignuţa Felicia agronómusnál, a Megyei Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Igazgatóság munkatársánál érdeklődtünk. 

Az 53 400 hektár kenyérbúzának hozzávetőleg a 30%-át learatták. A megye nyugati részén, Pécska, Nagylak környékén a hektáronkénti átlagtermés 5000 kiló körüli, míg az északi részen, illetve a dombvidéken 2000-2500 kiló körüli, de az idei termés mindenképp jobbnak mondható a tavalyinál. Az Igazgatóság tudomása szerint, a jelenlegi felvásárlási árak kilónként 0,7 lejnél kezdődnek, de csak azok a gazdák értékesítik, akiknek sürgősen pénzre van szükségük vagy nincs tárolási lehetőségük. A megyében lévő, engedéllyel rendelkező több mint 260 gabonaraktár viszont megfelelő tárolási lehetőséget biztosít.

 

Majláthfalván magtárba aratnak

A majláthfalvi Jövő Mezőgazdasági Társulás már egy hete elkezdte a 430 hektár búzának az aratását, amit azonban megzavart egy kis eső, kiesett másfél nap. Az eddig learatott több mint 300 hektár átlagtermése 6000 kiló körül van. Megjelentek az első felvásárlók is, akik 0,75-0,85 lejt kínálnak kilójáért. Annyiért azonban nem akarják odaadni, a jobb árak reményében raktározzák.

 

Ártott a búzának, használt a kapás növényeknek

Németszentpéteren Horváth Imre nagygazdának csütörtökön még 2 napi aratnivalója volt a 200 hektár búzából. Aminek az átlagtermése 5500 kiló körül mozog hektáronként. A gabona felét tárolni tudja, a többit viszont kénytelen odaadni annyiért, amennyit kínálnak érte. Sajnos 0,6-0,65 lejnél többet nem kínálnak kilójáért. Aratás elején még kínáltak érte 0,7-0,75 lejt is, csakhogy a környékbeli búzával minőségi gondok vannak, mivel éréskor négyzetméterenként 22 liter esőt kapott, ami kissé kimosta a sikértartalmát. Jó a fajsúlya, a terjedése, a sikértartalommal azonban bajok vannak, ezért kevesebbet is fizetnek érte. Tárolni nagyjából a felét tudja, de csak addig, amíg beérik a napraforgó. A 22 literes eső amennyire ártott a búzának, kilendítette a holtpontról a 80 hektár napraforgót és a 150 hektár kukoricát.

 

Elégedett a búzával, siralmas a kukorica

Nagylakon Varga István agronómus a 95 hektár búzájának a felét learatta, az 5000 kiló fölötti átlagterméssel elégedett. Szerencsére tudja tárolni az egészet, ezért alacsony áron nem kényszerül értékesíteni a kilójáért felkínált 0,7-0,75 lejért. A 35 hektár napraforgót korán elvetette, amikor a talaj nedvességtartama magas volt, ezért az szépen fejlődött. Annál több gondot okoz a 120 hektár kukorica, amelyik sok helyen siralmas képet mutat, térdig ér, a levele össze van zsugorodva a szárazságtól.

 

Érdemes-e kivárni?

Az Erdőhegyi Mezőgazdasági Társulás 250 hektár búzájának már a 65-70%-át betakarították, az átlagtermés hektáronként 4000 kiló körüli. Igaz, eddig a jobb minőségű parcellákon arattak, a gyengébbekre ezután mennek rá a kombájnokkal. Eddig 0,7-0,75 lejt kínáltak kilójáért. A termésnek nagyjából a felét tudják tárolni, a többit kénytelenek eladni. Nem csak a tárolási lehetőség hiánya miatt, hanem azért is, mert a Társulás pénzből él. Szabó Zoltán elnök szerint nem biztos, hogy jól járnak, akik kivárnak az értékesítéssel, mivel olyan évek is voltak, amikor télen csökkent a gabona felvásárlási ára, ami termelői szempontból, kilónként 0,8 lej lenne az optimális.

 

Tavaly a belvíz, idén a szárazság

A Feketegyarmati Gépesítő Állomás Rt. székhelyén a látogatót idilli kép fogadja, hiszen az egykori villanyoszlop tetején lévő gólyafészekben 5 kisgólya próbálgatja szárnyait. Egyenként felröppennek, majd újra visszaereszkednek a fészekre. Kora délelőtt, miközben két kombájn az udvaron várakozott, a harmadikat 3-4 szaki javította, készítette elő a déli bevetésre, miután felszállt a harmat. Amint Dávid Sándor ügyvezetőtől megtudtuk, a 70 hektár árpa aratását befejezték, az a vártnál gyengébb, hektáronként 1800 kilós termést adott. Sajnos, a 80 hektár búza sem ígér többet, mivel a virágzáskor és a szem kifejlődésekor nem kapott elegendő csapadékot. Minőségi szempontból a búza jónak mondható, mennyiségileg azonban kevés. Ugyancsak a csapadék miatt szenved a kukorica is, ami az ilyenkor szokásos méretnek csak a felére nőtt. Ami azonban a közmondás szerint, olyan, mint a kutya, ha hétszer ütik agyon, hétszer éled fel, csak esőt kapjon. Tavaly a csapadék, idén a szárazság sújtja a termést, ezért a földtulajdonosoknak az idén sem ígérhetnek sok osztalékot.

 

Sertéstrágyával dúsítva is csak fél termés

Tőzmiske határában, a Smithfield Ferme sertésóljával szemben lévő 2 hektárnyi búzatábla aratásához fogott szerdán délben Mészáros Béla kombájnos. A polgármesteri hivatal tulajdonát képező parcella szélén kértünk véleményt a terméskilátásról Matiuţ Teodor alpolgármestertől, aki nem számított hektáronként 2000 kilónál több termésre. A jobb időkben 4000-4500 kilós termésre képes föld az idei szárazság közepette csak úgy ad 2000 kilót, hogy az ősszel felerősítették az ólakból származó híg sertéstrágyával, de hektáronként 200 kiló nitrogént is kapott. Matiuţ állítását, miszerint a sertésfarm teljesen ingyen szórja szét a földön a híg sertéstrágyát, Zsóri János is alátámasztotta, akinek szerződéssel 80 hektár földterület trágyázását vállalta a farm. Amikor sertéstrágyával dúsítanak, nincs szükség műtrágyázásra, egyetlen kikötésük, hogy a föld a farm közelében legyen.

 

Konklúzió helyett

Amint a körképünkből kiderült, a megye bánsági részén lévő feketeföld idén is szép búzahozamot adott, míg az északi, szikes területek sertéstrágyával dúsítva is csak fél termésre voltak képesek. Általános vélemény, magtáron kivárni a jobb árak alakulását. Hogy nekik lesz-e igazuk, decemberig elválik.

Hozzászólások