Szinte hihetetlen: egyetlen este, szombaton, nagyjából azonos időpontban két szimfonikus hangverseny közül lehetett választani Aradon. A Városligetben a Aradi Filharmónia együttese lépett fel, a belvárosi minorita templomban pedig a Szegedi Szimfonikusok – és legalább 350-400 érdeklődő ez utóbbi lehetőséget választotta. A templomban nem maradt szabad ülőhely, jó néhányan állva hallgatták a c csodálatos Mozart zenét egy nagyszerű zenekar és kórus előadásában.
Ha Mozart Vázsfuvolájának bevezetőben hallott nyitánya egy zseniális muzsikus mondhatni „mindennapi” műve, a Rekviem még a mozarti életműből is kiemelkedik, bár… nem is teljes egészében az ő szerzeménye. Titokzatos a keletkezéstörténete, számos legenda, tévhit is fűződik hozzá (még szélesebb körű elterjesztésükhöz a maga nemében szintén zseniális alkotás, az Amadeus, Milos Forman 1984-es, nyolc Oscar-díjjal kitüntetett filmje is hozzájárult). Tény, hogy a fiatalon elhunyt Mozartnak nem volt ideje befejezni a hatalmas alkotást, amelyet hívei öntöttek mai formájába.
Ezt hallhatta szombaton este az aradi közönség, és igazán hálásak lehetünk ennek a kivételes, és templomban előadva a hangversenyterminél is hatásosabb mű csodálatos megszólaltatásáért.
A Rekviemet Gyüdi Sándor karmester, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatója vezényelte (partitúra nélkül!), a szólókat Somogyvári Tímea (szoprán), Laczák Boglárka (mezzoszoprán), Szerekován János (tenor) és Altorjay Tamás (basszus) énekelte. A kis híján száz zenész, énekes közül érzésem szerint méltatlan lenne bárkit is kiemelni, hisz mindannyian remekeltek.
De vajon hogyan kerültek a szegedi muzsikusok Aradra?
Lukácsházi Győző, a Szegedi Szimfonikus Zenekar igazgatója a választ humorosan kezdi: „A jó kolléga nemcsak ígér, hanem be is tart”. A jó kollégák pedig az aradiak voltak, a színház és a filharmónia igazgatója, Bognár Levente alpolgármesterrel az élen, akikkel önkormányzati küldöttségváltás keretében találkoztak, s így került sor az aradi meghívásra. „Örömmel ajánlottuk fel az aradi koncertet”, mondja az igazgató, és az előzményekről elmondja: néhány magyarországi szimfonikus zenekar, köztük a szegedi, megkapta a „nemzeti zenekar” minősítést, ami pénzzel is jár, ebből pedig gyermekkoncerteket és határon túli magyarlakta területeken hangversenyeket szervezhetnek, úgy, hogy a kiszállás minden költségét maguk fedezik. Eddig e program keretében a vajdasági Szabadkán, operaelőadással Kolozsváron szerepeltek, tegnap, vasárnap pedig Bartók Béla szülőhelyén, a Temes megyei Nagyszentmiklóson léptek fel.
Aradot, mindenesetre, kivételes zenei élménnyel ajándékozták meg. Köszönjük.
Hozzászólt: Stabat Mater / Hétfõ, 2014. június 16., 13.09 Válaszoljál rá!
http://www.debanat.ro/2014/06/concert-de-muzica-sacra-la-sannicolau-mare/