Katonai témájú, vagy azt érintő amerikai sorozatokban gyakran kerül a képernyőre az elesett katonáknak megadott végtisztesség. A nemzeti színű lobogóval letakart koporsóval, a felsorakozott díszőrséggel, díszsortűzzel, a gyászoló családtagoknak átadott, szabványosan összehajtogatott sokcsillagos országzászlóval. Megható, felemelő pillanat a gyönyörűen kialakított, mértani pontossággal sorakozó, egyforma, rangoktól független fejfájú temetőkben. Az ország háromszáz millió polgárának igyekeznek bizonyítani a médiában az egész nemzet háláját a lehető legnagyobb áldozatot hozó hősi tettért.
Ismétlem: nagyon szép gesztus, talán még tanulhatnánk is belőle. Mégis keserű a szám íze, amikor arra gondolok, hogy az elhunytak közül nagyon sokan, sőt többségükben nem a szigorúan vett haza védeleméért áldozták életüket. (Mint a szeptember 11-i merényletekben odaveszett tűzoltók!) Mert az Amerikai Egyesült Államokat a 20. és 21. században mindössze a második világháború idején érte támadás. Akkor a császári Japán háborút kezdeményezett ellene a csendes-óceáni amerikai hadiflotta megtámadásával, míg a náci Németország, szövetségese iránti szolidaritásból üzent hadat neki. Ezekre válaszolva jogosan lépett háborúba az Egyesült Államok.
Különben az első világháborúba, majd (példaként) a vietnámi, az afganisztáni, az iraki, a szíriai, a jugoszláviai fegyveres konfliktusokba senki sem kényszerítette bele. Az USA minden esetben csak megjátszotta a világ zsandárját, aki mindenütt rendet teremt. Természetesen a saját elképzelése szerint, és a saját hasznára. Azok a katonák, akiknek ünnepélyes temetését szinte reklámszerűen mutogatják a tévésorozatokban, nem az amerikai hazát, nem annak földjét védelmezték. Ők az amerikai nagyhatalmi politikai, katonai érdekekért haltak meg hazájuktól sok ezer kilométerre. És talán a hadiipar érdekeiért, amelynek egyre korszerűsödő fegyvereit el kell adni, a folyamatosan gyártott lőszereit pedig fel kell használni. (Ha netalán kitörne a világbéke, a hadianyaggyárak mennének elsőként tönkre.)
Hát ezért esett el, ezért került nejlonzsákba milliónál jóval több tizen-huszonéves amerikai fiatal. Nem a haza területének védelmében, ahogyan a politikusok demagóg módon tálaltatják a médiában.
Most kivonják a NATO csapatokat Afganisztánból. Kíváncsi leszek, hova tevődik át az amerikai haza „védelme”.