Tisztelt Olvasó, távol áll tőlem az Ön matematikai ismeretei ellenőrzésének szándéka. Miután azonban a címet leírtam, utána néztem – az internet korában ez könnyen megy –, hogy vajon a középiskolából (vagy még az általánosból?) rámragadt ismereteim működnek-e?
Úgy találtam, igen: a magyarban (és számos más nyelvben) a billió (számokban leírva: 1 000 000 000 000, ezerszer milliárdot jelent. (Angol nyelvterületen, meg még pár országban – Braziliában, Török- és Görögországban – a billion tkp. a mi milliárdunk).
Ezt tisztázva: azt mondják londoni elemzők (közelebbről a Centre for Economics and Business Research) munkatársai hétfőn közzétett jelentésükben, hogy a koronavírus-járvány egy év alatt több mint 250 milliárd (azaz jó negyedbillió font) veszteséget okozott a brit gazdaságnak.
Hogy ebben mekkora része van, ha van, a britek Unióból történt távozásának, nem tudni. Az azonban közismert, hogy Nagy-Britannia nem volt, gazdasági erejét tekintve, tagsága idején sem az Unió első számú hatalma. Az sem biztos, hogy az EU minden országát hasonló mértékben érintette a pandémia. A negyedbilliós veszteség azonban, ha igaz (pláne a dollárnál, svájci franknál, eurónál erősebb angol fontban) megdöbbentő. És azt sugallja, hogy más, gazdasági szempontból élenjáró európai országok háza táján hasonlók a tendenciák, ha a mérték nem is azonos.
A napokban írtam le, hogy a pandémia okozta anyagi veszteségeket nem ismerjük. Egészen pontosan, a dolgok természetéből adódóan, valószínűleg soha nem is fogjuk megismerni.
A világjárvány – amelynek létezését (és az ellene védekezés fontosságát) bizonyos balgák még ma is tagadják – elképesztő veszteségeket okozott (és okoz még továbbra is) az emberiségnek, amíg a végső, és akkor is minden bizonnyal csak hozzávetőleges pontosságú mérleget megvonhatjuk.
A napokban kaptam villámpostán egy továbbított üzenetet, amely nagyjából arról szól, vajon a koronavírus-járvány szörnyűségeiből levonjuk-e mi (mármint az emberiség) a pozitív tanulságokat. Furcsának tűnhet, de az okos érvelésből az derül ki, tényleg vannak, pontosabban lehetnek ilyenek.
Ki tudja, az emberiség, sokak szerint, több évezredes történelme során a legszembeszökőbb példákból sem tanult. Mint egykor a Habsburgokról mondták: nehezen tanulnak, de gyorsan felejtenek.
Ami a címbeli negyedbilliós veszteséget illeti, az nem a miénk.
Boldoguljanak vele maguk, ha tudnak.
A gond az, hogy a globalizált világban bennünket is érint.