Az önkormányzatok lesznek az erdélyi magyarok védőbástyái!

Írta:
2020. szeptember 20. 18:51 (vasárnap) /

Sajtótájékoztatót tartott Sepsiszentgyörgyön Csomortányi István, az Erdélyi Magyar Néppárt elnöke, az Erdélyi Magyar Szövetség társelnöke és Toró T. Tibor, az Erdélyi Magyar Néppárt ügyvezető elnöke, az Erdélyi Magyar Szövetség Országos Bizottságának tagja. „Az Erdélyi Magyar Szövetség megalakulása minden kétséget kizáróan a 2020-as év legfontosabb erdélyi magyar politikai eseménye. A szeptember 27-i önkormányzati választások során – 12 megyében, 160 helyszínen és 2200 jelölttel – politikai szövetségben méretkezünk meg, a voksolást követően pedig létrejön az Erdélyi Magyar Néppárt és a Magyar Polgári Párt fúziója is” – kezdte tájékoztatóját a Néppárt elnöke. Csomortányi István elmondta: az EMSZ jelöltjein kívül jó néhány településen független jelöltekkel is sikerült megállapodniuk, lehetővé téve azt, hogy a másik magyar pártból kiábrándult jelölteknek ne kelljen román pártok színeiben elindulniuk. A választási kampányról a pártelnök elmondta: az EMSZ általánosan jellemző célja, hogy jelöltjeik – konstruktív módon – a jövőbeli feladatokról és elképzeléseikről beszéljenek, hiszen a választók minden helyszínen tisztában vannak azzal, hogy a települések eddigi vezetői hogyan végezték munkájukat. 

Demokráciadeficit és ingyen munka

„A romániai demokráciadeficitre jellemző az idei önkormányzati választások megszervezése: a központi választási bizottság (BEC) egyértelműen akadályoztatja a regionális pártokat abban, hogy a választási folyamat tisztességes lebonyolítását ellenőrizhessék, hiszen olyan határozatot hoztak, hogy urnabiztosokat csak a parlamenti képviselettel rendelkező pártok delegálhatnak. Ez ellen az elképesztő szabály ellen óvást nyújtottunk be, melynek eredményeként a mi delegáltjaink is ott lehetnek majd a szavazókörökben, ám őket az állam nem fizeti ki az elvégzett munkáért. Mindez azonban nem zavar minket, hiszen jelöltjeink és struktúráink a jég hátán is megélnek, s ha kell így, ingyen munkával biztosítjuk a választások tisztaságát – minden ellenkező szándék dacára” – mondta Csomortányi István. 

Az önkormányzatok lesznek az erdélyi magyarok védőbástyái

Az erdélyi magyar–magyar párbeszéd kapcsán a Néppárt elnöke kifejtette: az elmúlt két évben folyamatosan szorgalmazták, hogy jöjjön létre az erdélyi magyar politikai szervezetek között – az akkor még – mind a négy választásra szóló megállapodás, ám ez – a nemzeti erők hibáján kívül – nem valósult meg. „Most, az önkormányzati választások előtt sem nyílt lehetőség arra, hogy egyeztessünk a másik magyar politikai szervezettel, ezért az Erdélyi Magyar Szövetségnek egyedül kellett meghoznia egy sor olyan döntést, melyek bár az EMSZ választási eredményességét nem segítik, de garanciái lehetnek annak, hogy a magyar jelöltek valós eséllyel induljanak a választáson. Itt említhetjük meg Marosvásárhely ügyét, ahol nem indítottunk polgármesterjelöltet és Soós Zoltánt támogatjuk, Maros megyét, ahol nincs tanácselnökjelöltünk, vagy épp Szatmárnémetit, ahol szintén nem indítottunk polgármesterjelöltet, Szatmár megyében pedig ugyancsak nem indítottunk tanácselnökjelöltet, de Kolozsváron sincs városi tanácsosjelölti listánk – ezzel is megpróbálva maximalizálni a magyar szavazatokat, s csökkenteni a román pártokra való átszavazást” – mutatott rá Csomortányi. A pártelnök hozzátette: egy megfelelő magyar–magyar választási együttműködés maximalizálhatta volna az önkormányzati jelenlétet. … Toró T. Tibor elmondta: komoly stratégiai hibának tartja azt, ahogyan a magyar nemzetpolitika – vélhetőleg az RMDSZ lobbiereje miatt, tévedésből – a jelenlegi önkormányzati választásokhoz viszonyul. „A jelenlegi magyar nemzetpolitika képviselőivel a legfontosabb elvi vitáink akkor alakulnak ki, amikor megkérdőjelezik, hogy a több mint egymilliós erdélyi magyar közösségben – melynek jó háromnegyede még mindig egy tömbben él a Székelyföldön és a Partiumban – létjogosultsága van a többpártrendszernek. Szegénységi bizonyítvány lenne, ha nem tudnánk több magyar jelöltet is kiállítani az önkormányzati választásokon. Hogy nézne ki Székelyföldön újra az egypártrendszer, melyre az idősebb generációk még emlékezhetnek?” A politikus végezetül hozzátette: az Erdélyi Magyar Szövetséggel a kétpólusú erdélyi magyar politikai rendszert teremtették meg, s míg az RMDSZ a bukaresti képviseletre helyezi a nagyobb hangsúlyt, addig az EMSZ az önkormányzati munkára. Az Erdélyi Magyar Néppárt sajtóirodája

Hozzászólások