Gátat kell szabni az ellenünk folyó uszításnak!

Írta:
2020. június 8. 13:32 (hétfő) /

Faragó Péterrel, az RMDSZ Arad Megyei Szervezetének az elnökével, parlamenti képviselővel a jelenlegi politikai helyzetet értékeljük.

 

– Elnök úr, milyen témák uralják manapság a hazai politikai életet?

– Az még mindig a járvánnyal kapcsolatos kérdésekhez próbál idomulni, megoldásokat találni az adódó gondokra. Mert attól, hogy bizonyos korlátozó intézkedéseket feloldottak azzal a céllal, hogy az ország élete visszatérhessen a megszokott, mindennapi kerékvágásba, attól a vírus még itt van. Éppen ezért, ugyanúgy kell vigyázni, be kell tartani azokat a szabályokat, amelyek még érvényben vannak.

– Eredetileg idén két választásokat is terveztek, azoknak a megszervezése terén történt-e valami?

– Valóban, 2020-ban két választás vár az ország lakosságára. Eredeti elképzelés szerint a mostani időszakban kellett volna megszervezni az önkormányzati választásokat, amelyeket viszont az egészségügyi helyzet miatt nem lehet megtartani, a szervezése sem indult el, noha december első hét végéjén Romániában meg kell tartani a parlamenti választásokat is. Az elmúlt napokban az Alkotmánybíróság döntései értelmében alkotmányellenesnek minősült az a sürgősségi kormányrendelet, ami nagyjából hat hónappal elhalasztotta az önkormányzati választások megszervezését. Ugyanakkor a parlament elfogadta törvény is, amely szintén ezzel foglalkozik, alkotmányellenesnek minősült. Ez egy igen furcsa, tipikus romániai helyzetet idézett elő, mert az önkormányzati képviselők, a polgármesterek mandátumai két-három hét múlva lejárnak. Éppen ezért a jövő hét folyamán a parlamentnek törvénnyel megerősített megoldást kell találnia, amely a mandátumokat meghosszabbítja, illetve előkészíti az önkormányzati választások megszervezését.

– Azok mikorra várhatók?

– Úgy gondoljuk, hogy szeptember–október folyamán az önkormányzati választásokat meg lehet szervezni, mert a mostani önkormányzati tisztségviselők mandátumait nem lehet a végtelenségig meghosszabbítani. Eltelt a törvény által előírt négy év, ezért ideje, hogy a közösségek döntsenek azon önkormányzati tisztségviselők tekintetében, akikben megbíznak, akikre a következő mandátumban rábízzák a településeik minden gondját-baját. Erre készül az RMDSZ is, hiszen még a járvány előtt megtartottuk az előválasztásainkat, a helyi önkormányzatokban kialakultak a rangsorolások, élen a polgármester-jelöltjeinkkel. Bízunk benne, hogy a közösség támogatását is meg fogjuk kapni, a mi jelöltjeink tudják majd orvosolni a közösségek gondját-baját, fejleszteni azokat a településeket, ahol élünk. A parlamenti választásoknak az időpontja a járványügyi helyzettől függ, egyelőre nem lehet tudni, hogy késő ősszel, tél elején az országban milyen lesz a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos helyzet. Még azt se tudjuk, hogy tejesen elmúlik-e, esetleg nem tér-e vissza a koronavírus-járvány.

– Noha még nincs választási kampány, de a „magyar kártyát” máris kijátszották. Az USR azzal vádolta meg a PSD-t, hogy évek óta elodázzák a SRI (Román Titkosszolgálat) jelentéseinek a meghallgatását, mert azokból kiderülne, milyen óriási veszély bujkál Erdélyben a magyar irredenták tevékenysége miatt. E jelentésekből talán az derülhetne ki, hogy elvétve itt-ott, kitűzték a székelyzászlót annak ellenére, hogy óriási pénzbírságokra számíthatnak az elkövetők. Erről mi a véleménye?

– Döbbenetesen primitív színvonalú kampányba kezdtek a román pártok, amelyek újra elővették a „magyar kártyát”, azt kihasználva a román társadalom azon rétegét célozzák meg, amely előítéletekkel viszonyul az erdélyi magyar közösséghez. Teljesen megalapozatlan félelmeket lovagol meg minden román párt. Mert nyilvánvaló, hogy kampány-jelleggel teszik, hiszen bizonyos szinten a „magyar kártya” mindig kifizetődőnek bizonyult. Ilyenkor a román társadalomban nagyon nehéz józan hangokat hallani, mert vannak olyan félelmek: ha ilyenkor, kampányban valaki nem üti-veri a magyar közösséget, az nem igazi, jó román. A jobb-érzésűek inkább meg sem szólalnak, viszont vannak elegen, akik azt hiszik: ha minél jobban bántják, ócsárolják a magyar közösséget, akkor ők jó románok, ezért a pártjuknak bizalmat kell szavazni, noha semmi mást nem tudnak felhozni, nincsenek településfejlesztési koncepcióik, ország-fejlesztési stratégiáik, hanem Európa-idegen, már-már sovinizmusba hajló retorikának adnak hangot. Mert a „magyar-kártya” politikailag viszonylag nagyon egyszerű, aminek a segítségével nagyon hatásos üzeneteket tudnak megfogalmazni, olyanokat, amelyeket utólag nem lehet számon kérni, ráadásul egyeseknek szimpatikusaknak is tűnhetnek. Tehát ilyen feltételek között kell az erdélyi magyarságnak egységet, erőt, kitartást, hitet felmutatnia, azzal a tudattal, hogy az elmúlt 100 évben itt éltünk, dolgoztunk, hozzájárultunk az ország erdélyi régiójának a fejlődéséhez. A következő évszázadokban is bizonyítanunk kell: itt van egy erős magyar közösség, amely a szülőföldjén akar élni, boldogulni, építkezve, megőrizve hagyományait, kultúráját és identitását.

– Igen ám, csakhogy a magyar közösségnek egy része is, ha naponta a hivatalos tévében, a többségi sajtóban rendszeresen látja, olvassa az ellene szóló lejárató kampányt, végül hisz annak az igazában, a valóságtartalmában. Azt is mondhatják: ha állandóan ezt szajkózzák, bizonyára van valóságtartalma is. A lejárató kampány ellen az EP-képviselőink nem tehetnének valamit az Európai Parlamentben? Mert az uszítást valamilyen módon meg kell gátolni!

– Az RMDSZ az elmúlt hónapokban nagyon aktív külpolitikát folytatott, már amennyire a járványügyi helyzet megengedte, mert a személyes találkozók nem igazán voltak lehetségesek, de az elmúlt hetek folyamán minden romániai külképviseleti szervet tájékoztattunk az országban zajló magyarellenes kampányról. Felhívtuk a figyelmüket azokra az igazságtalanságokra, az uszításokra, amelyek a magyar közösség ellen irányulnak a legfelsőbb szintről is. Ezeket a leveleket eljuttattuk az Európai Unió bürokráciáját vezető biztosokhoz. Mindannyiukat tájékoztatjuk arról, hogy Románia letért a megbékélés, a békés egymás mellett élés útjáról, amelyet az uniós tagság előtt elfogadott, de sajnos, az utóbbi időben elfelejteni látszik.

– Köszönöm szépen a beszélgetést, sok sikert kívánok az ellenünk zajló uszítás meggátolásában!

– Én köszönöm a lehetőséget!

 

Hozzászólások