Csütörtök, 2019. szeptember 19., 16.24

Ismét kettős AEM siker az egyéni sakkbajnokságon

Vasárnap fejeződött be a felnőtt sakkozók 2008-as egyéni bajnoksága, melynek házigazdája a kolozsvári Napoca szálló volt. Akárcsak az utóbbi években, most is 9 fordulós, svájci rendszerű nyilt versenyben dőltek el a bajnoki címek.

Sajnos – gazdasági megfontolásokból – a 9 fordulót 6 nap alatt kellett ledarálni, ami oda vezetett, hogy két nap kettős fordulót kellett rendezni, az utolsó két játéknapon pedig délelőtt játszottak. Ez a programsűrítés nincs a sakkozók ínyére, mert mindez a játék minőségének rovására megy.

A női versenyre 35-en (köztük 10 régiós) iratkoztak be, de a mezőny nem volt valami erős: a hazai ranglista első 10 helyezettje közül csak a 2. (Peptan), 5. (Motoc) és 10. (Păuleţ) jött el Kolozsvárra. Ezek után nem csoda, hogy IM Corina Peptan (AEM) játszva védte meg tavalyi címét, mert már 2 fordulóval a vége előtt bajnok volt, miután 7 forduló után 7(!) pontot szerzett. Az utolsó két fordulóban 2 klubtársát is megajándékozhatta fél-fél ponttal, mert így is 1,5 pont előnnyel nyert. Ezért nemcsak 20 millió (régi) lejjel, hanem 12 ÉLŐ-ponttal is gazdagodott.

A 2005-ös bajnok Angela Dragomirescu (Contor Group), bár szinte végig 2. volt, 9. fordulóbeli veresége a 4. helyre taszította, de 6 pontja így is 8 milliót és +16 ÉLŐ-pontot ért. A másik 2 AEM-es: Pădurariu az 5. (6 pont, +13 ÉLŐ), Motoc pedig a 7. (5,5 pont, –13) helyen zárt.

A Temesvári 1 sz. ISK 2 sakkozója: Kovács Ondína a 10. (5,5 pont, +4), Paula Crăciun pedig 16. (4,5 pont, –29) lett. A medicinás Máthé Katalin 4,5 pontja (–22) csak a 24.helyre volt jó.

Daria Vişănescu, a 12 éves lupényi tehetség (2006 korosztályos Európa-bajnoka), 5 pontot szerzett, és 26. favoritként, a 12. helyen végzett.

A férfiak versenyében már megszokhattuk a Nisipeanu-Istrăţescu-Vajda Levente (utóbbi kettő a Contor Group versenyzői) ranglistavezető hármas távolmaradását, ezúttal mégis jó mezőny gyűlt össze: nemcsak számszerűleg (154 jelenkező volt, köztük 32 régiós), hanem minőségileg (8 GM és 12 IM ) is.

A tavaly nyertes GM Constantin Lupulescu (AEM) nem tudta megvédeni címét, pedig klubtársával, a rajt-cél győzelmet arató GM Vladislav Nevednichyvel azonos (7) pontszámmal fejezte be a küzdelmeket. Mi több: “Bucholza” csak a bronzéremre volt jó, mert ebben a medicinás Szabó Gergely is jobb volt nála. A pódiumra tehát csak temesvári sakkozók fértek fel, pedig a 4-5. helyen záróknak is 7 pontjuk volt.

A trió érmeken túli nyeresége 40-30-20 millió lej, illetve 11-8-7 ÉLŐ-pontra rúg.

A másik 2 AEM-es nagymesternek most nem jött ki a lépés: az 1. favorit Mircea Pârligras kifacsarva érkezett a moszkvai Aeroflotról, így 6, 5 pontjával (–11 ÉLŐ) csak 12. lehetett, de Alin Berescunak, a többszörös bajnoknak is csak a 23. hely jutott (6 pont, –19).

Elfogadható a contor groupos IM Mateuţă 7. helye (6,5 pont, +1), de néhány fiatal sakkozó is jól szerepelt: az AEM-es ifi-világbajnok IM Chirilă a 11. (6,5 pont, +9), a medicinás, szintén 17 éves, Anton pedig a 16. (6 pont, +40) helyet csípte el.

Bár a contor groupos Angela Dragomirescu 15 éves fia, Robin, 5,5 pontjával csak 30. lett, 44 ÉLŐ-pont nyeresége a mezőny egyik a legnagyobbika.