Románia Kormánya köszönti március 15-e ünnepét, amely a magyar nemzet történelmének fontos dátuma. 1848-ban a szabadság eszméje fogta egységbe a románokat és a magyarokat.
Most, 2008-ban, minket, románokat és magyarokat összekötnek közös megvalósításaink, de azok a célok is, amelyeket magunk elé tűztünk, Románia állampolgáraiként, illetve új, Európai Uniós állampolgárokként.
A román társadalom összhangja és az állampolgárok közötti viszonyok európai szellemisége olyan támpontot jelentenek, amelyekre a jobb életkörülmények megteremtéséhez mindannyiunknak szükségünk van.
A mindennapok európai normalitásának tükröződnie kell a kisebbségek etnikai és kulturális identitása kifejezésében és érvényesítésében is, ezen belül a magyar közösségnek fontos szerepe van a román társadalom alakításában.
Románia európai identitását erősíti az etnikai harmónia és az állampolgárok közötti szolidaritás. A helyi közösségek fejlesztése az ország egész területén, a helyi fejlesztési programok felelősségteljes megvalósítása az európaiságnak olyan jellemzői, amelyekhez a többségnek és kisebbségnek egyaránt igazodnia kell.
A romániai magyar közösség képviselői jelentős mértékben hozzájárulnak a kormányzati munkához és az ország érdekeinek érvényesítéséhez Európában és a világban egyaránt. Azok a fontos eredmények, amelyeket az RMDSZ képviselői elértek a kormányban, a parlamentben, hazai és európai fórumokon, azt bizonyítják, hogy a romániai magyarok szavát meghallgatják és tisztelik, és hogy olyan hozzáértő emberek, akik országuk becsületére válnak.
Március 15-e a Magyar Köztársaság nemzeti ünnepe is, egy olyan országé, amellyel összekapcsol minket a közös Európa eszméje, ugyanannak az európai és euro-atlanti családnak tagjaiként.
A Románia és Magyarország közötti európai partnerség mindhárom közös kormányülésünkön teljes mértékben tükröződött.
Az Európai Unió tagállamaiként továbbvisszük ezt a partnerséget, és ezáltal közösen hozzájárulunk az európai szolidaritás kifejezéséhez és megerősödéséhez, illetve a közös politikai elképzelések sikeréhez.
Az elmúlt évtizedben a román-magyar viszony példaértékűvé vált a térségben. Mindezt az állami hatóságok és a civil társadalom együttes erőfeszítésével, és különösképpen a magyarországi román közösség és a romániai magyar közösség hozzájárulásával érhettük el.
Mint minden évben március 15-én, nyilvánítsuk ki együtt, románok és magyarok, hogy közös akarattal egy nyitott szellemiségű, harmonikus, európai jövőt akarunk itt megvalósítani.
2008. március 15.
Călin Popescu-Tăriceanu
Hozzászólt: 123 / Szombat, 2008. március 15., 12.54 Válaszoljál rá!
Szép-szép csak üres!?