Demokráciánk csődje

Írta:
2021. november 17. 18:24 (szerda) /

Már a görögök, akik kitalálták elégedetlenek voltak vele, hamar rájöttek, hogy nem oldja meg a társadalmi problémákat, legkevésbé a politikai irányítás, a döntéshozatal problémáit. Minden idők egyik legjelesebb gondolkodója, a görög Platón mondotta: „A demokrácia a csőcselék uralma”, továbbá: „A szertelen szabadság, úgy látszik, szertelen szolgaságba csap át”. Valójában a görögöknél a demokrácia nem volt különösebben népszerű és elterjedt kormányzási rendszer. A császárok, királyok, monarchiák kora, a feudalizmus, végül a XX. században, a fasiszta és kommunista diktatúrák. Egyik rosszabb volt, mint a másik.

A nyugati, főleg az amerikai demokrácia, átalakította, kiszélesítette a görögöktől örökölt rendszert, és kezdetben nagy népszerűségnek örvendett, de már a húszas években egy modernkori nagy gondolkodó, Oswald Spengler, aki a marxizmust, de a liberalizmust is egyformán bírálta, azt állította: „A parlamentáris demokrácia, a sajtó által megalkotott illúzió, mely  valójában egy pénzügyi elit uralmát szolgálja”.  Akkor még senki nem beszélt összeesküvés elméletről.  

Ami ma körülöttünk történik, nem az, amit a nép elképzel, szeretne. A politikai rendszer legutóbbi vívmánya: a liberális demokrácia, ahol az egyén feltétlen szabadsága a legfőbb eszmei és politikai cél, mindenki, nemzeti, faji, vallási vagy más különbség ellenére is választó joggal rendelkezik. Tehát mindegy, hogy valaki intelligens, képzett, vagy tanulatlan, féleszű, mindegy, hogy a nemzet tagja-e, vagy vadidegen migráns, hitünk esküdt ellensége, részt vehet a politika alakításában.

A régi Platón-idézet, de a közelmúlt spengleri véleménye is pontosan ráillik jelenünkre, mert a rosszul értelmezett szabadság (szabadosság) ma már egy teljes függőséghez vezetett, a média pedig, főleg a közösségi oldalak, uralják a véleményformálást. Őket is valakik irányítják. Nincs tehát népuralom, meg ehhez hasonló, ez félrevezetés.

Néhány aktuális, eklatáns példa: Ki érti ma ezt a világjárványt? Mindig voltak nagy pusztító járványok, de nem ennyire egyszerre, és mindenütt. A modern orvostudomány eddig reménytelen, nehéz betegségeket legyőzött, ma mintha inkább taktikázna. Sok a vita a COVID körül, rengeteg dolog még tisztázatlan és a nép, a közvélemény tanácstalan, úgy érzi, hogy valakik többet tudnának mondani az egészről. A védekezésben sincs semmi közös, mindenütt más ötletekkel próbálkoznak. Óriási ellentmondás, hogy le akarjuk győzni a vírust, de a gazdasági fejlődést sem vagyunk hajlandók lassítani, sőt, mindenütt vezetőkörökben, a GDP növelését emlegetik. 

Felháborító és távlatilag tragikus következményekkel járhat, a migráció kezelése. Hat évvel ezelőtt, a magyar kormány határozott lépéseket tett a tömeges migráció fékezésére, leállítására, azóta sorozatos támadásoknak van kitéve. Ma már mindenki tudja, hogy Európának nincs szüksége idegen kultúrájú tömegek integrálásra, ennek elfogadása, favorizálása, egyenlő egy önmegsemmisítő szándékkal. A problémát meg lehetne oldani, csak a politikai akarat hiányzik. 1. A NATO (a mi védelmi szövetségünk) védje meg a határokat! 2. A Nyugat határozza el végre, hogy kiegyenlíti a földi javak igazságtalan elosztását (energia, víz, élelmiszer), és a leggyorsabban segítséget nyújt a fejlődő, bajban lévő országoknak.

A harmadik aktuális kérdés, a sokat emlegetett globális éghajlatváltozás. Rengeteget beszélünk róla, de egyelőre semmi érdemleges nem történik. Földünk éghajlatának a változása állandó és természetes folyamat, ami sok tízezer évre visszamenőleg megfigyelhető. A mai talán gyors, szokatlan változás oka a helytelen emberi viselkedés. Kapzsik vagyunk, mindent akarunk, a szupermodern technika, technológia, nem törődik a természettel, nem veszi figyelembe a lehetőségeket, nem nézi a határokat. A gyors klímaváltozás számunkra is veszély, de még erősebben veszélyezteti az utánunk következő generációk életfeltételeit. Szenvedő alanyai ma elsősorban a legszegényebbek, akik pedig kisebb mértékben járultak hozzá a káros hatások megteremtéséhez. A közeljövőben az ivóvíz ritka és drága érték lesz, akinek nem jut, elindul keresni. Hiába vitatkozik bal-, vagy jobboldal, milliók állnak majd Európa határai előtt, bebocsátást várva, és következnek a háborúk.

A három probléma szorosan kapcsolódik, mindhármat orvosolni kell. Végre vegyük komolyan a már elcsépelt kifejezést, demokrácia. Nem is az a fontos, hogy a nép uralkodjon, hiszen komoly döntéseket mindig is csak a kiválasztott bölcsek hozták, hanem értsük meg, hogy a világi hatalom célja, legyen az globális háttérhatalom, vagy helyi, elsősorban az alattvalók, tehát a nép, a tömeg, az ember védelme, és jólétének biztosítása. Ha ez sikeres, akkor a demokrácia is győzedelmes, hiszen a nép uralma azt jelenti, vagy jelentheti, hogy jóléte biztosítva van.

Hollai Hehs Ottó, Németország

 

Hozzászólások