Vízválasztó

Írta:
2013. június 13. 18:02 (csütörtök) /

Alighanem politikai pályafutása legnehezebb vizsgája előtt áll Victor Ponta kormányfő berlini utazása után. Európa vagy az USL? Nyugati pénzügyi támogatás vagy belföldi pártpolitikai célok?

A Nyugat már többször figyelmeztette a bukaresti hatalmat az utóbbi időkben különböző csatornákon (Brüsszel, IMF, nagykövetségek, nyugati politikusok), hogy elfogyott a türelme az USL-s „erkölcsökkel” és „kormányzási módszerekkel” kapcsolatosan, s a Románia számára létfontosságú finanszírozást feltételekhez kötik. Merkel kancellár asszony, az EU tényleges vezetője viszont tömören és egyértelműen leszögezte Pontának, hogy a jogállamiság tiszteletben tartását és korrupció-ellenes fellépést várnak el, különben elzárul a nyugati pénzcsap.

A korrupció-ellenes intézmények bemocskolásával, ellehetetlenítési kísérleteivel, a korrupció-gyanús politikusok körüli védőfalak emelésével, immunitásának kibővítési kísérleteivel és mindenekelőtt a Nyugatot sokkoló tavalyi politikai krízissel az USL „kivívta” Európa bizalmatlanságát – egy befolyásos francia politikus egyenesen szélhámos államnak nevezte Romániát, egy holland pedig banánköztársaságnak.

Nyugati pénzek nélkül Románia alighanem államcsődbe jutna, ezt az államkaszát újabb és újabb sarcokkal kétségbeesetten betölteni igyekvő kormányfő is jól tudja. Nem hiába szelídült a kormányzás gazdasági nyomása alatt a Nyugatra ugató tavalyi veszett-ebből simogatásra kiéhezett kiskutyává. Aki a németországi látogatás után nyomban 3 liberális minisztere torkának esett csapnivaló gazdasági teljesítményük, illetve felelőtlen nyilatkozataik miatt.

Csakhogy az USL tulajdonképpeni lényegével, politikai credójával való szakítás megmentené ugyan az országot, sőt Pontának személyes előnyt is hozna (bejutást az előkelő nyugati szalonokba), viszont alapjában ingatná meg belföldi politikai bázisát. Saját pártja sem biztos, hogy rajongana az oly sok nagyhal szabadságát, pozícióját és vagyonát veszélyeztető útért „csupán” 19 millió ember érdekében, a rögeszmésen fanatikus PNL-s partnerek, pedig borítékolhatóan szembeszállnának vele a jogállamiság megerősítése és a korrupció-ellenes fellépés esetén. Az USL-n belüli feszültségek így is jelentősek, liberális-voiculescus részről egyre erősebbek a kritikák Ponta puhasága miatt.

Kétségtelenül nehéz választás vár az ifjú román kormányfőre.

Hozzászólások