Cîțu-kormány

Írta:
2020. december 28. 15:13 (hétfő) /

Karácsony előtt bizalmat szavazott az újonnan megalakult parlament Florin Cîțu kormányának. A PNL–USR–RMDSZ reformista kormány beiktatásával új korszak kezdődik az ország számára.

Az új kormány parlamenti többséggel rendelkezik, kezdeményezéseit tehát átviheti. Nincs ugyan kétharmados – alkotmányozó – többsége, csupán egyszerű többsége, de az elég lesz ambiciózus céljai megvalósításához. Az országot tavaly ősze óta ideiglenesen irányító Orban-kormányoknak még ez sem volt meg, politikai mozgásterük korlátolt volt emiatt.

A Florin Cîțu-kormányban a PNL-nek 9, az USR-nek 6, az RMDSZ-nek pedig 3 miniszteri tárca jutott. Ezen felül Dan Barna és Kelemen Hunor kormányfő-helyettesi tisztséget kapott, az ő feladatuk azonban politikai jellegű, mintsem szakmai. A külföldi tanulmányokkal és szakmai tapasztalattal rendelkező kormányfő jó szakember, kompetenciája és rátermettsége egyértelműen pozitív jelzés. Ugyanez mondható a legtöbb miniszterről is. Az USR 6 és az RMDSZ 3 (Cseke Attila – fejlesztés, Táncos Barna – környezetvédelem, Novák Eduárd – sport és ifjúság) tárcavezetője is nagyszerű szakember, kompetenciájuk szintén bíztató jel. A liberális miniszterek többsége is kompetens, csupán az oktatási tárca élére kinevezett Sorin Câmpeanu tűnik ki gerinctelenségével és inkompetenciájával. Morognak is emiatt az USR-s koalíciós partnerek, de a kívülállók számára is érthetetlen, hogyan jelölhetett a PNL ilyen politikai vándort a kormányba.

Gerincességével és szakképzettségével – a feljebb említett kirívó kivételtől eltekintve – az új kormány szinte a 2016 utáni PSD–ALDE-kormányok ellentétje. Cîțu – nagyrészt erdélyiekből álló, fiatal – kormánya programban vállalt céljai között a fejlesztésnek – mindenekelőtt az infrastruktúrafejlesztésnek – kiemelt szerep jut. Erre nagy szükség lenne, Románia infrastruktúrája még mindig jelentősen lemarad az elvárásoktól és a szükségletektől.

Szintén kiemelt feladat a PSD–ALDE okozta károk kiküszöbölése, mindenekelőtt a korrupcióellenes fellépés fokozása. Mindezeket az USR szorgalmazza, akárcsak a közigazgatás depolitizálását, és a gyanús személyek eltávolítását a közintézményekből (fără penali in funcții publice). Ami lényegében a fanarióta-szemléletű politizálás felszámolását jelentené és a pártok hatalmának drasztikus lefaragását, s ez korántsem lesz könnyű. Aránylag új pártként az USR-nek nincs széleskörű politikai klientúrája, mint a többieknek, beleértve a PNL-t is, amely kiéhezett hiénaként ugrásra-készen várja el saját pártjától a zsíros állami falatok szétosztását.

Roppant ambiciózus célok, melyek, ha csak részben valósulnak meg, akkor is jelentős előrelépést hoznának az országnak. Az ezek megvalósítására kiszemelt emberi gárda bíztató, remélhetőleg elszántsága kitart az óhatatlanul felmerülő nehézségek után is.

Hozzászólások