A negyedik forgatókönyv küszöbén

Írta:
2020. március 29. 15:15 (vasárnap) /

Minden tévénéző tudhatja, legalább amerikai filmekből, hogy egy akármilyen, de rendesen megszervezett akció végrehajtásakor a kitervelőknek és résztvevőknek van egy második, ún. B tervük, ami arra az esetre szolgál, ha az első terv valamilyen előre nem látott tényező miatt borul. Elvégre egy fontos katonai küldetést, bankrablást stb. mindenképpen végre kell hajtani.

A koronavírus elleni küzdelemben „jobb helyeken” több tervet is kidolgoztak, annak függvényében, hogy milyen mértékű lesz a járvány elterjedése, s ha így lesz avagy amúgy, mit kell tenni.

Romániában úgy határozták meg, hogy 2000 megbetegedésnél életbe lép az ún. negyedik forgatókönyv.

E sorok írásakor, vasárnap nagyon kora délután a hazai fertőzöttek száma vészesen megközelíti a kétezret, s a járvány terjedésének ismeretében teljesen nyilvánvaló, hogy napokon belül (egy szakember szerint talán már hétfőn vagy kedden) bekövetkezik a negyedik stádium. Van rá forgatókönyv, lehet, hogy órákon belül közzéteszik, és egyértelmű, hogy, a közegészségügy és az emberek szolgálatában további megszorításokat fog tartalmazni.

Amúgy, talán a kedves olvasó is tudja, a felfedezett és bejelentett, igazolt koronavírus-fertőzöttek száma – mellesleg csodálom, hogy mennyire nyitottá és őszintévé vált a világ a legújabb járvány kapcsán –, távolról sem azonos a valóban fertőzöttek számával. A helyzet pontos felmérésére nemcsak nálunk, de sehol a világon nincs mód, ehhez hiányzik a kellő számú egészségügyi személyzet és a felmérésre alkalmas eszköz. A pillanatnyilag Romániában bejelentett, számbavett majdnem 1760 fertőzött száma valójában könnyen lehet ennek két- vagy háromszorosa – és belegondolhatunk: a nem karanténba helyezett vagy „házi őrizetbe” vonult fertőzött hány további polgárnak adhatta át a vírust.

A helyzet, sajnos, nagyon komoly.

Ha életbe lépne a negyedik forgatókönyv – rövidesen várható az ezzel kapcsolatos újabb katonai rendelet –, az további szigorú megszorításokat tartalmaz majd. Nem lehet másképp.

Ami nagyon aggasztó, hogy sok egészségügyi, orvos és asszisztens is leesett a lábáról, maga is fertőzötté vált – sokszor amiatt, hogy nem rendelkeztek a megfelelő védőfelszerelésekkel.

Pedig ha ők kiesnek, ki fog gondoskodni – a lehetőségekhez mérten – a tömegestül megbetegedőkről?

 

Hozzászólások