A legsürgősebb az aláírásgyűjtés befejezése

Írta:
2014. szeptember 7. 20:13 (vasárnap) /

Szombaton 10 órától, a Bábszínház nagytermében tartotta megyei küldöttgyűlését az RMDSZ Arad megyei szervezete. Az egybegyűlteket Hadnagy Dénes, a Megyei Küldöttek Tanácsának (MKT) elnöke a prezídiumban helyet foglaló Kocsis József alelnök, Tóth Piroska jegyző és Farkas Viktória jegyzőkönyv-vezető társaságában köszöntötte, a szükséges kvórum megállapítását követően ismertette a napirendet, majd felkérte Bognár Levente megyei elnököt beszámolójának a megtartására.

 

Képviselők 17 községi tanácsban

 

Bognár Levente üdvözlő szavait követően, a legutóbbi népszámlálási adatokra támaszkodva, a közel 37 ezer Arad megyei magyarnak településenkénti számarányát figyelembe véve a 38 tagszervezetre támaszkodó megyei szervezet munkáját értékelte. 17 községi tanácsban vannak a szervezetnek képviselői, a megyeközpont, illetve a megye tanácsában 2-2 képviselővel van jelen az RMDSZ, a megyében 5 polgármesteri, illetve 4 alpolgármesteri tisztség a szervezeté. Mivel a megyeközpont, de a megye tanácsában is csak koalíciós partner támogatásával tudják érvényesíteni a magyarság érdekeit, a legutóbbi helyhatósági választások után nehéz döntés elé került az RMDSZ megyei vezetősége. Az elnök szerint helyesen döntöttek, amikor a Demokrata Párttal léptek koalícióra az aradi, illetve a megyei tanácsban is. Ezt támasztja alá a magyar érdekeltségű önkormányzatoknak juttatott hatékony támogatás, a magyar kulturális rendezvények, oktatatási intézmények és egyházak támogatása. Az RMDSZ kormányzati szerepvállalása óta 2 miniszteri és 14 államtitkári tisztséget kapott, utóbbiból Arad megye két tisztséggel rendelkezik: Király András az oktatási, Horváth Levente a Munkaügyi Minisztérium államtitkára. Tekintve, hogy a megye magyarsága a legutóbbi EP választáson 8900 szavazattal járult hozzá a két képviselő sikeréhez, a november 2-ai elnökválasztáshoz szükséges minél több aláírással kell támogatni Kelemen Hunor jelölt indulását. Ő az, aki a választási kampányban, az országos médiában is tolmácsolhatja a magyarság jogos elvárásait, a Székelyföld autonómiája, illetve az erdélyi magyarság kulturális autonómia iránti jogos igényét. Addig is nagyon fontosak az egész megyében hagyományossá vált falunapok, kulturális rendezvények, ahol felmutathatjuk nemzeti kultúránk értékeit.

A legsürgősebb feladat az elnökválasztáshoz szükséges aláírásgyűjtés, az Arad Magyar Napokra, illetve az október 6-ára történő, középtávon a 2016-os helyhatósági választásokra való alapos felkészülés. Kedvező hírként értékelte, miszerint Mikelakán az új tanévtől beindul a magyar nyelvű napközi óvodai csoport. Zárszavában bejelentette a megyei magyar oktatási stratégia elkészültét, amiért köszönetet mondott az Oktatási Szakbizottságnak.

Hadnagy Dénes MKT elnök beszámolójában ismertette az MKT elmúlt évi munkáját: megerősítette az ügyvezető elnök státusát, elfogadta a megyei szervezet költségvetését, kiértékelte az EP választások eredményeit. A szakbizottsági munkára kitérveelmondta: a Politikai Szakbizottság vendége volt Molnár Zsolt Temes megyei parlamenti képviselő; az Oktatási Szakbizottság vitafórumot szervezett a Megyei Magyar Oktatási Stratégiáról, amit közvitára bocsátottak, de csupán 4 javaslat érkezett, bele is foglalták a Stratégiába.

Almási Vince, a Megyei Önkormányzati Konferencia (MÖK) elnöke szabadon elmondott beszámolójában kitért a második legnépesebb fórum, vagyis a polgármestereket, alpolgármestereket és tanácsosokat magába foglaló testület munkájára. Az nem a gyakori ülésekben, hanem az állandó kapcsolattartásban hatékony. Legfontosabb feladatuk az önkormányzatok között testvériesen elosztani a megyei tanácstól kapott közpénzeket. Amint kifejtette, helyes volt a Demokrata Párttal kötött megyei koalíció, mivel a kormányra lépésnek önkormányzati szinten szinte semmi hozadéka nincs.

Faragó Péter ügyvezető elnök beszámolójában érintette az ügyvezetés tevékenységét: az RMDSZ Kolozsvári Főtitkárságával való kapcsolattartás, a megyei szervezet székházának a működtetése, az RMDSZ tagszervezetei munkájának az összehangolása, a március 15-i és az október 6-i megemlékezések, az Aradi Magyar Majális, az Aradi Magyar Napok, a Szent István-napi rendezvények, a szociális húsvét és karácsony megszervezése, kampány idején a megyeközpont, illetve a megyei tevékenység megszervezése. A soron következő elnökválasztáshoz szükséges aláírásgyűjtés folyamatban van, minden jelenlévőt felkért a szétosztott ívek sürgős visszajuttatására.

Király András oktatási államtitkár leszögezte: nem bírálni kíván, csak észrevételeivel a munka hatékonyságát szeretné előmozdítani. Az elhangzott beszámolókból hiányolta a számszerű adatokat. Mert van ugyan egy jó stratégia, csakhogy a dolgok általában nem a székházban, hanem kint, a településeken dőlnek el. Ott kell megtalálni a lehetőségeket, a megfelelő embereket a szervezeti élet megerősítéséhez, megfelelő partnereket mozgósítani a mi érdekünkben. A kidolgozott Oktatási Stratégiáért az országos elnökség is megdicsérte a megyei szervezetet, csakhogy maga attól tart, ezzel együtt, az új tanév a létszám alatti osztályok jóváhagyásával fog indulni. Kitért a tankönyvek nyomtatása körül kialakult gondokra, az új tanévtől érvénybe lépő új rendelkezésekre, amelyekről külön számolunk be.

Horváth Levente munkaügyi államtitkár kifejtette: sokan felteszik a kérdést, miért kellett az RMDSZ-nek a jelenlegi kormányzati szereplés? Véleménye szerint az érdekvédelmi szervezet az országban nem talál megbízható partnert, de még midig jobb a kormányban lenni, ahol sok dologban segíthetnek, mint kívülállóként, tehetetlenül elviselni egy rossz vezetés következményeit. A 2 miniszter és a 14 államtitkár a maguk helyén megpróbálnak fogást keresni munkatársaik, partnereik körében, a magyarság érdekében. Éppen ezért, az eredményeket is közzé kell tenni, hogy láthatóvá tegyék a munkájuk hatékonyságát. Almási Vincének válaszolva, aki szerint a kormányzati szereplésnek semmi anyagi hozadéka nincs, arra is gondolni kell: Arad megyének 2 államtitkára van, de a székelyek megkérdezhetik, hogy mit tettünk mi ezért a közös kosárba? Tudatosítani kell: akik ingyen elmehetnek a magyar rendezvényekre, a kormányzati és önkormányzati tisztségviselőink jóvoltából tehetik. A Kelemen Hunorra leadott szavazatoknak óriási jelentőségük van, mert azok december 1-je után fognak kamatozni. Éppen ezért meg kell győzni a magyarságot az első fordulóban a jelöltünkre leadott szavazatoknak a fontosságáról.

Lészay Ildikó, az RMDSZ Arad Megyei Nőszervezetének az elnöke bemutatkozásként leszögezte: nem az RMDSZ ellen, hanem egymás kezét fogva erősíteni akarják a szervezetet. Mivel a nők kicsit másképp gondolkodnak a férfiaknál, együtt sokkal hatékonyabban dolgozhatnak. A tavalyi megalakulás óta Aradon 5, vidéken 2 szervezettel rendelkeznek, de várják további települések lányainak, asszonyainak szervezetalapítási szándékát.

 

Semmit sem adnak ingyen

 

Zámbori Magdolna a Nőszervezet aradi alelnöke szerint, tudományos kutatások megállapították, hogy a betegségek okai között első helyen a családi, másodikon a munkahelyi gondok vannak, harmadik ok viszont a nemzeti lelkiismeret állapota. Éppen ezért a szavazók toborzásához ezekkel a kérdésekkel is alaposabban kellene foglalkozni, mert a világ leghosszabb útja a fülünktől a szívünkig húzódik.

Sipos György megyei tanácsos a legutóbbi helyhatósági választások utáni dilemmáról beszélt: helyes út-e a mostani megyei koalíció? A helyességét a támogatott önkormányzatok, magyar oktatási intézmények, egyházak képviselői bizonyíthatják. Mert a maguk munkája sem tökéletes, de szégyenkezésre sincs okuk, mert vállalt feladataikat teljesítik. Éppen ezért minden önkormányzati tisztségviselőnek a maga körzetét, közösségét kell mozgósítania aláírásgyűjtéskor vagy szavazáskor.

Király András államtitkár igazat adott Zámbori Magdolnának, aki női aspektusként az érzelemre alapoz, a politikusoknak azonban az értelem a vezérfonaluk, ami az érzelemnél is hatékonyabb lehet.

Kocsik József AMMGE elnök elismerte, hogy a gazdaszervezet elnökeként az RMDSZ Operatív Tanácsában sokat vitatkoztak, de e vitáknak mindig volt hozadéka. A továbbiakban a gazdaszervezet előtt álló kibontakozási lehetőségeket ecsetelte.

Erdélyi István hozzászólásában Nicolae Bălcescu IV. könyvéből, a Nemzeti egység 32. fejezetének a fordítását olvasta fel, amit a terjedelme miatt más alkalommal fogunk közölni.

Bölöni György megyei tanácsost is Zámbori Magdolna véleménye késztette szólásra. Szerinte 1990-ben a megyei magyarság azért hozott össze közel 40 ezer szavazatot, mert az ember a gondokat a bőrén érzi. Éppen ezért meg kell győzni őket: semmit nem adnak ingyen. Csak akkor lehet tenni valamit az érdekükben, ha a különböző tisztségekben, fórumokon megbízható személyek képviselik őket.

Erdős Bálint szintyei polgármester hozzászólásában igazat adott Zámbori Magdolnának, mert a tudást pénzen meg lehet szerezni, de a bölcsesség Istentől származik. Nemzetünknek csak akkor lesz egészséges lelki világa, ha komolyan foglalkozunk az egészséges lelki nevelésével. Almási Vincének az anyagiak testvéries elosztásával kapcsolatban megjegyezte: az akkor lesz igazságos, ha községenként a lakosság számaránya szerint osztják el.

 

Alapszabály- és programmódosítás

 

Néhány perces kávészünet után jóváhagyták a beszámolókat, Tóth Csaba ismertetőjét követően megtörtént az Alapszabályzat módosítása, Hadnagy Dénes felvezetőjével a programmódosítás, elhangzott az Etikai és Fegyelmi Bizottság, a Szabályzat Felügyelő, illetve a Pénzügyi Ellenőrző Bizottság jelentése. Az egyebek kategóriában Kocsik József beszélt az általa vezetett gazdatömörülés előtt álló lehetőségekről. Utána Bognár Levente megyei elnök mindenkinek megköszönte a jelenlétet.

Hozzászólások