Egyházaink hírei
Arad
Az arad-ségai katolikus egyházközséghez tartozó Szederháton ma 10.30 órától tartják a Mária nevére felszentelt katolikus templom búcsúünnepségét. Az egyházközség másik településén, Tornyán vasárnap 14 órától ájtatossággal veszi kezdetét a templombúcsút megelőző délután. Utána bográcsossal és Lőw Ernő (Unirol) zenéjével folytatódik az ünneplés. Szeptember 14-én, hétfőn a Szent Kereszt felmagasztalása, a templom búcsúünnepe. A 10.30 órakor kezdődő, hagyományos körmenettel egybekötött ünnepélyes szentmise szónoka Dumitru Dániel arad-ségai káplán lesz. Ugyanaznap 15 órától ünnepi ájtatossággal veszi kezdetét a búcsú vidám délutánja, amely Lőw Ernő és az Unirol zenéjével folytatódik. A templombúcsú rendezvényeire szeretettel várják a helybeli, az elszármazott, illetve a környékbeli híveket.
Az arad-ségai templomban Hegej Cristian Alexandru házasságot kötött Szűcs Laura Andreeával.
Az egyházközségben elhunyt Málik Ilona (80), Likker Margit (88).
Az arad-belvárosi katolikus templomban hétfőn, a Szent Kereszt felmagasztalásának, valamint csütörtökön, Szent Ferenc stigmatizálásának az ünnepein hétköznapi miserend érvényes. Szeptember 24-én, Szent Gellért napján az arad-belvárosi plébánia zarándoklatot szervez a Temes megyei Nagycsanádra. Jelentkezés a plébániairodán.
Ma, szombaton 12 órai kezdettel, a kisjenői katolikus egyházközséghez tartozó, az ágyai erdőben lévő Szent László Kápolnában ünnepélyes szentmisét celebrálnak, amelyiken részt vesz Habsburg Lotharingiai Mihály főherceg is.
Ugyancsak ma, az egyházközséghez tartozó simándi katolikus templom ünnepélyes, búcsúi szentmiséje 17 órakor kezdődik, amelyiket a délelőttihez hasonlóan, ft. Szilvágyi Zsolt általános helynök celebrál, a kerületi papság közreműködésével. Mindkét szentmisére, illetve az azokat követő agapékre szeretettel várják a híveket.
Zimándújfalun vasárnap 11.30 órától tartják a helybeli, Mária nevére felszentelt katolikus templom ünnepélyes templombúcsúi szentmiséjét, amelyiken a hívektől elbúcsúzik ft. Sándor Balázs távozó plébános. Jövő vasárnap az ugyancsak 11.30 órakor kezdődő szentmisén iktatják be az egyházközség jövőbeli plébánosát, ft. Szabó Pétert, a temesvári Gerhardinum Katolikus Gimnázium volt igazgatóját.
A Godó atya emlékművének Kisiratoson történő felszentelésére érkezett jezsuita atyákat, Balczó Andrással együtt az arad-gáji Caritas Házban látják vendégül. Az arad-gáji Caritas vezetősége szeptember 16-án, szerdán indul a németországi Hildesheimbe, ahol részt vesznek a helybeli Máltai Segélyszolgálat fennállásának 50. évfordulója alkalmából szervezett ünnepségeken. Az arad-gájiak a hildesheimi Máltaiakkal 1996 óta igen jó kapcsolatokat ápolnak.
Szeptember 16-án, szerdán a lippai katolikus templomban 10 órakor kezdődő szentmisével indul a Vingai Katolikus Esperesség gyűlése. Ugyancsak Lippán, jövő szombaton a 15 órakor kezdődő szentmisén 3 gyermek járul első szentáldozáshoz. Szeptember 20-án, vasárnap a templomban a 10 órától kezdő szentmisét a tanévnyitásnak ajánlják fel. A helybeli parókián 33 gyermek és fiatal készül a szeptember 27-én sorra kerülő bérmálásra.
Szeptember 20-án, vasárnap 10 órától tartják a Mária nevére felszentelt újaradi katolikus templom búcsúünnepségét, a hagyományos Kerweit, amely a régi német hagyomány szerint utcai felvonulással, ünnepi programmal zajlik, majd bállal végződik.
A fazekasvarsándi evangélikus-lutheránus gyülekezetben elhunyt Blaskó Lajos (86).
Fehér
A gyulafehérvári református egyházközségben ma délután 5 órakor fogad örök hűséget egymásnak Sütő Sándor és Vlad Cristina Maria.
A nagyenyedi református egyházközségben ma, szombaton 18 órakor köt házasságot Duma Marius Adrian és Sipos Irén.
Elhaláloztak Crisan Rozalia (80) és Pataki Eszter (80).
A magyarlapádi református egyházk9zségben elhunyt Szabó Lőrinc (81).
Hunyad
A dévai csángótelepi egyházközségben szombaton 14 órától kerül sor a nagyági templom búcsújára. Hétfőn 19 órától a dévai csángótelepi templomban tanévnyitási szentmisét tartanak. Az egyházközségben kedden keresztelték Raul Sándort.
A csernakeresztúri római katolikus egyházközségben vasárnap 12 órától kezdődik a Szent Kereszt templombúcsú.
Az alpestesi református egyházközségben kedden kísérték utolsó földi útjára Csernakeresztúron Ghilea Rozáliát (79).
A vajdahunyadi római katolikus egyházközségben hétfőn búcsúztatták Ferenczi Jolánt (97).
A vajdahunyadi református egyházközségben vasárnap keresztelik Gordaş Constantin és Kacsó Hajnal kisfiát. Csütörtökön búcsúztatták Boros Sándort (46).
A petrozsényi római katolikus egyházközségben ma,szombaton fogad örök hűséget egymásnak Filip Alin George és Moldovan Andrea Maria. Ezután Robert Andrei nevű kisfiúkat keresztelik.
A lupényi református és unitárius egyházközségekben közös ifjúsági bibliahét zajlik, melyen több mint 60 fiatal, gyermek vesz részt. Vasárnap délután 4 órától a református templomban ünnepi tanévnyitó istentiszteletet tartanak.
A lupény-vulkáni unitárius egyházközségben szerdán kísérték utolsó földi útjára Lupényban Pál Miklóst (82), aki 24 évig volt az egyházközség pénztárosa. Múlt héten Vulkánban búcsúztatták Vas Andrást (89).
Krassó-Szörény
A Resicabányai Havas Boldogasszony Plébánián szeptember 14-én, 19:30-kor, a „Historia Domus” csoport tart találkozót, 20 órakor felkészítő sorozat (5 találkozó) kezdődik azon fiatalok számára, akik idén vagy a jövő év első felében akarnak házasságot kötni. A kurzuson való részvétel a házasság szentségére szükséges felkészítőként szerepel. Az első találkozó témája: A házasság felbonthatatlansága.
Szeptember 18-án, pénteken 18 órakor folytatódik a felkészítő tanfolyam azon szülők és keresztszülők számára, akik az elkövetkező hónapokban kereszteltetni fognak.
Szeptember 18–19-én, pénteken és szombaton a Hegyvidéki Főesperesség Ifjúsági Találkozója lesz Csiklóbányán. Erre a találkozóra szeretettel várják egyházmegyénk fiataljait a különféle plébániákról. A resicaiak 18-án, 8:15-kor indulnak.
A hitoktatás a plébánián szeptember 25-én kezdődik, tudtuk meg Pál József-Csaba főesperes-plébánostól.
Temes
Bérmálás az egyházmegyében
Nm. és ft. Roos Márton megyés püspök szeptember 12-én, szombaton a Krassó-Szörény megyei Szörénybuzáson bérmál. A 18 órakor kezdődő ünnepi szentmisén a főpásztor 25 fiatalnak szolgáltatja ki a második szentséget. A fiatalok felkészítését ft. Pălie Veniamin plébános irányította. Szeptember 13-án, vasárnap nm. és ft. Roos Márton megyés püspök a 11 órakor kezdődő ünnepi szentmise keretében a szörénybuzási egyházközséghez tartozó Berszászkán megáldja a nemrégiben felújított templomot.
Lelkigyakorlat Temesváron
Szeptember 16–20. között a Szent Keresztről nevezett Testvérek és a Szent Ferenc Leányai kongregáció temesvári képviselői lelkigyakorlatot szerveznek a fiataloknak. A programban elmélkedés, különböző alkotóműhelyek, kollokvium, lelki beszélgetés és tanácsadás, közös és egyéni ima, szentmise szerepel. A lelkigyakorlatot a Szent Keresztről nevezett Testvérek Gyiroki úti kolostorában tartják.
A lugosi római katolikus templomban házasságot kötött Kraus Daniel és Madl Adél. Az egyházközségben elhalálozott Wagner Johann (70), Erdély Dorottya (72).
A dettai római katolikus egyházközségben elhalálozott Stein Márta (83).
A nagycsanádi egyházközséghez tartozó Óbében vasárnap 12 órakor kezdődik a búcsús szentmise.
Az egyházközségben elhalálozott Kara Mária (78).
Az óteleki római katolikus templomban hétfőn tartják a templombúcsút. A 11 órakor kezdődő szentmisét ft. Heinrich József plébános celebrálja.
Az újszentesi római katolikus templomban házasságot kötött Sipos Antal és Máté Andrea.
A lugosi református egyházközségben elhalálozott Pásztor Ilona (90), Csonka Eszter (63).
A végvári református templomban házasságot kötött Csáki Károly és Gál Andrea.
Temesvár
A gyárvárosi Millenniumi templomban megkeresztelték Vass Réka Zitát. Házasságot kötött Néző András István és Iftimescu Gina Nicoleta.
Az egyházközségben elhalálozott Fejes Ferenc (65), Benák Pál (83), Máté Ferenc (83), Schauer Jacob (83).
Az erzsébetvárosi római katolikus templomban megkeresztelték Filipescu Carlat, Ruse Doris Patriciát, Susan Rebeca Mariat, Blaj Iustin Luciant.
A józsefvárosi római katolikus egyházközségben elhalálozott dr. Salló Ervin (80), Holcz Jakob (62), Kühler Erzsébet (59), Weiss Tibor (62), Margit Antonie Mihály (77), Miklós Anna (86).
A mehalai római katolikus templomban vasárnap ünneplik a templombúcsút. Magyar nyelvű szentmise 8.30 órakor, német nyelvű szentmise 9.45 órakor, román nyelvű szentmise 11 órakor. Házasságot kötött Ciubotaru Celestin és Mardar Petronela.
A baptista imaházban vasárnap 18 órakor tanévnyitó imadélutánt tartanak.















Miért, Magyarországon van nemzettudat?
Hát, nem túl sok magyar-magyar házasság volt... úgy néz ki, hogy a szórványban már tökmindegy... nincs akkora nemzettudat, ami értékként jelenne meg...