Hétszáz művészeti alkotás született Hunyad megyéről

Írta:
2019. október 30. 18:53 (szerda) /

Diákok készítette művészeti alkotásokból álló kiállítással zárták a Kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceumban a Hunyad megyét ismertető közel egy évre kiterjedő projektet. A Székely Géza képzőművész-tanár irányította kezdeményezés keretében a kolozsvári középiskola diákjai az utóbbi esztendőkben Erdély különböző tájegységeivel ismerkedhettek. Idén Dél-Erdély magyarsága, Déva vára árnyékában címen futott a projekt, melynek során januárban háromnapos konferenciára került sor Kolozsváron, ahol Hunyad megyei meghívottak, illetve helybeli történészek, művészettörténészek ismertették Hunyad megye földrajzi, kulturális, történelmi, építészeti, néprajzi sajátosságait. Ekkor egy színes kiállítás is nyílt a líceum dísztermében, ahol a Zsil-völgyi bányászélet kellékeit, a bukovinai székelység hagyományait szemléltető tárgyak, illetve Hunyad megyei képzőművészek alkotásai kerültek bemutatásra. A kolozsvári diákok elsősorban ezeken, illetve a gazdag könyvészeti anyagon keresztül ismerkedhettek a térséggel, majd júniusban egy ötnapos tanulmányi kiránduláson vettek részt Hunyad megyében, közel húsz települést keresve fel. Ekkora már megjelent az apáczais diákok készítette Hunyad megyei vonatkozású képzőművészeti alkotásokat bemutató album, melyből a dévai magyar tanintézmény előcsarnokában rendeztek kiállítást.

A projekt hagyományosan egy Kárpát-medencei szinten meghirdetett képzőművészeti vetélkedővel zárul, melyet az Apáczai Csere János Líceum Aranyecset tehetséggondozó műhelye, az Apáczai Galéria és az Erdélyi Magyar Művésztanárok Egyesülete közösen szervez meg. A téma rendszerint az abban az esztendőben megismert térséghez kötődik. Így idén Hunyad megye történetéből, épített örökségéből, néphagyományaiból, illetve a Kőműves Kelemenné balladájának és az erdélyi sorsnak párhuzamba állításából ihletődtek a pályázók. – Összesen közel 700 munka érkezett rendkívül változatos technikával, gazdag szín- és formavilággal. Készült ceruzarajz, kollográfia, pasztell, kollázs, tempera, akvarell, vegyes technikával kidolgozott mű. Összesen 70 munkát díjaztunk – számolt be Székely Géza művész-tanár.

A díjátadásra október végén került sor Kolozsváron, az Apáczai Galériában, ahol meghívottként a dévai Szent Ferenc Alapítvány gyermekei mutattak be moldvai és bukovinai székely táncokat, Szabó Annamária Petőfi-ösztöndíjas vezetésével.

Hozzászólások