A szervezet télvégi, tavasz előtti méregtelenítése

2012. február 17. 21:14 (péntek) /

Szervezetünkben évente 4 kg-nyi felesleges méreganyag halmozódik fel, tartósított élelmiszereinkből, rovarirtókkal kezelt növényeinkből, klórozott ivóvizünkből, a szennyezett levegőből, vegyipari, háztartási és kozmetikai készítményeinkből. Ezek a méreganyagok rendkívüli mértékben megnehezítik szervezetünk működését.

A méreganyagok kiválasztásában nagy szerepet játszanak a veséink, a májunk, a tüdőnk, a beleink, és a bőrünk is. A legfontosabb, amit tehetünk, hogy időről időre gondoskodunk olyan csökkentett terhelésű napokról, amikor lényegesen kevesebb méreganyagot juttatunk a szervezetünkbe. Minden gyümölcs, tisztító tea, vagy vízböjt kúra célja, hogy a fokozott folyadék- és a csökkentett méreganyag bevitellel segítse testünket az öntisztulásban. Fontos, hogy évente legalább kétszer, tavasszal és ősszel tisztítsuk meg szervezetünket, de ha szükségét érezzük, méregtelenítést gyakrabban is végezhetünk, az egészségi állapotunknak megfelelően. Számtalan módszert írnak le: a bőrünk szaunával; a vesék megnövelt folyadékbevitellel, a táplálékok megvonásával; a belek rostpótlással és az emésztési folyamat serkentésével; a tüdő pedig a friss levegőn végzett testmozgással méregteleníti szervezetünket.

A legkedveltebb és legelterjedtebb méregtelenítő módszer az ivólé-böjt, amelyet végezhetünk gyümölcslevekkel vagy teákkal. Célja, hogy a megnövelt folyadékbevitellel feloldja a lerakódott méreganyagokat és kimossa őket a szervezetünkből. A legjobbak a friss gyümölcsből házilag készített levek: zellerlé, céklalé, almalé, őszi- és sárgabaracklé, ananászlé.

Táplálékaink manapság nagy mennyiségű tartósítószereket, adalék-, színező- és állományjavító anyagokat tartalmaznak. Gyakran minden indok nélkül szedjük a gyógyszereket, frissítőszereket és a szénsavas üdítőitalokat. A szervezet rossz közérzettel reagál a mérgekre. Fájhatnak az ízületeink, rossz lehet az emésztés, pattanásos bőr jelentkezik, állandó fáradtság és levertség uralja a hangulatunkat. Hosszú távú felhalmozódásuk a különböző szervrendszerekben az anyagcsere folyamatok felborulásához vezethet. Ha sokat stagnálnak a vastagbélben a salakanyagok, azok újra felszívódással mérgezik a szervezetet. Egyes kutatók szerint ez a visszamérgezés az alapja a legtöbb megbetegedésnek, ezek a lerakódások ráadásul megakadályozzák az értékes tápanyagok optimális felszívódását is. Az egyik legjobb eszköz arra, hogy támogassuk a szervezet regenerációs, tisztító és megújító törekvéseit: a böjt. Ha még soha nem böjtöltünk, akkor semmiképpen se kezdjünk drasztikus módszerekkel, először csak két-három napos böjtöt csináljunk, tartsunk ún. rávezető napokat. Fokozatosan hagyjuk el a megszokott ételeket, együnk minél több nyers vagy enyhén párolt zöldségeket, gabonaféléket. Fogyasszunk minél több gyógyteákat, frissen centrifugált gyümölcs- és zöldségleveket (nem keverve), és ajánlott sok szénsavmentes ásványvíz vagy forrásvíz fogyasztása. A böjt befejezése levezetéssel kell történjen, ugyanúgy, mint a megkezdése. Nem szabad azonnal visszatérni a megszokott ételekre, mert a böjt során az emésztőrendszer pihen, lelassul, így lassan kell újra komolyabb munkára fognunk.

Attól függően, hogy milyen szervet akarunk erősíteni vagy a böjttel támogatni, különböző gyógynövények közül választhatunk. Máj- és epevédő tea: gyermekláncfű, korpafű, vérehulló fecskefű (vigyázat: túladagolva mérgező), libapimpó, máriatövis, rebarbaragyökér, cickafark. Vese- és hólyagvédő tea: ánizs, borbolya, boróka, csalán, zsurló, lándzsás útifű, aranyvessző, málnalevél. Vértisztító tea: zsálya, cickafark, csipkebogyó, csarabvirág, nyírfalevél, kömény, koriander, kankalinvirág (túladagolva mérgező), borókabogyó, medvehagyma, édeskömény, csalán. Idegnyugtató tea (este lefekvés előtt): citromfű, komló, levendula, orbáncfű, macskagyökér, édeskömény, körömvirág, rozmaring, zabfű, tavaszi kankalin, kukoricabajusz. Légzéskönnyítő tea (különösen dohányzóknak): izlandi zuzmó, tüdőfű, ánizs, édeskömény, fagyöngy, fehér fűz, martilapu, kakukkfű, vöröshagyma, gyömbér, ökörfarkkóró. Gyomorvédő tea: palástfű, cickafark, zabfű, kukoricabajusz, gyömbér. Keringésjavító tea: rozmaring, gyömbér, hársfa- és bodzavirág.

Nem ajánlott a böjtölés a heveny betegségben szenvedőknek, a rákos betegeknél, a pajzsmirigytúltengésben szenvedőknél, vagy az infarktuson átesett betegeknél, valamint a terhesség és a szoptatás idején.

Dr. Vajda Sándor főorvos

Hozzászólások