Röpke
kétórás kiállítást tekinthettek meg a szerencsés arra-járók tegnap a dévai vár
belső udvarában lévő Dávid Ferenc emlékcellában.
A kiállítás anyagát az idén tavasszal elkezdett várbeli ásatások során felszínre kerülő leletek szolgáltatták. A különböző történelmi korok nyomait őrző lándzsahegyek, kisebb ágyúmaradványok, pénzérmek egy országos tudományos konferencia keretében kerültek kiállításra. A tegnap elkezdődött tanácskozás szervezője a Római és Dák civilizáció dévai múzeuma. Marcel Morar igazgató szerint a vár központi részének alapos régészeti feltárása során még további leletekre számítanak. A most kiállításra kerülő anyag tulajdonképpen három hónap „terméke”. A vár belső udvarának feltárása körülbelül augusztusban ér véget. Ezután már elkezdődhet a konszolidációs munkák sora, illetve a funkcionalitást szolgáló könnyűszerkezetű építmények felhúzása. Ezzel párhuzamosan, ősszel elkezdődik a külső vár feltárása is.
Az eddigi ásatások során néhol öt-hat méter mélységig sikerült kiszabadítani a föld alól a régi falakat. Ezeket a frissen feltárt tereket valószínűleg üvegtető alá helyezik. A kiásott falak, boltívek között már körvonalazódik egy eddig ismeretlen XIII. századi torony is, illetve az a hajdani börtöncella melyet a történészek új „lakhelyül” kínálnak a Dávid Ferenc emlékműnek, mely jelenleg a hajdani víztárolóban áll.
A várudvar végső elrendezése, az emlékmű átköltöztetése azonban még távlati terv. Egyelőre látni akarjuk, hogy mi van meg a régi falakból és tulajdonképpen csak azután kezdődik el a végső terv elkészítése – mondta tegnap a munkálatokat vezető fiatal régésznő.