Erdélyben legjobb a magyar nyelv és kultúra jövője

Írta:
2014. április 28. 03:55 (hétfő) /

Ünnepi körülmények között került sor vasárnap délelőtt a dévai Téglás Gábor elméleti líceum aulájában az Apáczai Csere János magyar nyelv, irodalom és kultúra tantárgyversenye győzteseinek díjazására. Melyen ugyan magyarországi, felvidéki, kárpátaljai és délvidéki magyar diákok is részt vettek, a prímét azonban egyértelműen Erdély vitte.

 

A Téglás iskola, Déva és Erdély bemutatkozott a Kárpát-medence magyarjainak

Az ünnepség nagyszerű előadással kezdődött, melyen a házigazda Téglás iskola diákjai kápráztatták el a vendégeiket. A középiskolások nagyszerűen adták elő István, a király közismert rockopera néhány részletét, majd az elemisták a magas Déva várához kapcsolódó Kőműves Kelemen balladát mutatták be. A számos országos versenyen sikert arató Fodor Orsolya hatodikos hegedű-virtuóz, pedig Brahms magyar táncait adta elő, majd a csernakeresztúri hagyományőrző néptáncegyüttes ifjú táncosai – többnyire a Téglás diákjai – bukovinai székely néptáncokat. Valamennyi előadás vastapsnak örvendett, mindenki nagyra értékelte a dévai diákok színpadi teljesítményét. Ki is tettek magukért, s nemcsak a színpadon, hanem házigazdaként is, az előző napokban ugyanis városismertető körútra vitték a Kárpát-medence különböző országaiból érkezett kollégáikat.

Már a részvétel is győzelem, üzente a diákoknak Borsos László, a bukaresti tanügyi minisztérium tanácsosa, Constantin Huţan, Hunyad megye főtanfelügyelője pedig Bartók Béla munkásságának elismerésével jelezte a multikulturalizmus jelentőségét. A magyar nyelv és irodalom tantárgyverseny szervezője ugyanis a romániai tanügyi minisztérium volt a megyei tanfelügyelőség révén.

 

Biztos a jövő, ahol ennyi a fiatal tehetség

Dr. Gábor Csilla, a kolozsvári egyetem professzora, a versenybizottság elnök asszonya értékelte a háromnapos tantárgyversenyt. Kiemelkedő eredmények születtek, mindenekelőtt az erdélyi diákok részéről. Ennek alapján a magyarság bizakodóan tekinthet a jövőre, a sok fiatal tehetség feljogosít erre. A verseny amolyan felmérés volt, hogyan áll a magyar nyelv és irodalom, a magyar kultúra tanítása, diákok általi elsajátítása a Kárpát-medencében.

Erdélyben egyértelműen jól áll, az erdélyi diákok fölényes győzelmet arattak az összes kategóriában, miközben a magyarországiak, felvidékiek, kárpátaljaiak és délvidékiek jóformán labdába se rúgtak, meg se közelítették a dobogót, derült ki a díjazás során. Holott az 56 versenyzőből csak 18 volt erdélyi (ők szűkebb hazánk 12 településéről érkeztek), miközben Délvidékről 12-en jöttek (Óbecséről), Kárpátaljáról és Felvidékről 10-10-en (Beregszászról, a Bethlen Gábor magyar gimnáziumból, illetve Tornaljáról, a Kazinczy Ferenc iskolából), Magyarországot, pedig 6 biharkeresztesi diák képviselte.

Jóllehet a versenyzők kevesebb, mint egyharmada volt erdélyi, ők teljesítettek távolról a legjobban. A 7–8. osztályosok kategóriájában László Otília (Erdőszentgyörgyi Szent György Technológiai Líceum) nyerte el az első díjat, a dobogó második és harmadik fokára, pedig Ercsi Zsuzsanna (Székelykeresztúri Nagy Mózes Elméleti Líceum), illetve Fazakas Réka (Sepsiszentgyörgyi Mikes Kelemen Elméleti Líceum) került. A 9–10. osztályosok versenyében Bogdán Eszter, a Zilahi Wesselényi Református Gimnázium diákja diadalmaskodott, Walcz Beatrix (Sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Elméleti Líceum) és Fechită Lujza Mária (Marosvásárhelyi Bólyai Farkas Elméleti Líceum) előtt. Végül a 11–12. osztályosok kategóriájában Sárkány Tímea (Kézdivásárhelyi Bód Péter Tanítóképző) aratott győzelmet, Bíró Mónika Anita (Csíkszeredai Márton Áron Elméleti Líceum) és Nagy Hilda (Marosvásárhelyi Bólyai Farkas Elméleti Líceum) előtt.

Rajtuk kívül másokat is díjaztak, az RMPSZ és a Babeş–Bolyai egyetem külön-külön díjat adott ki valamennyi kategóriában. A verseny minden résztvevője tartalmas ajándékcsomagot kapott a szervezők részéről, a díjazottak, pedig pénzjutalomba is részesültek a számos támogató jóvoltából. S természetesen a diákokat felkészítő tanároknak is jutott ajándékcsomag, hiszen ők is keményen megdolgoztak diákjaikkal. Mindenekelőtt az erdélyiek, olyannyira, hogy az értékelő-bizottság felvidéki, kárpátaljai, délvidéki és magyarországi kollégáik is elismerésüket fejezték ki a többieket lényegesen meghaladó erdélyi magyar diákok teljesítménye nyomán.

Hozzászólások