Kizárta kedden a bukaresti jogtudományi egyetem azt a 45 első éves diákját, akit puskázáson kapták el a februári vizsgákon. A döntést Marian Preda, a bukaresti egyetem rektora jelentette be.
A döntés kétségtelenül drasztikus, de jogos. Az egyetem belső vizsgálata kiderítette, hogy a diákok szofisztikált informatikai módszerek alkalmazásával több vizsgán puskáztak, tehát nem egyszeri diákcsínyről, hanem rendszeres „tevékenységről” volt szó. Első egyetemi félévüknél már visszaesők!
Amikor nyilvánosságra került, az eset felháborította a közvéleményt, végül is jövendő ügyészekről, bírókról, ügyvédekről van szó, azokról, kiknek feladata éppen a törvények betartása. Hogyan tarthatnák be másokkal a törvényeket, ha ők maguk áthágják? Az erkölcsi vetületről nem is beszélve, akik már kezdettől fogva így viszonyulnak a szabályokhoz, aligha szállnak szembe határozottan leendő ügyfeleik korrupciós ajánlataival – morális alapon.
A bukaresti egyetem keddi döntése jelzésértékű. Jelzésértékű a jogi szakmának és az oktatásnak egyaránt.
Az utóbbi években rengeteg plágium-eset került felszínre, elképesztően sokan szereztek diplomát, mesteri vagy doktori fokozatot csalással. S ez csupán a jegyhegy csúcsa, a tényfeltáró sajtó főleg a közismert személyiségek, vagy magas politikai tisztséget betöltők viselt dolgait vette szemügyre. Számos szakmai téren derült fény plágiumra, gyakori jelenségről, nem elszigetelt esetekről van szó. A döbbenetesen sok plágiumügy szintén felháborította a közvéleményt, legalábbis annak tisztességes, becsületes részét, a társadalom jelentős része a csalások megfékezését várja el az erre illetékes intézményektől.
A csalás kóros mételye azonban mélyebbre hatott. Emlékezzünk csak vissza, milyen drasztikus mértékben csökkent az érettségin sikeresen vizsgázók aránya országos szinten, amikor Daniel Funeriu oktatási miniszter reformja keretében figyelőkamerákat szereltek fel a vizsgatermekben a puskázás megakadályozására.
Egyszerűen döbbenetes, milyen mély gyökereket eresztett a csalás a román társadalomban. Ennyire elterjedt jelenséget csak drasztikus módszerekkel lehet kezelni. Végül is könnyű betegségre elég egy aszpirin, súlyos betegségeknél viszont műtét kell. Másképp úgy néz ki, hogy nem lehet meghónosítani a korrektséget és szabálybetartást a felsőoktatásban – sem. Holott a csalás kiszűrése egy egészséges társadalom alapkövetelménye.
A bukaresti egyetem keddi döntése jelentős lépés ez irányba.