Dr. ORBÁN KATALIN nagylaki családszakorvos bízik a sikerben

Írta:
2020. május 6. 15:13 (szerda) /

Dr. Orbán Katalin nagylaki családszakorvossal az ország egyik legfontosabb nyugati kapujának számító városában a koronavírus-járvány kezdeteire emlékezünk. A világjárvány már a kezdetektől foglalkoztatta a doktornőt, ugyanis a határátkelő miatt várható volt a koronavírusnak az előbb-utóbbi megjelenése. Ezért, nem lepte meg, amikor néhány enyhébb lefolyású esettel találkozott. A súlyosabb eseteket Aradra küldték kivizsgálásra, ahol néhányról kiderült: koronavírus-hordozók, vagy már meg is betegedtek. Nagylakon öt komolyabb eset volt a beszélgetésünkig, közülük legtöbb az idősebb korosztályból került ki, mivel más betegségekben is szenvedtek, az immunrendszerük legyengült. Némelyeknél cukorbetegséggel vagy krónikus asztmás betegséggel is párosult. Ezzel együtt, a beszélgetésünkig senki nem halt bele, mindenkit szerencsésen kikezeltek, amihez bizonyára az is nagyban hozzájárult, hogy idejében felfedezték, és az aradi kórházba szállították őket. Olyan esetek is voltak, hogy az Aradon elvégzett analízis nem támasztotta alá a gyanút, ezért a beteggyanúsokat hazaküldték, de olyan páciens is került, hogy más betegség gyanújával küldték Aradra, ahol kiderült: koronavírusa van.

Tekintve, hogy aradi, illetve országos szinten is nagyon sok orvos megfertőződött, a saját maga megóvásának a módjáról elmondta: kissé váratlanul érte a patológia, mivel azonban már alapos szakmai gyakorlattal rendelkezett, úgy érzi, a jó állapotban lévő immunrendszerének, illetve a prevenciónak is nagy szerepe volt abban, hogy eddig fertőzés nélkül megúszta. Természetesen, a rendelkezésére álló védőeszközök, a szájmaszk viselése, a kijárási tilalomnak a betartása is hozzájárult. Azzal együtt, hogy orvosként azt nem teheti meg, hogy a kijárási tilalom miatt nem látogatja meg a pácienseit. Ugyanakkor a betegekkel szemben betartott biztonságos távolság is sokat számít, bár bizonyos emberekkel szemben nem lehetett betartani a biztonságos távolságot. A kollégáival együtt, maga is rendelkezik a koronavírushoz szükséges biztonságos köpennyel, szájmaszkkal, arcvédővel, ezért Nagylakon egyetlen orvos sem betegedett meg.

A koronavírus-járvány okán Bukarestben meghirdetett szükségállapot után Nagylakon is azonnal megalakult a katasztrófavédelmi csoport, amiben a város, illetve az ottani rendőrség vezetői mellett a helybeli orvosok is helyet kaptak. A járvány megjelenése óta minden hétfőn és pénteken 8–9 óra között operatív gyűléseken a városvezetők a rendőrség és a katasztrófavédelem képviselőivel megbeszélik a legfontosabb teendőket. Egyik ilyen a folyamatos fertőtlenítés volt, főleg a határátkelő környékén, de amikor Nagylakon is megjelentek az első koronavírus-fertőzések, azonnal hozzáfogtak az utak és a járdák fertőtlenítéséhez is. Az egész várost, beleértve a közintézményeket, a tömbházak bejáratait és lépcsőházait is klóros folyadékkal fertőtlenítették. Azóta is naponta a legnagyobb figyelmet szentelik a fertőtlenítésnek.

A Nyugatról hazatérő vendégmunkások tömeges érkezésével kapcsolatban dr. Orbán Katalin elmondta: azokat a határátkelőtől szerevezetten elszállították, vagy a hozzátartozóik jöttek értük személyautókkal. Mivel tudták róluk, hogy fertőzött zónából érkeztek, számíthattak az otthoni elszigeteltségre, aminek a betartását ugyancsak a nagylaki orvosok ellenőrizték, telefonbeszélgetéssel. Felügyelték az egészségi állapotukat, hogy szükség esetén beavatkozhassanak. Szerencsére, ilyen jellegű gondokkal nem szembesültek.

 

 

Fegyelmezett nagylakiak

 

A nagylaki rendőrségnek és a csendőrségnek a kijárási tilalom idején történt ellenőrzéseiről dr. Orbán Katalin kifejtette: a helybeli lakosság igen fegyelmezett, betartja a kijárási tilalomra vonatkozó szabályokat, ezért nem volt szükség sok bírságolásra. Természetesen, az egészségügyi dolgozók, beleértve az orvosokat is, a munkájuk miatt bármikor kijárhatnak azzal együtt, hogy az utóbbi időszakban nekik sokkal többet és sokkal elővigyázatosabban kellett dolgozniuk, és állíthatja, hogy a legtöbben zokszó nélkül végezték a munkájukat. Azon fáradoztak, hogy a legtöbbet az otthonukban tegyenek a betegkért, akiknek a kórházba történő beutalását az utolsó lehetőségként értelmezték, mert tudták, milyen óriási nyomás nehezedik a kórházakra. Bakos Károly, Chizur Camelia, Cornelia Nice, Carla Bobcsok és Veronica Petroi  háziorvosokkal együtt vallja: mindent megtettek a betegeknek az otthonukban történő meggyógyításáért.

Az új betegség felismeréséről dr. Orbán Katalin elmondta: hosszú háziorvosi praxisa alatt ilyennel még nem szembesült, de azonnal rájött, hogy az új betegség más tünetcsoporttal mutatkozik. Amikor jelentkezett a láz, a száraz köhögés és egy fokozott fáradékonyság, a beteget azonnal elküldték további kivizsgálásra, lehetőség szerint izolálták, nehogy ő legyen Nagylakon a vírus terjesztője. Manapság a tudósok kimutatták, hogy a betegségnek egészséges hordozói is vannak. A prevenciónak minden esetben eleget tettek és talán eddig ezért is volt olyan kevés fertőzött Nagylakon.

Kérdésünkre, hogyan lehet védekezni a fertőzéstől, dr. Orbán Katalin részletezte: bármilyen meleg folyadékkal lehet gargarizálni, de a langyos vízben feloldott C-vitamin, illetve konyhasó is hatásos lehet. Ezen kívül a szájmaszk, illetve gumikesztyű viselete is fontos, ha közösségben vagyunk. Ha egyedül vagyunk, a védekezés kevésbé fontos. Egészségügyi dolgozóknak azonban az orr- és szájmaszk, védőkesztyű, védőköpeny és arcvédő viselése elengedhetetlenül fontos, mert bizonyított tény, hogy a vírus érintéssel a kézre, az orra, a szemre kerülve is megbetegedést okozhat.

Ugyanakkor az emberek közötti távolság betartása is igen fontos, mert a beszéd közben, főként tüsszentéskor keletkező páracseppekkel terjed a legkönnyebben. Ugyancsak fontos a gyakori kézmosás, illetve a ruhacsere, ha emberekkel érintkezünk. Amikor azonban megjelennek az első tünetek, a fáradékonyság, a száraz köhögés, illetve a láz, azonnal szakorvoshoz kell fordulni! Nagyon fontos a tüneteknek a megbeszélése, mert ha csupán egyszerű virózisgyanú áll fenn, egyfajta, koronavírus esetén viszont egészen másfajta kezelés szükséges.

Adrian Streinu-Cercel javaslatával kapcsolatban – a 65 év fölöttieknek az összegyűjtése, és szállodákban, esetleg más szálláshelyeken történő ápolása – dr. Orbán Katalin elmondta: ez egy vélemény volt, ő maga viszont nem látta volna helyesnek, mert az idősebbek általában keveset járnak ki, ha kimennek is, betartják az előírásokat, ráadásul a családjukban is ellátják őket. Ezért is kételkedik az elképzelés hasznosságában, sőt örvend, amiért nem így történt, mert az időseknek nagyon sokat számít, hogy a családjuk közösségében legyenek, ahol felügyelet alatt, biztonságban érzik magukat. A bioritmusuk megváltoztatása súlyos következményekkel járhatott volna, mert a bezárkózás nemcsak rájuk, hanem minden emberre rossz hatással van. Nagyon örvend, hogy e kényes kérdés kedvezően megoldódott, lassan a járvány is megnyugszik. Amennyiben még ilyen járvány felüti a fejét, már komoly tapasztalatokkal fogunk rendelkezni a leküzdésére.

 

 

Őszre visszatérhet?

 

Kínában már úgy tűnt, hogy elmúlt, majd újra felütötte a fejét a járvány, nálunk is számíthatunk-e egy késő őszi, újabb fertőzéshullámra? – kérdeztük.

A tudósok kimutatták, hogy az időjárás változásával elcsendesül vagy teljesen megszűntnek tűnhet a patológia, tekintve, hogy a levegő felmelegedésével a vírus agresszivitása is enyhül. Ezzel együtt, október végére újra felütheti a fejét a mostani kórokozó, esetleg egy másik is. Egyelőre úgy tűnik, enyhül a járvány, aminek a tényét a médiában naponta közölt statisztikák is alátámasztják. A járványmegelőzés szabályait azonban továbbra is szigorúan be kell tartani. A polgárokat pedig minél nagyobb számban kellene tesztelni, mert bizonyított dolog, hogy sok egészséges hordozója is van a vírusnak. Ők akaratuk ellenére is továbbterjeszthetik. Annál is inkább, mert a vírus kezelése bizonyos esetekben igen körülményes. Kezdetben ugyanis csupán paracetamollal, előrehaladott állapotban azonban már az AIDS, illetve a malária elleni gyógyszerekkel kell kezelni.

A koronavírus elleni gyógyszer megjelenésének az időpontjával kapcsolatban dr. Orbán Katalin elmondta: ahhoz, hogy a gyógyszer tökéletes legyen, sok kísérlet, illetve idő szükséges. Ha meg is születik, annak a hatásait hosszú időn át kell figyelni, további kísérleteket igényel, tehát mindenképp távlati dolog lehet, egyelőre nem lát rá biztos megoldást.

Állandó kapcsolatban vannak a Megyei Egészségügyi Igazgatósággal, ahonnan naponta kapják az újabb eligazításokat, ami nagyon jó. Most már megnyugodtak, tudják, mivel állnak szemben, így a teendőket is ismerik. Sokkal nehezebb helyzetben vannak a kórházakban dolgozó kollégák, akikhez gyakran tömegesen érkeznek beutalt fertőzöttek, akikkel nem minden esetben lehet betartatni a biztonságos távolságot, illetve elszigetelődést, ezért van ott sok megfertőzött orvos, egészségügyi személyzet. Az igazsághoz tartozik, hogy a járvány az orvosokat és az egészségügyet kissé felkészületlenül találta. Ezért örvendetes, hogy az utóbbi időben kapott korszerűbb és biztonságosabb felszerelések jóvoltából nagyban csökkenni fog az egészségügyi dolgozóknak a fertőzési lehetősége is. Ha kevesebb orvos, illetve egészségügyi dolgozó van kitéve a fertőzésveszélynek, nagyban javulhatnak a koronavírussal kapcsolatos statisztikák, vagyis kemény, szervezett munkával a járvány leküzdhető – mondta bizalomkeltő tárgyilagossággal dr. Orbán Katalin.

Hozzászólások