Széleskörű támogatási rendszer a magyar családoknak és tanintézményeknek

Írta:
2019. május 23. 18:11 (csütörtök) /

Déván is megalakult a Rákóczi Szövetség helyi szervezete. A Téglás Gábor Elméleti Líceumban Petrovay László és Sullivan Ferenc, a magyar iskolaválasztási program igazgatója és munkatársa ismertette a teljes Kárpát-medencére kiterjedő, közel 500 tagszervezetet és 25 ezres tagságot számláló Rákóczi Szövetség célkitűzéseit, melyek alapvetően a határon túli magyar közösségek felkarolására és a magyar–magyar kapcsolatok ápolására fókuszálnak. A szövetség ezt számos konkrét támogatási program során valósítja meg. A felvidéki kötődésű baráti társaság révén 30 évvel ezelőtt megalakított Rákóczi Szövetség munkáját ma már neves nagyvállalatok, közéleti szereplők, magánszemélyek és a magyar kormány is hathatósan támogatja. Ennek köszönhetően sikerült kiterjeszteni a széles skálán mozgó programkínálatot és támogatási rendszert Felvidékre, a Kárpátaljára, Délvidékre, a Partiumba és Erdélybe – tájékoztatott Sullivan Ferenc, a magyar iskolaválasztási program munkatársa.

Dévára a Téglás Gábor Elméleti Líceum meghívására érkezett a Rákóczi Szövetség két képviselője. – Kettős céllal jöttünk, ugyanis a tanintézmény képviselői nemrégiben jelezték szándékukat, hogy meg szeretnék alakítani a Rákóczi Szövetség helyi ifjúsági szervezetét az iskolában. Kárpát-medence szerte 300 ilyen szervezetünk működik egyetemeken, iskolákban, és azért jó, ha van ilyen, mert a Szövetség programjainak jelentős százaléka az ifjúságot, kimondottan a középiskolás korosztály célozza. A pályázataink pedig meghívásos jellegűek, azaz csupán annak a tanintézménynek diáksága vehet részt az ingyenes kirándulásokon, táborokban, képzéseken, versenyeken melyben ifjúsági tagszerveztünk van – mondta Petrovay László. A dévai magyar tanintézményben nagyfokú nyitottsággal fogadták a Rákóczi Szövetséget. A rövid bemutató kisfilm után meg is alakult az ifjúsági szervezet, melyben a diákság vállalt vezető szerepet: Pap Csongor lett az elnök, Osváth Mihály az alelnök és Vitális Alex a pénzügyi felelős. A helyi szervezet felnőtt koordinátorává és tiszteletbeli elnökévé Oprisa Melinda óvónő-vallástanárt választották, aki már korábban is kapcsolatban állt a Rákóczi Szövetséggel és ismertette ennek célkitűzéseit a dévai diákság körében. A frissen megalakult szervezetnek 54 tagja lett. A tagsági lista azonban nyitott, bárki igényelheti felvételét, aki betöltötte 14. életévét és egyetért a Szövetség célkitűzéseivel. Ilyen irányba Oprisa Melinda óvónőnél lehet érdeklődni.

Az ifjúsági szervezet megalakulását követően, a Szövetség két képviselője megbeszélést folytatott a dévai magyar tanintézmény munkatársaival, illetve dr. Máté Márta főtanfelügyelő-helyettes asszonnyal, ismertetve a magyar iskolaválasztási program kínálta támogatási lehetőségeket. – E programunk 2004-ben indult el Felvidéken, az egyszeri 10 ezer forintos ösztöndíjjal, melyet az iskolakezdő kisdiákoknak osztottunk ki. Azóta mind programelemekben, mind pedig területi lefedettségben jelentősen kiterjedt ez a kezdeményezés. A Partiumban először 2012-ben indítottuk el Bihar megyében, ma már Temes, Arad, Máramaros, Beszterce-Naszód megyékben, illetve Dézs, Torda és Szászrégen térségében is jelen vagyunk.  A program elemeit tekintve az említett 10 000 forintos iskolakezdési ösztöndíj mellett ma már hatékonyan működik az óvodai programunk és a gólyahír program. Előbbi keretében a nagycsoportos magyar óvodások mindegyike kap tőlünk egy szép ajándékot mesekönyv vagy tanszer, illetve édesség formájában, ezzel is jelezni kívánjuk, hogy fontosak számunkra, és arra biztatjuk őket, hogy őrizzék anyanyelvüket, válasszák a magyar iskolaközösségeket a továbbtanulásra. A gólyahír programunk pedig azzal a céllal született, hogy a kisgyermekeket a legkorábbi pillanatban, születésükkor, illetve az azt követő napokban ajándékozzuk meg egy szép kivitelezésű babanaplóval, melyben a magyar mondókák, dalok, a Himnusz és a Szózat mellett lehetőség van a kisgyermek korai életszakaszának legszebb pillanatait megörökíteni fotókkal, bejegyzésekkel. E babanapló kiosztását az egyházak, tanintézmények, közösségszervezők segítségével oldjuk meg – fogalmazott Petrovay László. Elmondta azt is: Hunyad megyében felmenő rendszerben kívánják bevezetni a három programot. Elsőként a gólyahír programra lehet jelentkezni még az idei év folyamán, majd 2019 decemberében beindítják az óvodai programot, 2020 őszétől pedig az előkészítősöknek szóló 10 000 forintos ösztöndíjprogramot is.

 

Hozzászólások