A május sokak szerint az év legszebb hónapja, legalábbis a mérsékelt égövön: megújul és zöldbe borul a természet, virágzik az ember életkedve is. Nem hiába mondják a szerelmesek hónapjának.
A Maja görög istennő római utódjáról, a termékenységistennőről nevet kapott hónap (a 18. századi magyar nyelvújítók zöldönösnek nevezték, amúgy Pünkösd vagy Ikrek hava) első napja a legnevezetesebb: több mint száz esztendeje a munka, illetve a munkavállalók napja. (1955 óta a katolikus naptárban Szent József, a munkás liturgikus emléknapja is.)
Volt idő, amikor a munkásság nemzetközi szolidaritásának, a kommunista ideológiában a kizsákmányolás elleni harc napjaként emlegették. A kizsákmányolás természetesen a kapitalista társadalomra vonatkozott, amely azonban sokkal jobb életkörülményeket biztosított a munkásosztálynak, mint a szocializmus – mert hogy kiharcolták maguknak, nem feltétlenül a május elsejei tüntetéseken.
A szocializmusban a május elseje a hangzatos jelszavak propaganda általi sűrű hangoztatásán kívül – ha nem volt éppen muszáj felvonulni, a pártot, s vezetőjét éltető táblákat cipelni és jelszavakat kiabálni –, az emberek kiruccantak a zöldbe, a közeli erdőbe, folyópartra vagy ahova lehetett. Sütöttek egy darab húst – ha volt –, de legalább szalonnát, ittak rá egy-két sört (ilyenkor általában lehetett kapni), jól érezték magukat, s estére letudták a nemzetközi szolidaritásból rájuk eső feladatot.
Faluhelyen a legények előestéjén májusfát állítottak a lányoknak.
Egy ideje a május elseje már nem a munkásság ünnepe, munkásosztály, ilyen elnevezéssel, nincs is. Van viszont pár ezer embernyi politikai osztály, tehát a kifejezés nem halt ki.
Ha munkás nincs is, van minden rendű-rangú munkavállaló, vállalkozó meg egyéb, hiszen a társadalomban valakinek dolgoznia kell.
Már ha nem élünk ilyen furcsa időszakot, mint a mostani, amikor a járvány miatt alig dolgozik valaki, s elmaradnak a május elsejei kiruccanások is a zöldbe. Pedig mititéj, sör most volna rogyásig, nem úgy, mint valamikor.
Szerencse, hogy a húst otthon, az elzártságban is meg lehet sütni, pár pohárnyival le lehet öblíteni. S az ablakon kinézve reménykedni: ha már kirándulni nem lehet, hátha legalább az eső esik.