Labdarúgó világbajnokság, Brazília

Nagyot küzdöttek a svájciak és az amerikaiak

Írta: Berki Fláviusz
2014. július 02., 22.00 Szerda / Arad

Kedden a nyolcaddöntők utolsó két meccsét rendezték meg a brazíliai labdarúgó-világbajnokságon. Az argentin–svájci és a belga–amerikai összecsapás is egyaránt remek mérkőzés volt, mondhatni kiváló reklámja a futballnak, még akkor is, ha ezek egyaránt a hosszabbításban dőltek el.

Az Argentína–Svájc mérkőzésen, aki arra számított, hogy az Ottmar Hitzfeld által megszervezett svájci reteszt csak nagyon nehezen tudják majd feltörni az argentinok, annak igaza lett, hiszen a svájciak 118 percig kiválóan védekeztek. Djourouéknak sikerült jól levédekezni Messit, ám végül az argentinok másik sztárja, Di Maria lett a nyerő ember.

Azért azt is meg kell említenünk, hogy az európai együttes az első félidőben támadásban is az argentinok fölé nőtt, és ha Drmic értékesíti ajtó-ablak helyzetét, valószínűleg most a csokoládégyárosok győzelméről kellene beszámolnunk.

A találkozó egyetlen gólja a hosszabbításban született, amikor is a 118. percben Di María Messi passzát kapásból a hosszú sarokba csavarta: 1:0.

A hosszabbítás hosszabbításában Dzemaili kis híján kiegyenlített, de fejese a bal kapufán csattant első ízben, majd a kipattanó az ő térdéről került az alapvonalon kívülre. Mindent összevetve a svájciak emelt fővel távoztak a vb-ről.

Argentína–Svájc 1:0 (0:0, 0:0, 0:0) – hosszabbítás után.

Sao Paulo, Arena de Sao Paulo. Vezette: Eriksson (svéd).

Argentína: Romero – Zabaleta, F. Fernández, Garay, Rojo (Basanta – 105+1.) – Gago (Biglia – 106.), Mascherano, Di María – Lavezzi (Palacio – 78.), Messi, Higuaín. Szövetségi kapitány: Alejandro Sabella.

Svájc: Benaglio – Lichtsteiner, Djourou, Schär, R. Rodriguez – Behrami, Inler – Xhaka (Gelson Fernandes – 66.), Shaqiri, Mehmedi (Dzemaili – 113.) – Drmic (Seferovic – 82.).Szövetségi kapitány: Ottmar Hitzfeld.

A belga együttes százszázalékos teljesítménnyel jutott a 16 közé, de már a vb kezdetén is sokan titkos favoritként tekintettek rá. Ennek megfelelően álltak a mérkőzéshez. Marc Wilmots tanítványai rengeteg gólhelyzetet dolgoztak ki, de azokat amilyen játszi könnyedséggel alakították, ugyanolyan könnyelműen hagyták ki. A rendes játékidő végére a kapura lövések száma 30:5 volt az európai csapat számára, így mondhatni, a belgák hárompercenként lőttek kapura a találkozó folyamán. Abban, hogy az amerikaiak kihúzták 90 percen keresztül, kapusuknak Tim Howardnak is nagy szerepe volt, aki több ziccert is megfogott.

A hosszabbítás elején aztán De Bruyne (93.) volt eredményes, majd Lukaku (105.) növelte kettőre az európaiak előnyét. Már-már azt lehetett hinni, hogy ezzel el is dőlt a meccs, de a hosszabbítás második félidejében feltámadtak az amerikaiak, akik Green (107.) révén szépítettek, majd több egyenlítési lehetőségük is volt, ám ekkor Courtois mutatta meg, nem véletlenül jutott el az Atletico Madriddal az idei Bajnokok Ligája döntőjébe. A vége 2:1 lett, az amerikaiak búcsúztak, ám ők is emelt fővel tették.

Belgium–Egyesült Államok 2:1 (0:0, 0:0, 2:0)

Salvador, Arena Fonte Nova, 51 227 néző. Vezette: Hajmudi (algériai).

Belgium: Courtois – Alderweireld, Van Buyten, Kompany, Vertonghen – Fellaini, Witsel – Mertens (Mirallas – 60.), De Bruyne, Hazard (Chadli – 111.) – Origi (Lukaku – 90+1.). Szövetségi kapitány: Marc Wilmots.

Egyesült Államok:Howard – Cameron, O. Gonzalez, Besler, Beasley – Zusi (Wondolowski – 72.), J. Jones, Bradley – F. Johnson (Yedlin – 32.), Dempsey, Bedoya (Green – 105+2.). Szövetségi kapitány: Jürgen Klinsmann.

Két nap pihenő után négy európai, három dél- és egy közép-amerikai csapattal pénteken a negyeddöntővel folytatódik a vb. Az első összecsapáson a legjobb nyolc között rögtön egy igazi klasszikus szomszédpárbaj következik: Franciaország és Németország küzd meg egymással (július 4-én, 19 óra) azért, hogy melyik játsszon az elődöntőben a dél-amerikai párharc, a brazil–kolumbiai meccs (július 4., 23 óra) győztesével.

Július 5., szombaton ugyancsak két találkozó következik, két európai válogatottal, Belgiummal és Hollandiával; előbbi ellenfele Argentína (19 óra), utóbbié Costa Rica (23 óra) lesz.