Tárlatnyitó és könyvbemutatók

2015. augusztus 18. 16:58 (kedd) /

Nagyobb nyilvánosságot is megérdemelt volna az a két esemény, amelyre tegnap délelőtt került sor a Vasile Goldiş Nyugati Egyetem Forradalom útja 94–96. szám alatti rektorátusának földszintjén lévő Ştefan Cicio-Pop aulában, illetve annak bejárati folyosóján.

 

Mindkét eseményt abból az alkalomból szervezték meg, hogy az aradi magánegyetem idén ünnepli megalakulásának 25. évfordulóját. Igaz, hogy a pontos időpont októberben van, ám a vezetőség úgy gondolta, nagyobb nyomatékot ad a jubileumnak, ha azt az Aradi Napok rendezvénysorozat idejére időzítik.

Előbb Virgiliu Jireghie fotóművész Un sfert de secol de istorie instituțională (Negyedszázad intézményi történelem) című, immár 56. egyéni tárlatát nyitotta meg Aurel Ardelean egyetemi elnök, alapító rektor. Magasra értékelte a művész évtizedeken átnyúló tevékenységét, amellyel többek között, az egyetem történetét is hitelesen dokumentálja képekben. A kiállítás anyagát méltatva Horia Truţă tanár, helytörténész, műkritikus a művész sokoldalúságát emelte ki, amelynek ezúttal dokumentarista oldalát láthatjuk. Hozzátette: Jireghie nemcsak résztvevője, hanem alakítója is Arad művészeti életének. Mindehhez a művész csak annyit fűzött hozzá: az évek során akarva-akaratlanul is az aradi magánegyetem krónikása lett.

Csak pár perc telt el, és most már az aulában Virgiliu Jireghie egy mindent igényt kielégítő kivitelezésű, a tárlattal azonos című fotóalbumot mutatott be, amelynek anyagát mintegy 5000 képből válogatta ki, és amely átfogja a Goldiş Egyetem 25 éves történelmét, elénk tárja a két és fél évtized legjelentősebb eseményeit.

Ezt követően dr. Stelean Boia, a Humán-, Politika- és Közigazgatás-tudományi Kar adjunktusa ismertetett két, szintén jubileumi kiadványt. Az egyik testesebb – ez Marius Grec, a Kar dékánjának irányításával készült monográfia, amely immár írott dokumentumokkal is gazdagon alátámasztva tekinti át az aradi magánegyetem eddigi történelmét –, a másik sokkal karcsúbb – ennek szerzője szintén Marius Grec, és gazdagon illusztrálva mutatja be az egyetem szellemi atyjának tekintett Vasile Goldiş 2003-ban felavatott emlékmúzeumát.

Virgiliu Jireghie tárlatát különben augusztus 30-ig tekinthetik meg az érdeklődők.

Hozzászólások