Rászolgálni a lakosságtól megelőlegezett bizalomra

Írta:
2020. december 14. 16:31 (hétfő) /

Papp Attilával, a Kis- és Nagyvarjast is adminisztráló Nagyiratos község újraválasztott RMDSZ-es polgármesterével az önkormányzati választások helybeli menetét, illetve a jövőbeli terveket, elképzeléseket értékeljük.

 

– Polgármester úr, gratulálunk az újraválasztásához! Az eltelt időszakban megalakult-e, beindult-e a községi adminisztráció?

– Természetesen beindult, de számunkra kissé kedvezőtlen feltételek között, mert az RMDSZ elveszített egy mandátumot, ezért csupán 4 községi tanácsosunk van. Megválasztottuk, azaz újraválasztottuk a PNL színeiben tanácsosi tisztséget nyert Florin Baniciu alpolgármestert. Azért is támogattuk az újraválasztását, mert a vegyes lakosságú községben a magyarságnak a számaránya 40% körüli, ezzel együtt magam is kaptam román szavazatokat, ezért az RMDSZ-es tanácsosok is támogatták őt. A PNL-sek ketten, mi 4-en vagyunk a 11 tagú tanácsban, ahol velük képezzük a többséget. A tanácsban eddig is folyamatosan jó volt a viszony, az együttműködés a különböző pártok képviselői között, amire a továbbiakban is számítok. Nem mondhatnám, hogy mindent megszavaztak, de rendszeresen a község érdekét próbálták előtérbe helyezni.

– Hogyan állt a választásokhoz Kis- és Nagyvarjas lakossága?

– Azzal együtt, hogy mindkét településnek van a tanácsban magyar képviselője, az ottani lakosság furcsán viselkedett. Példának okáért, Nagyvarjason az RMDSZ 53 szavazatot kapott, miközben 55-en a PPU-ra, a Humanista Pártra szavaztak. Ha viszont az RMDSZ-re még 30-an szavaztak volna, egy tanácsosi hellyel többet szerezhettünk volna. Sajnos, Kisvarjason is nagyon gyengén szerepeltek a magyarok.

– Hogyan tovább? Vagyis milyen jövőbeli terveket fogalmaztak meg?

– Sok elkezdett munkát folytatni akarunk. Példának okáért, Nagyiratoson befejezéséhez közeledik az utcaaszfaltozás, ugyanis a PNDL (Országos Helyi Érdekeltségű Terv) támogatásával történt aszfaltozási programba két utcának a korszerűsítése nem fért bele, noha 1 millió euró értékű beruházás történt. Azóta viszont az 1-es sor utcájának az aszfaltozásához már az új tanáccsal sikerült pénzt elkülöníteni a munkálatokra. Ha elkészül, Nagyiratoson egyetlen rövid utca vár még aszfaltozásra. Azt ugyancsak önerőből a következő évben kívánjuk befejezni. Ugyanakkor a nagyvarjasi utcák aszfaltozásához is a végéhez közeledik a közbeszerzési procedúra. A jelentkezett cégekkel való versenytárgyalások a sok szükséges dokumentum miatt nagyon elhúzódtak. A településen az aszfaltréteggel még nem rendelkező két utcára tervezünk aszfaltburkolatot. A templomtól kiinduló szélesebb utcára 5 méteres, a keskenyebb utcára 4 méter széles aszfaltburkolatot tervezünk. Hozzáteszem: az aszfaltozás az RMDSZ által szerzett 5 millió lejből készül, amihez a község is hozzátett további 200 ezer lejt. A munkálatokhoz szükséges pénz megvan, de a rengeteg dokumentáció beszerzése, elkészítése gúzsba köti a kezünket.

 

 

Földgáz a láthatáron

 

– A kisiratosiaktól tudom, hogy velük, illetve Pécskával és a hozzá tartozó Tornyával és Szederháttal együtt földgázprogramban vesznek részt. Erről mit lehet elmondani Nagyiratos község szemszögéből?

– Valóban, ezért közösen készítjük a hatástanulmányt. Az EU támogatta pályázat dokumentációjával jól haladunk, elkészült a hatástanulmány, megvan a jóváhagyás Arad Megye Tanácsától, a Romgaztól, egy céget szerződtettünk a dokumentáció elkészítésére. Ha sikeresen a végére járunk, a község mindhárom települése földgázhoz juthat. Aradon csatlakozunk rá a Transgaz cég fővezetékére, ami Konstancáról szálltja a gázt Magyarországon keresztül Nyugat-Európába. A Transgaz a vezetéket Nagyvarjas bejáratáig húzza – ahol épül egy nyomáscsökkentő állomás, ami a háztartási fogyasztáshoz szükséges nyomáson biztosítja számunkra a földgázt.

– Ezek szerint abban reménykedik, hogy a folyó mandátumban korszerűsítheti Nagyiratos község településeit?

– Valóban, nagyon remélem, és megértem a nagyvarjasiak aggodalmait is, amiért késlekedik az aszfaltozás. Hasonlóan történt a nagyiratosi munkálatok idején is, amikor a helybeliek állandóan azt kérdezték: mikor fogtok hozzá, miért késik a munka elkezdése?

– Milyen a község településein a járványhelyzet?

– Váltakozó, mert amikor már abban reménykedtünk, hogy túl vagyunk rajta, egy-egy családban újra megjelent, ezért újra elértük azt a számot, amivel piros zónává nyilvánítottak. A helyzet megértéséhez tudni kell, hogy a nagyiratosiak közül sokan dolgoznak olyan nagyvállalatokban, mint a Takata vagy a Leoni. Oda számos településről ingáznak az alkalmazottak, ezért gyakran kerül közöttük fertőzött is.

– Vannak-e a községben olyan idős fertőzöttek, akiknek segíteni kell a bevásárlásban, vagy másfajta munkában?

– Jelenleg ilyen esetünk nincs, de amikor voltak ilyen családok, a hozzátartozók, a rokonok, a szomszédok összefogtak, és segítettek a bajbajutottakon. Ahogyan más településeken is működik, nálunk is hasonlóképpen történik, ami természetes dolog.

– Községbeli emberek elhunytak-e a vírusfertőzés miatt?

– Nem tudok ilyen esetről. Legfontosabb, hogy a község településeinek az élete visszatérjen a megszokott kerékvágásba. A korszerűsítési munkálatokat folytatjuk abban a reményben: ha a parlamenti választások után az RMDSZ kormányzati szerephez jut, bizakodunk a támogatásban. Ugyanakkor az sem elhanyagolandó, hogy az alpolgármester PNL-tag, ezért nem csak kormányzati, hanem Arad Megye Tanácsától is reménykedhetünk támogatásban. Mindenképp rá akarok szolgálni a községbeliektől kapott bizalomra!

– Úgy legyen, sok sikert kívánok hozzá! Köszönöm szépen az értékelőt!

– Én köszönöm a lehetőséget!

 

Hozzászólások