Eltűnnek a hegynyi irathalmok

Írta:
2021. június 8. 18:29 (kedd) /

Több, mint fél száz ügyet intézhetnek digitálisan a város lakói a tegnap aláírt digitalizálási projekt megvalósulása után.

Mint azt a városvezetés már jó ideje hangoztatja, szeretnék, ha kevesebb papír járna kézről kézre az egyes részlegek között, és kevesebb iratot kéne kézzel szignózni. A digitális rendszer létrehozására kiírt pályázatot a szebeni székhelyű SOBIS Solutions vállalat nyerte el, mellyel tegnap a polgármester egy több mint 3,5 millió lej értékű szerződést írt alá. A szerződés aláírása alkalmából egy sajtótájékoztatót is összehívtak, melyen a digitalizálási projekt és a cég kínálta megoldások is bemutatásra kerültek.

Ahogyan azt a polgármester, Călin Bibarț elmagyarázta, az első lépés a jelenleg működő szoftverek és a hardverek egy részének a fejlesztése. A szerződésben foglaltak szerint a szoftver fejlesztése jövő tavaszra be kell legyen üzemelve, így az olyan műveletek, mint az értesítések, petíciók, kérvények és az egyes kifizetések mind online érkezhetnek be a Városházára, és az adófizetőknek kevesebbet kell személyesen bejárniuk a közigazgatási palotába. Természetesen továbbra is lesznek olyan műveletek, melyeket nem tudnak az emberek otthonuk kényelméből elintézni, mint az építkezési kérvények, vagy a házasságkötési és elhalálozási dokumentumok beadása, ezen műveletekhez személyes jelenlét szükséges. A digitalizálás segítségével az archiválási gondok is megoldódnak, mivel nem hegynyi irat halom közül kell az egyes dokumentumokat előásni, hanem a rendszer pillanatok alatt kiadja a lekért anyagot. Ennek érdekében a jelenlegi archívum 200 folyóméternyi anyagát digitális formátumban teszik elérhetővé.

A sajtótájékoztató során Claudia Macra projektmenedzser elmondta, hogy a rendszer beüzemelése után egy személyi képzést is szerveznek, hogy a Városházán dolgozók közül 75 személy megismerkedhessen a digitális rendszerrel.

Eugen Crețu, a SOBIS Solutions igazgatója elmondta, hogy Arad a 25. város, melynek a digitális rendszerre való átállását segítik, és bár beletelik 2-3 évbe, míg az emberek megszokják az új rendszert, ez a járható út a bürokrácia csökkentésére.

A teljes digitalizációs projekt 85%-ban uniós forrásokból, 13%-ban az országos költségvetésből és 2%-ban helyi forrásokból jön létre. A sajtó kérdésére válaszolva Călin Bibarț elmondta, hogy a digitális rendszer segítségével idővel megszűnik az a plusz út is, melyet egy közlekedési vagy egyéb bírság/büntetés kifizetése jelent. Az új rendszer, mint azt a SOBIS Solutions igazgatója elmondta, hozzáférést engedélyez a Városháza irányítása alatt működő összes közigazgatási egységnek, továbbá kötelezi őket, hogy adatbázisukat folyamatosan frissítsék és naprakészen tartsák.

Az adók és illetékek online kifizetéséért a jövőben is az INDECO vállalat felel majd, akikkel a városvezetés jelenleg is szerződésben áll. Az új digitális rendszer a felhasználók szokásaihoz igazítva a jövőben táblagépről és telefonról is elérhető lesz, hiszen a felhasználók 60-65%-a előbb keres rá egy adott kérdésre a telefont használva, mint számítógépen.

Hozzászólások