Egy román–szerb határon átnyúló pályázat keretében helyi múzeumot hoznak létre a Temes megyei Parác községben, ahol egy kiváló állapotban levő újkőkori (neolitikumi) szentélyt tártak fel a régészek. A határon átnyúló projekt a Temes Megyei Tanács, a Bánság Nemzeti Múzeuma és Törökkanizsa (Szerbia) önkormányzata együttműködésével valósul meg.
A Parác és Magyarmajdány régészeti lelőhelyeiben rejlő turisztikai potenciál kiaknázása című, 665 303,61 euró értékű projekt bemutatóját 2020. május 21-én tartották a temesvári Megyeházán, a járványhelyzet miatt online formában. A határon átnyúló pályázat forrásaiból helyi múzeumot hoznak létre Parácon, amely Gheorghe Ilas múzeumigazgató szerint országos jelentőségű turisztikai attrakció lehet a jövőben. „A Parácon feltárt neolitikumi szentély kiváló állapotban maradt meg és egyedülálló az egész világon” – nyilatkozta a Bánság Múzeumának igazgatója. Az online sajtótájékoztató keretében a paráci múzeum látványterveit is bemutatták. A paráci újkőkori leleteket és a múzeumot népszerűsitő weboldalt és a szórólapokat a Temes megyei önkormányzat valósítja meg.
A pályázat szerbiai partnere, Törökkanizsa önkormányzata elkésziti a magyar–román–szerb hármashatár közelében található Magyarmajdány területén található régészeti lelőhelyeket bemutató monográfiát és a lelőhelyek rehabilitációjának a terveit, továbbá elvégzik a 13. századi monostor alapjainak a rekonstrukciós munkálatait.