Eljött a nyári kalandok ideje!

Írta:
2018. június 15. 17:12 (péntek) /

Rövid, frappáns felszólalások mellett is bő másfél órát tartott a Dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum tanévzárója. A diákok tanulmányi- és versenyeredményeinek a díjazása hosszú időbe telt, hiszen a most záruló tanévben számos kimagasló eredmény született magyar, román, angol, matematika, fizika, kémia és a sport terén is. Az iskolai versenyek mellett a diákok számos egyéb megmérettetésen is jeleskedtek: úszásban, atlétikában, olvasásban, fotózásban, amiért idén első alkalommal külön elismerésben részesültek a Romániai Magyar Pedagógusszövetség Hunyad megyei szervezetének részéről. Okleveleiket Csatlós Erzsébet-Zsófia megyei RMPSZ-elnök nyújtotta át. A Kőműves Kelemen Szülői Bizottság pénzjutalomban részesítette mindazon diákokat, akik a különböző versenyek országos és nemzetközi szakaszán jeleskedtek. És külön jutalmazták az őket felkészítő pedagógusokat is, valamint a VI. A osztály közösségét, ahol a legtöbb szülő ajánlotta fel adójának két százalékát az iskola javára.

A díjazásokat megelőzően természetesen megtörtént az idei tanév általános kiértékelése is. Sőt, Kocsis Attila-Levente iskolaigazgató rövid visszapillantás erejéig ismertetett néhány statisztikai adatot a tanintézmény első 12 esztendejéből. – Az első évfolyamunk 2006-ban végzett és azóta összesen 531 diák érettségizett, illetve szakvizsgázott iskolánkban. Mindannyiuk életútját nem tudtuk követni, de 456 diákunk tanulmányairól, munkavállalásáról van tudomásunk. És örömmel mondhatom, hogy mindannyian megállják a helyüket.  220-an egyetemet, 36-on főiskolát végeztek. 337-en Romániában maradtak, 140-en Hunyad megyében és 99-en Déván. Azt jelenti, hogy többségük ragaszkodik a szülőföldjéhez, és aki távolra szakadt, az is nagyszerűen boldogul az itt kapott útravalóval. Hajdani diákjaink között vannak tanárok, orvosok, belsőépítészek, szakácsok, mérnökök, hivatalnokok, mezőgazdászok. Az élet minden területén fellelhetők és jóleső érzés, mikor üzletben, kórházban vagy egyszerűen az utcán rám köszön egy-egy volt tanítvány – fogalmazott az iskolaigazgató, természetesen jó vakációt kívánva az udvaron szépen sorakozó diákságnak, akik ezúttal is az iskolahimnusszal köszöntötték a várva-várt vakációt. Az iskoaligazgató kérdésére pedig, hogy mit tartanak legfontosabbnak megtanulni az iskolában, sokan gondolkodás nélkül vágták rá: jónak lenni. Dr. Máté Márta főtanfelügyelő-helyettes meg is erősítette a diákok válaszát, hiszen mint mondta, a mai tudomány holnap elavulhat, de jónak lenni mindig fontos és időszerű. A tanfelügyelő asszony néhány szóban románul is köszöntötte a szülőket, hiszen az iskolában sok a vegyes családban élő gyermek, akik egyforma érdeklődéssel fordulnak a magyar és román kultúra felé.

Pogocsán Ferdinánd alpolgármester tömör tanáccsal látta el a vakáció előtt álló diákokat: töltsétek fel az elemeiteket, hogy ősszel újult erővel vághassatok neki a tanévnek.

Szász-Barra Zsófia informatikai és kisebbségi tanfelügyelő Exupery-gondolattal tarisznyálta fel a  vakációra készülő diákságot: Embernek lenni pontosan annyit jelent, mint felelősnek lenni. Érezni, hogy a követ melyet lehelyez, a világot építi tovább. – Úgy éljétek meg a vakációt, hogy ősszel mindenki a maga új kövével gazdagíthassa az iskolai közösséget.

Palkó Cecília, a dévai Szent Ferenc alapítvány igazgatója aktív pihenésre és sok-sok olvasásra biztatta a diákokat, világhálón keringő gondolatot idézve mondta: Olvass, hogy felfedezd a világot!

Széll Lőrincz a megyei Ifjúsági és Sportigazgatóság vezetője úgy fogalmazott: Megvan az ideje a tanulásnak és megvan az ideje a játéknak. Most a nyári kalandok várnak rátok, használjátok ki a vakáció minden pillanatát! A pedagógusokhoz fordulva pedig Victor Hugo gondolatával köszönte meg munkájukat:Szép dolog kifaragni egy szobrot és életet adni neki; de még szebb kiformálni egy emberi lelket, és megtölteni igazsággal.

A köszöntőbeszédeket követően került sor a hosszan tartó díjazásra, melyen több tucatnyi diákot szólítottak elő. Jóleső látvány volt, hogy mindannyiuknak ott díszelgett a nyakában a tanintézmény jelvényével ellátott nyakkendő. – Himnuszunk van, zászlónk van, nyakkendőink vannak, most már csak pénzt kell veressünk – mondta némi humorral a hangjában Balogh-Botár Károly Csaba igazgatóhelyettes, egy kicsit arra is utalva, hogy itt a dél-erdélyi szórványban, a magyar iskola egy kis önálló szigetként igyekszik megmaradni.

A díjazások nyomán fr. Főcze Bonaventúra dévai plébános és Koppándi Zoltán unitárius lelkész áldással és imával bocsátotta útra az ujjongó gyermeksereget és a szintén vakációs pihenésre vágyó tanárokat, tanítókat.

Hozzászólások