Megszállták a dévai Minvest épületét

Írta:
2014. február 3. 16:54 (hétfő) /

Kilenc környezetvédő „szállta meg” ma a dévai Minvest székhelyét, az épület tetejéről követelve a ciános aranybányászat beszüntetését. 

A tiltakozó fiatalok Kolozsvárról, Bukarestből, illetve Németországból érkeztek, és nem sokkal 8 óra után az épület tűzoltólépcsőjén másztak ki a tetőre, ahol két hatalmas bannert függesztettek ki: A cián halált hoz! felirattal. Közben egyikük folyamatosan olvasta fel egy szócsőbe tiltakozásuk okát és a román hatóságoknak szóló üzenetüket: „Tilatkozunk a csertési, brádi, dévai, rovinai (bikótelepi) és verespataki ciános aranybányászat ellen, ami rendkívül káros hatással van a természetre és az emberekre. Csupán Csertésen 16 év alatt 26 448 tonna nátriumcianidot és 15 280 tonna rézszulfátot fognak felhasználni a kitermelés során. A cián egyetlen közösség számára sem hoz fejlődést, sokkal inkább halált és minden más gazdasági tevékenység megbénítását. (....) Elítéljük Victor Ponta miniszterelnöknek az új bányatörvény elfogadtatása érdekében gyakorolt hatalmi nyomását és Rovana Plumb környezetvédelmi miniszter felelőtlen magatartását, utóbbi lemondását követelve (...) Eszébe kívánjuk juttatni a lakosságnak az 1971-es csertési és 2000-es nagybányai katasztrófákat, amelyek emberéleteket követeltek, és súlyosan károsították a környezetet, komoly anyagi kárt is okozva az országnak. Szolidaritásunkról biztosítunk minden olyan mozgalmat, mely a környezetromboló kitermelés ellen lép fel” – állt az Alburnus Maior civil szervezet közleményében, melyet a tüntetők többször hangosan felolvastak.

Az épület tetejére felengedett újságíróknak nyilatkozva, a tüntetők képviselője Mircea Blidariu elmondta: Azért döntöttünk e tiltakozási forma mellett, mert szeptember óta számos utcai tüntetést szerveztünk, de ez nem bizonyult elég hatékonynak. (...) A Minvest egy állami intézmény székhelye, azon intézményé, mely szerződésben áll a ciántechnológiát alkalmazó kanadai vállalattal. Nem akarjuk ennek a terjeszkedését Romániában. Azért nem, mert fontos számunkra ez az ország, az itt élő emberek, a saját gyermekeink – fogalmazott a tüntetők nevében Mircea Blidariu.

A tüntetés helyszínére érkezett csendőrség már a reggeli órákban igyekezett meggyőzni a tiltakozókat, hogy hagyják el az épületet. Végül két felügyelőnek sikerült meggyőznie őket. A tiltakozás déli egy óra tájban ért véget. A kilenc fiatal levette a Minvest falairól a két hatalmas bannert és elhagyták az épületet. A csendőrség képviselője szerint a fiataloknak összesen 4500 lejes pénzbírsággal kell számolniuk, be nem jelentett köztéri tüntetés, csendháborítás és egy közintézménybe való illegális behatolás miatt. 

Hozzászólások