Kérdőív a magyar szülőkhöz – megoszlanak a vélemények

Írta:
2021. május 4. 17:02 (kedd) /

Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter április közepén egy konferencián beszélt arról a nyomásról, mely az oktatási minisztériumra nehezedik a szülők részéről. Elmondása szerint a szülők azt kérik, hogy a hosszú tavaszi vakáció után az a pedagógus, aki nincs beoltva, ne vehessen részt fizikailag az órákon, csak az online oktatásban.

„Ez egyelőre csak hipotézis, de számolnunk kell vele, főként, ha nő a nyomás a szülők részéről” – nyilatkozta a tárcavezető.

Sorin Cîmpeanu kijelentése nagy port kavart a szülői szövetségek, érdekvédelmi szervezetek körében, ugyanis a legtöbbjük nem értett egyet vele, sőt, egyenesen elhatárolódott tőle.

A Szülői Szervezetek Országos Föderációjának (FNAP-IP) elnöke is kijelentette: amit a tanügyminiszter nyilatkozott, az nem egyenlő a szülők szövetségének a véleményével.

A Magyar Szülők Szövetsége Facebook-bejegyzésben határolódott el a tárcavezető nyilatkozatától, Csiky Csengele elnök szerint az ilyen kijelentéseket közvélemény-kutatás kellene megelőzze.

 „A Magyar Szülők Szövetsége NEM kért ilyent és nem is vett részt ilyen jellegű megbeszélésen, vitában, egyeztetésen. Sőt mi több, a sajtóból szereztünk tudomást mi is erről. Igyekszünk kideríteni minél hamarabb, mi vezette a minisztert ilyen kijelentéshez. Szövetségünk működésének alapfeltétele a többség véleményének képviselete! Amíg mi nem tudjuk bizonyítottan, hogy az általunk képviselt magyar szülői közösségek mit szeretnének, addig maximálisan elhatárolódunk minden ilyen jellegű kijelentéstől és nem támogatjuk azt!

Az M. Sz. Sz. gondolt egy nagyot és elindított egy kérdőívet, amelyhez szakemberek segítségét kérték, hogy a közvélemény-kutatás a lehető legpontosabb legyen minden szempontból. A kérdőív népszerűsítésében részt vettek a tanfelügyelőségek, a kisebbségi államtitkárság, magánszemélyek, a sajtó, közszereplők és pedagógusok.

Április 29-én megjelent a kérdőív kiértékelése utáni eredmény, mely ezúttal a magyar szülők körében kavart nagy port. A szövetség közvélemény-kutatásával kapcsolatos sajtónyilatkozatának a szövege itt olvasható:

Vizsgálatunk hiánypótló a COVID–19-járvány idején az oktatási intézményeket érintő, meglehetősen vitatott kérdésekben. Úgy értékeljük, hogy a tanintézményekbe beíratott gyermekek szülei nagy érdeklődést mutattak e téma iránt, ami a beérkezett válaszok várakozáson felüli, magas számában is megmutatkozik. A három kérdésben kinyilvánított vélemények regionális különbségei elhanyagolhatóak, ugyanakkor a nézetekben a válaszadók szocio-demográfiai jellemzői szerint kisebb-nagyobb eltérések mutatkoznak. Ezek csak árnyalják, de nem módosítják kutatásunk legfontosabb eredményeit, melyek a következők:

  • A magyar szülők többsége ellenzi gyermekeik oktatási intézményekben történő tesztelését a non-invazív, nyálból történő eljárással.
  • A szülők többsége nem tartja szükségesnek a pedagógusok beoltását.
  • A szülők döntő többsége a gyermeke(i) beoltatása ellen foglalt állást.
  • Szövetségünk minden fórumon ezekhez az adatokhoz tartja magát és ezt képviseli mindaddig, míg ennek ellenkezője nem nyer bizonyítást.

    Jelen pillanatban a FNAP-IP asztalán már ott van a román változat, holnap (április 30-án – szerk. megj.) pedig a minisztériumba érkezik hivatalosan.

    Hálásan köszönjük Molnár-Sántha Ágnes egyetemi adjunktus, szakkordinátor odaadó munkáját és segítségét.”

    A megjelent sajtónyilatkozat alatti hozzászólások többnyire támadják az M. Sz. Sz.-t, kifogásolják a közvélemény-kutatást, mely többek szerint módszertanilag hibás, nem reprezentatív, mivel nem jutott el miden magyar szülőhöz, így nem tükrözheti a magyar szülők véleményét.

    A Magyar Szülők Szövetsége április 30-án újabb bejegyzésben tájékoztat:

    A Magyar Szülők Szövetsége a romániai magyar közoktatásban tanuló gyerekek szüleinek alkotmányos jogait hivatott, érdekérvényesítő eszközökkel képviselni.

    Nem tisztünk sem oltás melletti, sem oltás ellenes propagandát folytatni. Ugyanakkor viszont, a kialakult helyzet okán, felszólítjuk a tanügyminisztert, a közegészségügyi minisztert és az aktuális kormányt, hogy azonnali hatállyal mentesítse a közoktatást az ilyen jellegű, belső konfliktusokat gerjesztő, tanügyhöz nem tartozó helyzetektől! Az alkotmány által biztosított jogok betartásával tegyék lehetővé gyermekeink számára a közoktatást, az abban való részvételt, megteremtve minden szükséges feltételt!”

    Hogy a sokak szerint „komolytalan” és nem reprezentatív közvélemény-kutatásnak lesz-e bármilyen kézzel fogható, szemmel látható következménye, az egyelőre még a jövő titka.

    A kérdőív teljes kiértékelése megtalálható a Magyar Szülők Szövetségének Facebook-oldalán.

     

    Hozzászólások