Naponta be kell mutatniuk a munkájukat a börtönökben könyvet író fogvatartottaknak

Írta:
2016. augusztus 24. 17:20 (szerda) /

Elfogadta a kormány szerdán a fogvatartottak tudományos munkáira vonatkozó eljárást. A szabadságvesztésüket töltő írókat naponta ellenőrzik, a nap végén le kell adniuk az elkészült munkájukat, az pedig nem lesz nyilvános, hogy ki értékeli ki azokat.

„Azok, akik szabadságvesztésük letöltésének ideje alatt tudományos dolgozatokat írnak vagy találmányokat hoznak létre, legtöbb 20 nappal rövidíthetik meg a büntetésüket, függetlenül a büntetés végrehajtása alatt publikált tudományos dolgozatok számától, és csakis az említett dolgozatok tudományos jellegének bizonyítását követően” – mondta el Liviu Iolu kormányszóvivő.

Hozzátette: az új szabályozások értelmében a dolgozatok tudományos jellegét az Országos Tudományos Kutatási Tanács (CNCS) háromtagú bizottsága bírálja majd el, a fogvatartottnak a büntetés-végrehajtási intézet vezetőségéhez írt kérvénye alapján.

„Megjegyzendő, hogy a bizottság tagjai nem tudják, ki a könyv vagy dolgozat szerzője, és az értékelő személyazonossága is bizalmas információ. A dolgozat közzétételét a fogvatartott intézi és fizeti, akadémiai körökben elismert kiadóknál, a büntetés-végrehajtó vezetőségének részvétele nélkül” – magyarázta el a kormányszóvivő.

Ahhoz egyébként, hogy valaki tudományos munkát írjon a börtönben, a börtönigazgató jóváhagyása lesz szükséges. „A dolgozat megírásának vagy a találmány kidolgozásának ideje alatt a fogvatartott tevékenységét a büntetés-végrehajtó részéről kijelölt személy felügyeli, aki minden nap végén névjegyzéket és pontozást készít. Tudják, hogy ezzel voltak problémák – olyan munkák születtek, amelyeket lehetetlen volt azokon a napokon elvégezni, amikor a fogvatartottaknak tanulóórái voltak. A fogvatartottaknak naponta fel kell mutatniuk a megírt anyagot, ami jegyzőkönyvben rögzítésre kerül, amit a szerző és a megfigyelésére kijelölt személy is aláír” – zárta szavait Iolu.

A kormány június 28-án fogadta el azt a sürgősségi rendeletet, amely szerint egy elítélt szabadságvesztése legtöbb 20 nappal rövidülhet, függetlenül az elkészített dolgozatok számától. (Mediafax)

Hozzászólások