Népesedés

Írta:
2013. július 12. 19:58 (péntek) /

Július 11-ét a népesedés világnapjaként az ENSZ kezdeményezte annak kapcsán, hogy az emberiség 1987-ben ezen a napon (a dátum nyilván egyezményes) érte el az ötmilliárd főt. A lényeg azonban, hogy e nappal a világ figyelmét a túlnépesedés veszélyére szerették volna, és akarják ma is felhívni.

Az idei világnap témája a serdülő lányok szülése, s ezzel összefüggésben annak tudatosítása volt, hogy milyen következményekkel jár e jelenség, hogyan lehetne felvilágosítással, neveléssel oda hatni, hogy minden csecsemő kívánt gyermekként érkezzék meg, és szülei megfelelő körülmények között nevelhessék. A feltételek a kiskorú anyák esetében a legtöbbször hiányoznak. A világban pedig riasztóak az adatok: évente mintegy 16 millió serdülő szül, több mint 3 millió – leginkább bizonytalan, nem szakszerűen végzett, betegséggel, sőt halállal fenyegető – abortuszon esik át. Sovány vigasz, hogy a fejlődő világban a kiskorú anyák 90 százaléka házas, és akaratán kívül esett teherbe. Románia egyébként európai viszonylatban élenjáró, a második helyen áll e tekintetben, évi kb. 29 ezer szüléssel.

A népesedési világnap minden esztendőben arra is emlékeztet, hogy a világ lakossága rendületlenül és egyre nagyobb ütemben gyarapodik, ami azzal jár, hogy a lakosságnak egyre több táplálékra, ivóvízre, élhető lakhelyre van szüksége. Köztudott azonban, hogy a Föld tartalékai nem végtelenek, nyersanyagkészletei fogyóban vannak, és csak idő kérdése, meddig tartanak ki.

A világ népességéről ma már többé-kevésbé megbízható adatok állnak rendelkezésre; 2012-ben, például, napra meghatározták (becslés alapján, persze), hogy mikor született meg a Föld hétmilliárdodik polgára. A világ lakosságát  időszámításunk kezdetén 160 millió körülire becsülik (a legmerészebbek is legfeljebb 300 millióra), 1810 körül érte el az emberiség létszáma az 1 milliárdot, a növekedési ütem azóta egyre gyorsult, s a legutóbbi látványos megduplázódáshoz a 2,5-ről az 5 milliárdra már csak 35 évre volt szükség. Percenként 158-cal, naponta 225 ezerrel vagyunk többen, s globálisan az emberiség „ökológiai lábnyoma” máris kisebb az ideálisnál.

A (túl)népesedés nem pusztán demográfiai kérdés, helyes kezelésére az érintett világrészek és országok (főleg Afrika, Latin-Amerika, India) politikusainak kell megoldásokat találniuk.

Hozzászólások