Csütörtök, 2019. szeptember 19., 16.20
Hat Nemzet Kupája

Wilkinson túl van az ezres álomhatáron

A Hat Nemzet Kupája 2. fordulója a cardiffi Milleniumban a Wales–Skócia mérkőzéssel indult a már megszokott 74 500-as teltház előtt.
Az első fordulóban is jeleskedő walesiek 30:15 (10:6) arányban (a célarány 3:0 volt) győztek (pedig a 60. percben még csak 17:15 volt), és ezzel 100 százalékosak maradtak.
Eddig hibátlan csapat a francia is, mely az első fordulóban szintén győztes íreket fogadta a saint-denisi Stade de France-on.

Bár a gall kakasok 26:21 (19:6)-re nyertek  (célarány 4:2), a végén melegük lett, mert az utolsó 20 percben folyamatosan rohamozó zöldek –15 pontot sorozatban szerezve– már egy célon belülre zárkóztak fel.

A meccs hőse a franciák “szárnya”, Vincent Clerc volt, aki az első félidőben, mindössze 21perc alatt, 3 célt szerzett! Ő visszaesőnek számít, mert az 1. fordulóban is kétszer beköszöntött, így 5 céljával magasan vezeti ezt a különlistát.

A római Stadio Flaminio 25ezres nézőterén, vasárnap 30 ezren zsúfolodtak össze, csakhogy tanúi lehessenek az angolok papírforma győzelmének. Persze, egy olasz győzelemnek jobban örültek volna. Az első fordulóban otthonában elvérzett gárda most idegenben nyert 23:19 (20:6) arányban (célarány 2:1), de ez az eredmény a legszorosabb ami valaha is e két válogatott közt előfordult.

Úgy néz ki: a 2001-ben  megesett 80:23-ak ideje rég lejárt! Az angolok majdnem úgy jártak, mint 1 héttel ezelőtt (akkor is 19:6-ra vezettek már Wales ellen), de ezúttal nem engedték a sajtot kiénekelni a szájukból.

E mérkőzés arról is nevezetes marad, hogy a 13 pontot szerző angol Jonny Wilkinson, ezen lépte át az ezres álomhatárt: 1012 pontot szerzett az angol válogatott színeiben eddig lejátszott 67 mérkőzésén. Ha ehhez hozzá vesszük a Brit Oroszlánok színeiben öt mérkőzésen szerzett 44 pontját is, akkor  már csak 34 pontra áll a 2001-ben visszavonult walesi Neil Jenkins 1090-es rekordjától.

A Hat Nemzetben már megdöntötte Jenkins 436-os rekordját: ő már 456-nál jár. Ezt 29 meccsen gyűjtött össze, ami kiváló, 16 pontos meccsátlagot jelent.

Ennek ellenére Wilkinson pechesnek is érezheti magát, mert a 2003-as Világkupa megnyerése után –amit Anglia szinte kizárólag neki köszönhet– 3 évig nem játszhatott, mert szinte minden testrészét műteni kellett!

2007-es visszatérésére 1169 napot kellett várni, de ez alatt többször is a visszavonulás gondolata kísérte. Jonny nyilvánosan is megköszönte azt a lelki támaszt, amit életének ebben a kritikus periódusában kapott barátaitól és szimpatizánsaitól.

Bár magát nem vallja buddhistának, azok elveinek tanulmányozása is segítette őt abban, hogy kimásszon ebből a mély gödörből.
Az nyilvánvaló: ha nincs ez a 3 éves kényszerpihenő Wilkinson életében, ezek a rekordok ma más magaslatokban járnának.