„Nem ingyen kaptuk a szabadságot, megküzdöttünk érte!”

Írta:
2019. december 5. 17:41 (csütörtök) /

A temesvári Gerhardinum Római Katolikus Líceum dísztermében 2019. december 3-án nyílt meg a 30 éve szabadon című kiállítás. A kétnyelvű (magyar és román) vándorkiállítás 13 tablón keresztül mutatja be, hogyan jutott el Magyarország a kommunista diktatúra elnyomásából (Szabadság nélkül, Ellenállás sorozat) a rendszerváltoztatásig, majd 1989-ben kezdetét vette a XX. század legsikeresebb európai szabadságmozgalma, ennek a rendkívüli évnek a legfontosabb történéseiről számol be a Csodák éve sorozat. A kiállításmegnyitón részt vett Tallai Gábor, a Terror Háza Múzeum programigazgatója és Marossy Zoltán Temes megyei RMDSZ-elnök.

Tallai Gábor, a kiállítás kurátora látványos gesztussal illusztrálta a fiatalok számára, hogy mit is jelent az 1989-ben tetemes véráldozattal kivívott szabadság: összetépte előre elkészített köszöntőbeszédét és szabadon szólt a hallgatósághoz. A „30 éve szabadon” emlékbizottság megbízásából készült kiállításról Tallai Gábor elmondta: a kurátorok azt a feladatot kapták, hogy készítsenek olyan kiállítást, amelyet azok is befogadhatnak, akik 1989 után születtek. „Európában a ma élők egyharmada semmiféle emlékkel nem rendelkezik a diktatúrák természetéről és a vasfüggönyről. Kötelességünk elmondani nekik, hogy mi történt. A történelem nem az ellenségünk, hanem a szövetségesünk, és nagyon sokat kell belőle tanulni. Ez a kiállítás elmeséli a történetünket, és megmutatja, hogy nem ingyen kaptuk a szabadságot, megküzdöttünk érte!”

Marossy Zoltán Temes megyei RMDSZ-elnök beszédében arra a kérdésre kereste a választ, hogy miért éppen Temesváron robbant ki a romániai diktatúrát megdöntő forradalom. „Romániában volt néhány ellenálló 1989-ben, de a temesvári lelkipásztor, Tőkés László volt az egyetlen, aki mellé odaállt a gyülekezet, a közösség. Mi azért mentünk 1989. december 15-én a református parókia elé, hogy tanúi legyünk Tőkés László és családja beigért kilakoltatásának. Ez volt a plusz kurázsi, hogy Tőkés mellé álltak a hívei az első napon, és másnap jöttek idegenek, más vallásúak is. Akkor lett igazán tömeg, amikor a baptista egyház tagjai csoportosan jöttek oda. A temesvári magyaroknak büszkének kell lenniük arra, hogy tőlünk magyaroktól, a magyarok segítségével indult el az a folyamat, amelyik végre Romániában is ledöntötte a hallgatás falát!” – mondta Marossy Zoltán.

A kiállításmegnyitót Csépai Eszter színművésznő és Csetverikov Iván zenész műsora színesítette, akik Ilyés Gyula, Faludy György, Petri György verseivel, Cseh Tamás és Bereményi Géza dalaival, Csurka István, Csóori Sándor és Konrád György ellenzéki írók gondolataival illusztrálták a rendszerváltás előtti korszak hangulatát.

30 éve szabadon – a Magyar Kormány ezen a néven nyilvánította emlékévvé a 2019. március 15.–2021. június 19. közötti időszakot. A 30 éve szabadon című vándorkiállítás Sipos Ilona temesvári városi tanácsos és a helyi RMDSZ közreműködésével jutott el a Bánság fővárosába, aki a kiállítást kivitelező Hybrid Art képviselőjével, Pócsi Rékával egyeztetve készítette elő a vándorkiállítás temesvári bemutatóját. A vándorkiállítás összesen 37 helyszínen lesz bemutatva, az első, angol nyelvű változatot Brüsszelben, az Európai Iskolában mutatták be. „Megtisztelő a számunkra, hogy Brüsszel után a második állomás Temesvár, Romániában még Kolozsvára jut el ez a vándorkiállítás – nyilatkozta lapunknak Sipos Ilona. – A Gerhardinum Római Katolikus Líceumban két hétig lesz látogatható a kétnyelvű kiállítás, a csoportokat naponta 14–17 óra között fogadják. Előzetes bejelentkezés a Gerhardinum titkárságán, a 0256-201-986-os telefonszámon. Ezt a vándorkiállítást magyar és román nyelvű diákok egyaránt látogathatják”.

Hozzászólások