Hazaért Nopcsa törpedinója

Írta:
2014. július 25. 18:14 (péntek) /

Csütörtök délben végre megérkezett alsófarkadini otthonába a világjárt Magyarosaurus dacus. A Brian Cooley neves paleoművész által „életre hívott” törpedinó makettje júniusban szállt hajóra Kanadában, majd (tengeren és szárazföldön) több ezer kilométert utazva bejárta Európa neves geoparkjait. Romániába érve nyitott utánfutón elutazott a Fekete-tengerre, ahol a fürdőző gyermekek nagy örömére meg is mártózott a vízben, majd visszakanyarodott Erdélybe és július 24-én épségben „szállt le” utazó kocsijáról, új otthonában, a hátszegi geopark alsófarkadini központjában. A 7 m hosszú őshüllőt ezentúl bármikor megtekinthetik a Hátszegi-medence látogatói, sőt három éven belül kilenc további társa is mellészegődik, benépesítve a számukra megtervezett, krétakori miliőt idéző üvegházat.

A Magyarosaurus dacus hetvenmillió évvel ezelőtt élt ősének csontját a XX. század elején Nopcsa Ferenc fedezte fel szentpéteri birtokán. Pontosabban Nopcsa húga, Ilona talált egy dinócsontot a kastély kertjében, és annyira felcsigázta bátyja érdeklődését, hogy az egész életét meghatározó paleontológiai kutatásba kezdett. Kiderítette, hogy a törpedinó a Tethis-tengerből kiemelkedő szigeten (a mai Hátszegi-medence földjén) élt és úgy vélte, hogy rokonságban állt az Amerikában és Indiában egyaránt elterjedt Titanozauruszokkal. Nopcsa eredetileg Dacus-nak nevezte el kedvencét, ám később egy német kolléga, kiderítve, hogy a törpedinót nem fűzik rokoni szálak a titanozauruszokhoz, Nopcsa emlékére a Magyarosaurus előnévvel illette a Hátszegi-medence hajdani lakóját. A későbbi kutatások még további 9 őshüllő maradványait hozták felszínre a Retyezát-hegység tövében.

A Nopcsa által elindított paleontológiai kutatás tudományos és turisztikai értékesítése végett hozta létre a Román Akadémia a hátszegi geoparkot. A 102 hektárra terjedő védett terület 2005-ben került az UNESCO védnöksége alá. A napokban (július 22–24. között) a nemzetközi szervezet háromtagú bizottsága járta végig a hátszegi geoparkot, felmérve ennek természeti adottságait, tudományos, kulturális és turisztikai potenciálját. – A bizottság a terepszemlét követően értékelni fogja az itt tapasztaltakat és piros, sárga vagy zöld kártyával illeti a hátszegi geoparkot. Amennyiben zöld kártyát kapunk, marad az UNESCO védnökség, ami fontos rangjelző egy geopark esetében. Ha sárga kártyát kap a geoprak, akkor bizonyos időn belül pótolni lehet a bizottság által jelzett hiányosságokat, és szintén marad az UNESCO-védjegy. Amennyiben piros kártyával értékelnék a park működését, akkor ez visszafokozást jelent – közölte Adina Popa, a geopark szóvivője, aki szerint a bizottság elégedettnek mutatkozott a terepszemle során. 

Hozzászólások