Évek óta gondolkodunk rajta, mit tehetnénk a kánikula elviselése érdekében a temesvári blokklakásunkban. A klímaberendezéseket nem szeretjük, több okból is: a léghuzatra és a hideg levegőre érzékeny személyeket megviseli a klíma használata, a légszűrő hamar megtelik porral és kórokozókkal, sokat fogyasztanak, és egyidejű használatuk megterheli a villanyhálózatot. Eddig volt, ahogy volt: a 40 C-fokos kánikula nyaranta egy-két hétig tartott, valahogy kibírtuk. Idén azonban betelt a pohár: már júniusban kutya meleg volt, júliusban pedig elviselhetetlenné vált a hőség. A blokklakásban 33 C-fok fölé melegedett a hőmérséklet, esténként alig vártuk, hogy végre lemenjen a nap, és kinyithassuk az ablakot. A legutóbbi kéthetes kánikula annyira megviselt, hogy a jövőre nézve döntést kell hozzunk a klímaberendezés felszereléséről, mert a 33 C-fokra melegedett lakásban a ventillátorok már nem segítenek, egyik nap szabályos rosszullét fogott el a túlmelegedéstől és a kiszáradástól.
De megoldják-e a klímaberendezések a problémát? A híradók attól voltak hangosak, hogy a klímák egyidejű használata szabályosan kiverte a biztosítékot kis és nagy településeken egyaránt, de ami súlyosabb, a fővárosi kórházak egy része is villanyáram nélkül maradt. A tartalék generátorokkal csak részben sikerült orvosolni a problémát. A blokkosok jobban szituált része a kertvárosokba „emigrált”, családi házat vásárolt vagy épített, de ugyanabba az akadályba ütközött: a villanyhálózatok ott sem bírták a klímák okozta terhelést, és egymást érték az áramszünetek. Akkor mégis mi a teendő?
A tömbházak esetében a „klímát minden lakásba” elv alapján nem lehet megoldani a problémát. Pedig az új villanyáram szolgáltató a kánikula idején nagy reklámkampányba kezdett, hogy havi 80 lejes részletre klímát szerel be az előfizetőinek. A szolgáltatónak jól jön majd a klímák elszaporodása, fogyasszunk és fizessük az idén még államilag támogatott villanyáramot, de mi lesz, ha megszűnik a támogatás? És mi lesz, ha a mi blokkunk villanyhálózata is felmondja a szolgálatot?
Alulírott csak két ésszerű megoldást lát a kánikula hatásainak elviselhetővé tételére. Az egyik a tömbházak jó minőségű hőszigetelése, ami állítólag néhány fokkal csökkentheti (télen növeli) a belső hőmérsékletet. Tudom, hogy létezik egy ilyen program, méghozzá uniós támogatással, de az a támogatás csepp a tengerben: minden 100. tömbház ha sorra kerül belátható időn belül a nagyvárosi betondzsungelben. A mi tömbházunk állítólag a 300. a várakozó listán, és évente 10-20 tömbházat szigetelnek a program keretein belül. Ki kellene találni egy másik programot, méghozzá országos szinten, mert nem hiszem, hogy Bukarestben, Krajován, Jászvásáron, vagy a mi vidékünkön, Aradon és Nagyváradon jobb lenne a helyzet, mint Temesváron. Az erdélyi nagyvárosokat szándékosan nem említem, mert arrafelé néhány fokkal eleve hűvösebb van (kivéve az idei nyarat...).
A másik megoldás a városaink, kertvárosaink „visszazöldítése”. Az utóbbi évtizedek arról szóltak, hogy városainkban, kertvárosainkban beépültek a zöld területek, az utak és utcák korszerűsítése során kivágták az útszéli fákat („mert úgymond közveszélyesek” vagy szélesíteni kellett az aszfaltcsíkot), ahol pedig fákat ültettek, ott törpe, gombafejű klónozott fácskák jelentek meg, amelyekkel nincs sok gond, de nem nyújtanak árnyékot és ezáltal hűvöst, jó levegőt sem biztosítanak. A családi házak udvaráról is eltűntek a régi jó diófák, gyümölcsfák, amelyek árnyékkal, jó levegővel és gyümölccsel hálálják meg a gondoskodást. Helyettük díszkő, beton vagy jobb esetben pázsit jelent meg, amit a kánikulában éjjel-nappal öntözni kell, ami ráadásul vízhiányt is okoz. Azokban az országokban, amelyek előttünk végigjárták ezt a rögös utat, már régen elindult a nagyvárosok „visszazöldítése”, de mi hagyományosan csak a saját kárunkból tanulunk, vagy még abból sem.
Persze, azt is tudom, hogy csodára hiába várok, így jövő nyárra beszereltetek én is egy klímaberendezést. Majd arra ügyelek, hogy a „legzöldebb” klíma legyen a választékból, ha már a városi környezet visszazöldítésére nem számíthatok.
Hozzászólások