MINDEN MAGYAR SZÁMÍT!

Szerda, 2012. május 23., 20.02 – Dezső

Kínai érdeklődés állatbőr és gyapjú feldolgozására

Mircea Moloţ a kínai küldöttséggel
Mircea Moloţ a kínai küldöttséggel

Nem volt hiábavaló a kínai NinXia Hui autonóm tartomány küldöttségének szeptemberi Hunyad megyei terepszemléje. A kínaiak visszatértek, ezúttal konkrét céllal: juhbőrt és -gyapjút vásárolnak fel, esetleg feldolgozó üzemet is létesítenek Hunyad megyében.

Get Adobe Flash player

Noha 6,3 millió lakosságával NinXia Hui autonóm tartomány Kína egyik legkisebb közigazgatási egységének minősül, az utóbbi 15 évben a nulláról felépített bőrfeldolgozó és gyapjú alapú textilipar a kínai piac 60%-t és az EU-s piac 50%-t látja el. A Ninxia Hui tartományban tevékenykedő bőr- és gyapjúalapú textilipari cégek együttes forgalma évi 15 milliárd euró, a keményítőüzemeké pedig olyan 10 milliárd euró, ismertette a helyzetet Wang Zhi Wei, az autonóm tartomány könnyűipari szakosztályának képviselője. Iparuk 26 országból importál állatbőröket és gyapjút, mindenekelőtt Törökországból. Ami aligha meglepő, hiszen a hui kínaiak muszlim vallásukban térnek el az ugyanazt a nyelvet beszélő nagy többségtől, a han kínaiaktól. Kínában kisebbségnek számítanak, tartományuk éppen ezért autonóm.

A szeptemberi terepszemlén 8 farmot látogattak meg, mindenünnen juhbőr és -gyapjú mintát vittek haza, majd szigorú laboratóriumi vizsgálatok után eldöntötték: Erdélyből is vásárolnak. Áprilisig 6000 juhbőrt és 800 tonna gyapjút kérnek. A bőröket biztosítani tudja a megye, a gyapjút viszont nem, mivel Hunyad megye éves gyapjútermelése 350 tonna, ismertette a helyzetet Mircea Moloţ, a megyei tanács elnöke, aki a kínaiakat fogadta. A maradék 450 tonnát Arad, Bihar, Temes, Krassó-Szörény, Fehér vagy Szeben megyei termelőktől kell beszerezni, vagyis a kínaiak nemcsak Hunyad megye mezőgazdaságnak teremtenek lehetőséget, hanem a környező vidékeknek is. A kínaiak beruházása rendkívül hasznos, hiszen a gyapjúra nemigen volt kereslet, a juhászoknak egyszerűen nem érte meg nyírni a nyájat, hangsúlyozta Mircea Muzicaş, a megyei földművelési igazgatóság ügyvezető igazgatója. A gyapjúból ágyneműt készítenek, amit az európai piacon értékesítenek, ismertette a terveket Wang Zi Rong, a kínai küldöttség tagja.

A Hunyad megyei hatóságok melegen ajánlották a kínaiaknak itteni feldolgozó üzem létesítését az EU-s piacra való termelés céljából. A vajdahunyadi ipari parkban, vagy a létesítendő pusztakaláni ipari parkban megfelelő telket ajánlottak, ahol a közművesítés, illetve közúti és vasúti összeköttetés is biztosított. A kínaiak nem vetették el a gondolatot, de nem is karolták fel örvendezve. A feldolgozó gyár felépítése, felszerelése kiadást feltételez, miközben odahaza óriási kapacitású üzemek működnek, a romániai bérek pedig rendkívül magasak a kínaiakhoz képest, ami nagy hátrány a beruházók számára, noha az udvarias kínaiak ezt nyilván nem hangsúlyozták.


Szóljon hozzá
CAPTCHA Image

Jelen
Communitas
Bethlen Gábor
Irházi János
Puskel Péter
www.mti.hu
www.hirkereso.ro