Történelmi jelentőségű fejlesztések Pécskán

Írta:
2016. február 12. 19:12 (péntek) /

Antal Péterrel, a Tornyát, Szederhátot és Óbodrogot is adminisztráló Pécska város polgármesterével az elmúlt évet értékeljük, az idei terveket vesszük számba.

 

– Milyen évet tudhat maga mögött Pécska?

– A 2015-ös év Pécska számára történelmi időszak volt, mivel a tavalyi befektetések olyan mértékűek voltak, hogy a városban történelmi horderejű befektetéseket sikerült végrehajtanunk. Befejeztük az ivóvíz- és a szennyvízhálózat lefektetését, ami azt jelenti, a város 90%-ban el van látva vezetékes vízzel, illetve 80%-ban csatornázással. Ugyancsak tavaly, csaknem teljes egészében elkészült a szennyvízülepítő, amit sajnos, nem tudtunk teljesen befejezni, idén készül el, amikor 15 ezer ember kiszolgálására válik alkalmassá. A munkálatok összértéke 12 millió euró, ami Pécska történetében a legnagyobb beruházás, azt az EU 98%-ban finanszírozza, nekünk csupán a 2% önrészt kell biztosítanunk. Ugyancsak tavaly fejeztük be a városközpont felújítását, melynek során, összesen 25 utcát aszfaltoztunk le, köztük a 2-es, a főutcát is, ami a központot és a nemzetközi főutat köti össze. Ezenkívül járdákat, zöldövezeteket hoztunk létre, minden házhoz bejáratot, kerékpárutakat, esővizet elvezető árkokat építettünk. Ez a munkálat is több mint 4 millió euró értékű, aminek a 98%-át EU-támogatással, illetve a 2%-os önrésszel valósítottuk meg. A két munkálat összesen több mint 16 millió euróba került, ami a városnak hozzávetőleg 12 évi költségvetésével egyenértékű. Az említettek mellett további, tavaly befejezett, 1,5 millió euró értékű beruházást sikerült kiviteleznünk, ami a Maros-hídtól az 1-es utcához vezető útnak a megépítése volt. Ahhoz a pénzt a megyei tanácstól kaptuk. Ezek szerint, tavaly mintegy 18 millió euró értékű munkálatokat tudtunk befejezni. Ezenkívül, további 2 millió euró értékű, kisebb munkálatokat fejeztünk be tavalyelőtt, illetve tavaly, ami azt jelenti, az utóbbi két évben mintegy 20 millió euró értékű fejlesztést hajtottunk végre Pécskán, ahol önerőből talán 15 év alatt sem tudtuk volna mindezt kivitelezni. A munkálatokat folytatjuk, jelenleg készül a hatástanulmány, ami 43 utcának a korszerűsítésére vonatkozik. Közülük sok a volt Magyarpécska részen van, de olyanok is, amelyek azt a részt összekötik az ópécskai résszel. Ugyanúgy folytatjuk az ivóvíz- és a szennyvízhálózat építését, hogy elvégezzük előbbiből a még hátra lévő 10%, utóbbiból a 20% megépítését. Reméljük, a következő években teljesen befejezzük, ugyanúgy Tornyán és Szederháton is a következő 4 évben lefektetjük az ivóvíz-, illetve a szennyvíz-hálózatot. Ha ezt befejezzük, ezekben a falvakban is utcák aszfaltozását, járdák építését hajthatjuk végre, amelyeket eddig az utcák és a járdák feltörésével járó víz és szennyvízhálózat hiánya miatt nem tudtunk kivitelezni.

 

Huszonhétmillió lej költségvetés

– Elfogadta-e a városi tanács Pécska költségvetését?

– Az elmúlt pénteken a városi tanács jóváhagyta a költségvetést, ami nagyjából a tavalyihoz mérhető. Helyi adók formájában a lakosság mintegy 1,5 millió eurót fog befizetni, de a visszaigényelt forgalmi adókból, más illetékekből összesen 27 millió lejre emelkedik Pécska idei költségvetése. Az magasnak tűnik, ha más, 10 ezer lakosú városokhoz hasonlítjuk, amelyeknek a költségvetése nagyjából 15 millió lejt tesz ki. Ehhez nagyban hozzájárul a tény, hogy Pécskán mintegy 5 ezer ember dolgozik, ezért a béradójuk nagy része a város költségvetését növeli. Ezenkívül az itt működő vállalatok által az államnak befizetett adóik egy része is visszakerül Pécskára, ami ugyancsak gyarapítja a városi kasszát.

– Tavaly milyen arányban sikerült behajtani a helyi adókat?

– 80-90% között van az adóbefizetés, amit, sajnos tavaly is elég sokan elmulasztottak. Nekik, idén már késedelmi pönáléval kell terhelnünk az adóikat, ami akár a tavalyinak a duplájára is emelkedhet. Éppen ezért, arra kérném az érintetteket, minél hamarább törlesszék a hátralékaikat, mert ami a számítógép nyilvántartásában szerepel, azt kötelességünk behajtani.

– Most, amikor az új adótörvény szerint, a helyi adók meghatározása az önkormányzatokra tartozik, emelték-e a jelzett adókat?

– Mi egy lejjel sem emeltük, de sajnos, az új adótörvény szerint, új számolási módszert kell alkalmaznunk a helyi adóknál is. Példának okáért, idéntől adót kell fizetni az épületek alatti területre is, ugyanakkor, akinek 400 négyzetméternél nagyobb kertje van, abból 400 négyzetméterre udvar-adót kell fizetnie, ami jóval magasabb.

– A bérbe adott ingatlanok adója mennyivel emelkedik?

– Kétfajta számolás alá esik: aki március 31-ig benyújtja a felbecsülést, annak az adója egy kevéssel magasabb lesz az átlagos lakóházénál; akik viszont nem nyújtják be a felbecsülést, azok hússzoros adót is fizethetnek. Tehát a helyi adók nem változtak, de bizonyos adófajtákat az új adótörvényhez igazodva kell kiszámolnunk.

– Kultúrára jut-e elegendő pénz 2016-ban?

– Minden évben jelentős összegeket különítünk el a kulturális rendezvényekre, tehát ez idén is megtörtént. Az utóbbi évben több civilszervezet alakult, ezért az ő rendezvényeikkel idén 5%-kal több programot szerveznek, az erre szánt költségvetési keret is ennyivel bővül. Hasonlóképpen, sporteseményekre, de egyházaink támogatására is pénzkeretet különítettünk el. Tehát minden hagyományos program zavartalanul zajlik idén is.

– Új befektetéseket terveznek-e?

– 49 szociális háznak az építését tervezzük a római katolikus temető mögé. A jelzett házak a kormánytól kapott, több mint 2 millió euró beruházással épülnek. A hozzájuk szükséges ivóvíz, szennyvíz, illetve áramszolgáltatást nekünk kell beszereltetnünk, ugyanakkor az oda vezető utakat, járdákat is nekünk kell megépítenünk, amihez mintegy 2 millió lej beruházás szükséges. Az összeg felét idén, a másik felét jövőre utaljuk ki. Ha minden rendben lesz, nyárig 49 család új lakásba költözhet.

– Kik költözhetnek oda?

– Mivel az építkezést a Roma Program támogatja, olyan családok, amelyekben legalább egyik szülő roma származású, ne rendelkeznek saját ingatlannal, de más kritériumoknak is meg kell felelniük. Ugyanakkor román és magyar családok is odaköltözhetnek, akik valahol dolgoznak, bizonyítani tudják, hogy képesek megfizetni a rezsiköltségeket. Idén elindítjuk a Pécska–Battonya közötti átjáró út leaszfaltozását, ami a 222-es utcával kezdődik, a vasútvonalig húzódik, ami egy kilométernél hosszabb aszfaltburkolatot jelent. Minden évben szeretnénk az útból valamennyit leaszfaltozni. A vasúttól balra haladva, a kisperegi útig érünk, míg a jobb oldali ág kivezet a tornyai betonos útig. Battonya felé egy másik utat akarunk leaszfaltozni, ugyanis a tornyai betonút közepénél van egy leágazás Battonya felé, amit határon átnyúló EU-pályázati támogatással kívánunk megvalósítani. A pályázatot tavaly megnyertük, csakhogy az Uniónak elfogyott a pénze, de megígérték, hogy a következő 1-2 évben erre is kapunk pénzt. Ha azt kiutalják, leaszfaltozhatjuk az utat Battonyáig. Az eredeti battonyai út aszfaltozására nem tudtunk pályázni, mert az csupán 4 méter széles, rövid idő alatt nem tudtuk volna a szélesítéshez szükséges területeket megvásárolni a földtulajdonosoktól. Az új út alapja köves, 6 méter széles, 15 kilométerrel rövidíti le a Pécska és Battonya közötti távolságot. Ugyancsak fontos beruházás lesz a volt Mustra-iskola helyére tervezett óvoda épületének a befejezése. Az 30%-ban elkészült, de a Tanügymisztériumtól nem kaptunk pénzt a folytatáshoz, azt önerőből kell befejeznünk. Ha jövőre elkészül, korszerű feltételek között, 200 gyermekkel foglalkozhatnak napközis programban.

– Idén helyhatósági választások lesznek. Megpályázza-e újra a polgármesteri széket?

– Tavaly decemberben közvélemény-kutatás eredményeként, a Liberális Párt helybeli szervezete engem jelölt a tisztségre, amit februárban a megyei szervezet is jóváhagyott. Ezek szerint, június 5-én a Liberális Párt színeiben én indulok a tisztségért, amit remélem, el is nyerek, ezért a terveim, illetve a csapatom terveinek a megvalósítását folytathatom. Mivel 12 éve dolgozom a hivatalban, ahol olajozottan működnek a dolgok, biztos vagyok benne, hogy senki nem szeretne változásokat. Bizonyára a pécskai magyarság is megértette, mit jelent, ha magyar polgármester vezeti a várost. Amióta ugyanis a két Pécskát összeolvasztották, nem volt magyar polgármestere. Ha viszont engem nem választanak meg, a következő 25-30 évben aligha lehet a városnak magyar polgármestere, aki politikai színezettől függetlenül, az ő érdekeiket is képviseli.

– Köszönöm szépen a beszélgetést, további sok sikert kívánok!

– Én köszönöm a lehetőséget!

 

Hozzászólások