Erős legitimitás, fokozott felelősség

Írta:
2019. június 3. 17:27 (hétfő) /

Az országban és az Európa-szerte regisztrált masszív részvétel megerősítette az RMDSZ korábbi álláspontját, hogy a minapi volt a történelem legfontosabb EP-választása, a tét sosem volt nagyobb, mint most, hangsúlyozta Winkler Gyula EP-képviselő, az RMDSZ Hunyad megyei elnöke pénteken, dévai sajtótájékoztatón. Ez erős legitimitást ad az új Európai Parlamentnek, de ugyanakkor nagy felelősséget is jelent. Az újabb mandátumot szerző EP-képviselő megköszönte az RMDSZ területi szervezeteinek, a magyar történelmi egyházaknak, Böjte Csaba atyának, Orbán Viktor kormányfőnek, a civilszervezeteknek és a sajtónak a kiváló mozgósítást, melynek köszönhetően az elmúlt másfél évtized legjobb eredményét érte el az RMDSZ.

Romániában közel kilencmillióan szavaztak, amivel az ország az európai trendbe illeszkedik. A masszív részvétel egyértelmű jelzés, hogy a választóknak elvárásaik vannak. Ez nyilván az RMDSZ EP-képviselőire is érvényes. Az RMDSZ mintegy 475 000 szavazatot kapott, ami az elmúlt 15 év legjobb eredménye. A nagyméretű mozgósítás megmutatta, hogy az RMDSZ mélyen gyökerezik az erdélyi magyar társadalomban, hogy politikai programja nem konjunkturális, hanem a magyar közösség érdekeinek és célkitűzéseinek következetes képviselete. Az RMDSZ volt az egyedüli politikai alakulat, amely európai témákra építette kampányát.

Fontos azonban, hogy a kritikákra is felfigyeljenek, a következő időszakban ezek elemzésére – mindenek előtt a PSD-vel való viszonyra – is sor kerül. Annál is inkább, hogy május 27-én új korszak kezdődött a romániai politikában.

Winkler sajnálatát fejezte ki, hogy a felvidéki magyarság EP-képviselet nélkül maradt, mivel sem a Magyar Koalíció Pártja, sem a Most-Híd vegyes párt nem tudta átlépni az 5%-os küszöböt. Ezért az RMDSZ felajánlotta támogatását a felvidéki magyarságnak, az EP-ben az ő érdekeit is felvállalják.

Ami az uniós összképet illeti, az új Európai Parlamentben a kontinuitás és a megújulás egyvelege várható. A mandátumok kétharmadát az Európa-pártiak adják, míg az euroszkeptikus erők előretörtek ugyan, de nem veszélyeztetik az uniós konstrukció stabilitását. Megváltozott a politikai egyensúly, a visszaesés ellenére továbbra is az Európai Néppárt a legnagyobb politikai erő, de ezúttal nem tud többséget alkotni a – szintén jelentősen visszaeső – szociál-demokraták támogatásával. A törvényhozás ezért bonyolultabb és nehézkes lesz, mert három pártcsaládra lesz szükség a többség kialakításához.

 

Hozzászólások