www.carrefour.ro
Péntek, 2010. március 12., 12.41 – Gergely
 
 
Irodalmi Jelen
Irodalmi Jelen Konyvek
Böszörményi Zoltán  honlapja
www.communitas.ro
www.szulofold.hu
www.corvinus.hu
Check Google Page Rank
Botrány az aradi filharmóniánál

A muzsikusok beperelnék az igazgatónőt

Teodora Hotăran, Mihai Dogaru
Rodica Talmaciu
  
Csütörtök, 2009. július 02., 17.00

Alaposan kitálalt ma a sajtó előtt a filharmónia előadóművészeinek az érdekeit képviselő szakszervezet elnöke, aki súlyos vádakkal illette a jelenleg külföldi turnén tartózkodó Rodica Talmaciu igazgatót, sőt annak lemondását követelte.

Mihai Dogaru szakszervezeti elnök nem indokolta meg, miért éppen a PSD megyei szervezetének a székhelyén kellett elmondja bántalmait. A sérelmezéseinek, illetve egyéb háttér információk nyilvánosságra hozásában egyébként Teodora Hotăran városi szocdem tanácsos támogatta.

A filharmónia alkalmazottai már nem először panaszkodnak az intézményen belüli rossz hangulatra, az sem titok, hogy nem mindenkinek jó a viszonya az igazgatónővel. Ami általános elégedetlenségre ad okot (csak eddig még kevesen mertek erről nyilatkozni), hogy Talmaciu a filharmónia vezetése mellett egy bizonyos Musikforum Europa művészi egyesületet is koordinál (férjével), ami sokak szerint az aradi állami intézmény kárára történik.

Dogaru szakszervezeti elnök szerint a legnagyobb botrányt most az váltotta ki, hogy a már elkezdődött bécsi, szentmargitbányai (St. Margarethen) Operafesztiválra az aradi filharmónia zenekarából nem mindenkit vittek el a turnéra. „Év elején az igazgatónő nagy büszkén híresztelte, hogy az aradi filharmónia is részt vesz a bécsi operafesztiválon. Utóbb azonban a meghívást nagy titoktartás mellett kezelték, a meghívó egy számunkra ismeretlen külföldi szervezettől érkezett, egyelőre tisztázatlan, hogy milyen aradi intézmény nevére. Ha a filharmóniánkat hívták meg, akkor a vezetőségnek meg kellett volna hirdetnie a turnéval kapcsolatos információkat” – nyilatkozta Dogaru, aki szerint a külföldi útra (aminek nagyon sok aradi művész örült volna, hisz plusz pénzzel jár) a filharmónia előadóművészeinek a felét se vitték el. „A művészek mind az igazgatónő pártfogoltjai és tagjai az általa vezetett egyesületnek, melyet mindenáron megpróbálnak előrenyomni a filharmónia kárára. A többi aradi művész is örömmel vett volna részt a turnén” – tette hozzá a szakszervezeti elnök.

Dogaru azt is megosztotta a sajtóval, hogy a filharmónia alkalmazottai közül többekre nyomást gyakorol a vezetőség, sőt különféle magatartási problémákra hivatkozva megpróbálják félreállítani azokat, akik nem tagjai a Musikforum Europa egyesületnek, illetve nem értenek egyet az igazgató politikájával.

„Tavaly szeptemberben Talmaciu asszony rendezett egy hangversenyt a Musikforum Europa egyesület Europasimphony nevű zenekarának együttműködésével. Utóbbiak mellet a filharmónia művészei is részt vettek a koncerten, de az előadókat egyénileg fizették ki, minden bizonnyal nem egyformán. Véleményünk szerint Talmaciu asszony esetében érdekkonfliktus áll fenn, mert egy olyan egyesületet vezet, melynek ugyanaz a tevékenységi köre, mind a filharmóniának. Emiatt gyakran diszkriminálják a filharmónia alkalmazottait, ami nagyon sok elégedetlenséget vált ki” – nyilatkozta a szakszervezeti vezető, aki szerint már többször fordult a filharmóniát fenntartó önkormányzathoz, sőt már a parlamenthez is küldtek petíciót.

A szakszervezeti elnök azt is közzé tette, hogy a filharmónia volt igazgatója, Dorin Frandeş is perelni készül Talmaciut, mégpedig azért, mert utóbbi megszüntette a művészeti igazgatói állást, amiben Frandeş tevékenykedett.

A sajtó telefonon érdeklődött Frandeşnél, aki megerősítette mindezt.

A filharmónia előadóművészeinek érdekeit képviselő szakszervezet vezetője úgy véli, az igazgatónő inkább az egyesületével törődik, mint a filharmónia jövőjével. Szerinte az aradiaktól befolyt pénzek inkább az egyesülethez kerülnek, ezért követeli az illetékes szervektől: hozzák nyilvánosságra az egyesület könyvelését, illetve a koncertekből befolyt összegek „útját”.

Az elhangzottak után a sajtó szerette volna megkérdezni az érintett Rodica Talmaciu igazgatót is minderről, de két hónapig ő is a bécsi fesztiválon tartózkodik, úgyhogy erre nem volt lehetőség.
 

Szóljon hozzá

www.hirtv.hu