A Tisztelt Olvasó sejtheti: a címbeli amolyan költői kérdés.
Ha nem mindenki tudja, mi az a költői kérdés, tán megbocsátható, bár a középiskolában feltehetőleg tisztázták.
Manapság Romániában, a köztársasági elnökválasztás második, döntö fordulója előtt a kérdés így vetődik fel: vagy A-ra, vagy B-re szavazunk. Vagy nem, esetleg mindkettőre. (Ez utóbbi a legbugyutább választás.)
A választék: az egyik férfi, a másik nő. Ez lenne a nemek szerinti megkülönböztetés?
Alulírott – magát férfinek valló – nemcsak a nemek közti megkülönböztetés elszánt ellenzőjének híve, meggyődése szerint a női nem egyenesen az emberi (mondják isteninek, akik úgy hiszik) sors kivételezett kegyeltje.
Holnapután, vasárnap egy férfi és egy nő csap össze Románia legmagasabb politikai, államelnöki funkciójáért.
Mindkettőjükben, nyilvánvalóan, túlteng a hatalomvágy, mindkettejüknek hatalmas az egója, a maguk erejébe, képességébe vetett hite. Ha nem így volna, nem indulnak a bizonytalan eredménnyel járó úton.
De hát ezeken, jelenleg, már túl vagyunk.
Egy gyermekkori (nagyon régen volt) emlék egy valamikori szomszédasszony sokszor hangoztatott mondását juttatja eszembe: „a halálra gondoltam, de erre nem”.
Szerintem a hazai átlagpolgárok, de az okosnak mondott politikai megfigyelők álmukban sem gondoltak arra, hogy az idei ősz végi választások ekkora politikai kalamajkát, felfordulást válthatnak ki Romániában.
A parlamenti összetétel adatai immár ismertek – nem átlagosak a sok éviekhez viszonyítva –, és folytatódnak a hatalom körüli kérdések elrendezésére vonatkozó tárgyalások.
Ma – pénteken –, meg holnap, szombaton, amikor hivatalosan beáll a kampánycsend – biztos vagyok benne, hogy nem hivatalosan barátok, ismerősök között véleménycserék, esetleg összecsapások következnek.
Két jelölt kapcsán, akiknek egyike (igen kétséges háttérrel) a semmiből jött pár nap alatt – magam, őszintén szólva nem tudok ilyet elképzelni hathatós külső segítség nélkül –, meg a másik, akivel kapcsolatban számos fenntartásom van ugyan, de mégis többé-kevésbé megbízom benne.
A hazai magyarság nem először szembesül a rossz és a kevésbé rossz választással. 2024-ben, december 8-án ismételten.
Nincs, szerintem, magyaroknak igazán jó és teljes szívünkből, meggyőződésünkből támogatható államfőjelöltünk. Soha nem is volt 1990 óta.
Marad a kisebbik rossz teóriája.
Demokrata nézeteket vallókkal talán egyezkedhetünk.
A román fasiszta hagyományok hívével aligha.
Hozzászólások