Szülőföldünkön, a családra alapozva magyarként megmaradni

Írta:
2021. szeptember 27. 08:18 (hétfő) /

A három RMDSZ-es miniszter tevékenységi beszámolója, értékelője után Bíró Rozália, az RMDSZ Nőszervezetének országos elnöke kapott szót.

 

 

Az elnök asszony előrebocsátotta: zavaros, korlátozásokkal terhelt, félelmet keltő másfél év van mögöttünk. Nem lehetett a megszokott módon élni, dolgozni, miközben a nőknek a családban is helyt kellett állniuk. Teendőik tovább bővültek, amikor RMDSZ-tagokká váltak, nőszervezetet alapítottak, miközben nagyon sokszor hagyták otthon a hozzátartozókra, esetleg ismerősökre bízott, síró gyermekeiket. Mert az erdélyi, a romániai magyar nők azok, akik a szülőföldjükön élnek, adományokat gyűjtenek, anyanyelvünkre tanítják a gyermekeiket, szakmai tudásukkal gyarapítják a társadalmunkat. Mindezzel párhuzamosan őrzik a családi fészek melegét, nevelik gyermekeiket, ápolják szüleiket, nagyszüleiket. „A kongresszus nevében tisztelettel köszöntöm mindannyijukat! Ország-világ előtt megerősítő hitvallás és erkölcsi lépték kimondani: szívügyünk a család! 31 évvel ezelőtt, amikor megalapítottuk az RMDSZ-t, egyben annak a Nőszövetségét is megalapították. Mindkettő kiállta a próbát, mert magyar családokból, sorstársakból tevődik össze. Az RMDSZ programjában hangsúlyosan jelen van a család fontossága, amit a nőszervezetek révén lehet a legjobban érvényesíteni. Jelenleg az országban a Nőszervezetnek 23 megyei és területi, illetve 200-nál több helyi fiókszervezete működik. A nőszervezetek hagyományápoló programjai mintegy 42 ezer embert mozgattak meg. Nemzeti kisebbségi létünk a közösségépítés mellett a partnerszervezetek felkutatására is nagy gondot fordítottunk. 2017-ben olyan szövetséget kezdeményeztünk, amely által az Európai Néppárthoz tartozó Kárpát-medencei magyar politikai alakulatot jegyeztettünk be a magyarországi KDNP Nőtagozata, az MKT Polgári Társulása, az RMDSZ Nőszervezete és a VMSZ Női Fórumának a részvételével. 2017. november 18-án aláírtuk az együttműködésünkről szóló megállapodást, amely a szülőföldünkön való megmaradást, gyermekeinknek az anyanyelvű kultúrában történő nevelését karolja fel. Mert nincs közösség család nélkül, és boldog családi élet sincs a közösség megtartó ereje nélkül. Nekünk valóban szívügyünk a család, ezért családközpontúvá szeretnénk alakítani a mindennapi életünket is. Olyan világot kell építenünk, amely az anyanyelvű kultúránkra, a hagyományainkra és a családra alapozva, a szülőföldön való magmaradásról szól. Ehhez kérjük az RMDSZ, illetve a romániai magyarság további támogatását! Köszönöm, hogy meghallgattak” – zárta mondanivalóját Bíró Rozália, az RMDSZ Nőszervezetének az országos elnöke.

 

Brüsszelben harcolni a romániai magyarságért

 

A továbbiakban felszólaló Csoma Botond, Túros Loránd, Antal Árpád és Hegedűs Csilla után Winkler Gyula EP-képviselő, az RMDSZ Hunyad Megyei Szervezetének az elnöke üdvözlő szavait követően a magyar szórványközösségeknek az életére tért ki. Azok identitásának, kultúrájának a megőrzésében sokkal többet, kitartóbban kell dolgozniuk, mint a magyar többségű településeken. Állításának a szemléltetésére a Hunyad megyei magyarságot emelte ki. Az RMDSZ szórványprogramja megkönnyíti a szórványban élő magyarok vagy magyar származásúaknak az identitásuk, az anyanyelvű kultúrájuknak a megőrzését. Mert a minden magyar számít szállóige nálunk, a szórványban hatványozottan érvényes. A szórványnak a meghatározása tulajdonképpen még nincs véglegesítve, de legfontosabb: az ilyen körülmények között élő magyarok külső támogatásra szorulnak anyanyelvű kultúrájuknak a megtartásában. „A szórványmagyarok képviselőjeként mindezt kötelességemnek érzem e fórumon elmondani, illetve megköszönni, amiért az elmúlt időszakban segítettek a megmaradásunkban. Nálunk kiemelten fontos szerepük van a különböző felekezeteknek is, hiszen azok is az RMDSZ-szel karöltve tudják megtartani magyar híveiket. Megragadom az alkalmat megköszönni Magyarország Kormányának, amiért a honosítással párhuzamosan kiemelten támogatják a szórványvidékeken élő anyanyelvű oktatást és programokat. Akik nem szórványban élnek, talán nem is tudják teljes mélységében megérteni annak a fontosságát, ha hozzánk ellátogat az anyaország egyik minisztere vagy megbízottja, aki megerősíti az RMDSZ-es tisztségviselőket, valamint a magyar kultúraszervezőket. Köszönet a magyar szakmai szervezeteknek, kiemelten a Romániai Magyar Pedagógus Szövetségnek, amelynek vezetősége, tagsága számára a szórványban zajló anyanyelvű oktatás kiemelten fontos. Ugyancsak köszönet a székelyföldi közösségeknek, akik szintén sokat tesznek a szórványban élőkkel való együttműködés terén.

Az RMDSZ kongresszus kiemelt alkalom, hiszen itt a bukaresti és a brüsszeli képviselőink megbízhatóságát a román pártok vezetői is elismerik, méltatják. Az itthonról látható brüsszeli konfrontáció a gazdasági érdekeknek az uralására megy ki, fel lehetne itt sorolni számos európai programot, de a következő időszakban a digitális és a zöld háztartásról fogunk a legtöbbet vitatkozni, sőt harcolni az Európai Parlamentben. Magam arról álmodom, azt szeretném, ha az Európai Parlamentben nem kettős, hanem hármas átállásról vitatkoznánk: legyen egy zöld, fenntartható átállás, de annak a közép-kelet-európai országok ne legyenek a vesztesei, hanem kedvezményes feltételek biztosításával mi is a nyertesei lehessünk.

E munkához mindenkinek sok sikert, kitartást kívánok” – zárta szabadon hozzászólását Winkler Gyula EP-képviselő, az RMDSZ Hunyad Megyei Szervezetének az elnöke.

Hozzászólások