Rendőr-e a fekvőrendőr?

Írta:
2022. március 2. 18:46 (szerda) /

A Temesvári Bolyai János Szakkollégium konferenciatermében 2022. február 28-án mutatták be Farkas-Ráduly Melánia temesvári újságíró Rendőr-e a fekvőrendőr? című különleges könyvét. A házigazda Bánsági Közösségért Egyesület nevében Molnár András elnök köszöntötte az egybegyűlteket. Hogy miért különleges Farkas-Ráduly Melánia könyve, az kiderült Molnos Ildikó magyartanár felvezetőjéből és a szerzővel lefolytatott beszélgetésből, ahonnan a könyv címében feltett kérdésre is megkaptuk a választ.

 

Tulajdonképpen mi is ez a könyv?– tette fel a kérdést Molnos Ildikó, aki szerint a kötet: „Lapozható vonatozás közben, dolgozat előtt, vagy kávé mellett (keksz helyett). Esti olvasmánynak nem ajánlom, mert felpörget, nevettet, gondolkodásra ösztönöz. Azt szeretem benne, hogy senkinek nem okoz frusztrációt! Aki nem a helyesírás bajnoka, az mosolyogva tanul, aki meg otthonosabban mozog ezen a területen, annak is kedves csemege. Agytorna. Olyan ez a könyvecske az ismeretszerzésben, mint a C-vitamin a gyógyulásban.” A szerző az alcímben ezt mondja a könyvéről: „Iránytű humorkedvelő nyelvhasználóknak”.

„Amikor el akartam helyezni a könyvet a könyvespolcomon, gondban voltam: hol is lenne a helye? – mondta Molos Ildikó. – Végül az iskolával kapcsolatos könyvek közé került, mert a helyesírást tanuló iskolás gyerekek sok hasznát vehetik, miközben jól szórakoznak a jobbnál jobb karikatúrákon”.

Hogyan született meg ez a különleges könyv? „Az egész történet felelőse egy mosogatószivacs, amelynek a csomagolásán különírva szerepelt a kifejezés, valahogy így: mosogató szivacs” – mondta Farkas-Ráduly Melánia. „Azután elkezdtem gyűjtene a hasonló csemegéket, mint álló lámpa, úszó medence, fekvő rendőr vagy eladó lány, majd felkértem a könyv illusztrátorait, Boros Zsoltot, Fülöp Tündét, Havasi-Salamon Katalint és Léphaft Pált hogy rajzaikkal szemléltessék, mi a különbség a mosogatószivacs és a mosogató szivacs között. Végül száznegyven szópárt (például fekvőrendőr és fekvő rendőr) sorakoztattam fel ábécérendben (valós és álmeghatározásokkal együtt) a Rendőr-e a fekvőrendőr? – Iránytű humorkedvelő nyelvhasználóknak című könyvben, huszonnyolc szópárhoz rajzot is készítettek az illusztrátorok.

A könyv utolsó fejezetében a szerző a „kétkedő olvasóhoz” szól, akit arról igyekszik meggyőzni, hogy „Miért is fontos a helyesírás?”, miért ajánlatos egy pályázatot, dolgozatot, hivatalos levelet stb. többször is elolvasni, szakemberrel (korrektorral) kijavíttatni. „A helyesírás magas presztízsértékkel bíró ajánlás. Ez azt jelenti, hogy nem kötelező betartani, de érdemes. Ha nem tartjuk be, az negatív következményekkel járhat: a helyesírási hibáktól hemzsegő írás óhatatlanul is a műveletlenség bélyegét nyomja a szerzőre az olvasók szemében (…)” idézi dr. Ludányi Zsófiát a szerző, aki gyakorlati tanácsokat is ad szövegeink rendbetételére, a helyesírási hibák kigyomlálására. A kötet utolsó oldalain sok mindent megtudhatunk a sokoldalú szerzőről, Farkas-Ráduly Melániáról és a könyv illusztrátorairól, Boros Zsoltról, Fülöp Tündéről, Havasi-Salamon Katalinról és a vajdasági Léphaft Pálról, aki az alábbi örkényi tömörségű „apróhirdetéssel” zárja bemutatkozó szövegét: „Illúzióim elvesztek, becsületes megtalálót kérem, a következő címre juttassa el őket: Újvidék, Szerbia, Balkán, Világvége.” A humor egyébként a Rendőr-e a fekvőrendőr? című könyv egyik fő erőssége, ami a jó hangulatú könyvbemutatóról sem hiányzott. Nagy érdeklődéssel várt harmadik könyvét a szerző dedikálta temesvári olvasóinak.

Hozzászólások